Skocz do zawartości
PILNE

Uwaga! Dzisiaj i jutro bardzo silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu 

LM.plWiadomościZdaniem posła PiS Leszka Galemby "popadamy w nienawiść do życia"

Zdaniem posła PiS Leszka Galemby "popadamy w nienawiść do życia"

Dodano:
Zdaniem posła PiS Leszka Galemby "popadamy w nienawiść do życia"

W grupie posłów z okręgu konińskiego – gnieźnieńskiego, poseł Leszek Galemba z PiS jako jedyny zagłosował przeciwko odrzuceniu projektu, który zaostrzał prawo aborcyjne i wprowadzał kary dla kobiet.

Trzeba wyjaśnić czym żył polski parlamentaryzm w minionych dniach. Sejm zajął się obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Projekt ustawy złożyła Fundacja Pro-Prawo do Życia i przewidywała kary więzienia za przerwanie ciąży dla kobiet, terminację ciąży zrównała z zabójstwem. W związku z pierwszym czytaniem tego projektu, przed sejmem protestował Strajk Kobiet.

- To było głosowanie za tym, czy się jest za dalszym procedowaniem, czy nie - tłumaczył poseł Leszek Galemba. – Chodziło o to, aby lepiej poznać te zapisy, wykreślić albo poprawić.

W rezultacie, po emocjonalnej debacie, Sejm zadecydował o odrzuceniu tego  obywatelskiego projektu. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów. Za skierowaniem do dalszych prac nad projektem głosowało 41 posłów PiS, w tym poseł Leszek Galemba, 6 posłów Konfederacji i niezrzeszony Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 12 posłów.

Poseł Leszek Galemba, którego udało się spotkać podczas prezentacji kolejnej edycji Polskiego Ładu w ośrodku Portofino pod Koninem, tak tłumaczy swoją decyzję. - Wszystkie kobiety szanuję. Przede wszystkim szanuję dzieci. Jestem katolikiem dlatego zagłosowałem nie za zabijaniem tylko wychowywaniem. Każdy zasługuje na życie.

Parlamentarzysta PiS przyznaje, że w tym głosowaniu nie było dyscypliny partyjnej, więc zagłosował tak, jak podpowiadało mu sumienie. – To moja decyzja, mój wybór, moja wolność. Przede wszystkim jestem za życiem. Mam dwie wspaniałe wnuczki, wiem ile to miłości, ile radości. Do takiego głosowania skłoniły mnie również wypowiedzi posłanek  zwłaszcza z opozycji, a także to, co się działo na ulicy, gdzie krzyczano, że aborcja jest ok, że to jest wolność, każdy może. Tymczasem powinniśmy walczyć. Ile środków, ile wyrzeczeń potrzeba żeby ratować ludzkie życie. Chorych ratujemy, a tutaj zdrowe dzieci zabijać – mówił poseł. – Bo kiedy ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety można to zrobić, te zapisy obowiązują. Ale to, co się dzieje na ulicach, demonstracjach, przed sejmem, powoduje, że ktoś wywołuje tę iskrę.

Na pytanie, za co poseł nienawidzi kobiet, że należałoby je karać więzieniem, a przecież do ciąży trzeba dwojga, Leszek Galemba odpowiada, że nie głosował za tak ostrymi rozwiązaniami projektu obywatelskiego, ale za tym, żeby lepiej poznać ten projekt i dlatego skierować do kolejnego czytania. - To był projekt społeczny i cel tego głosowania był taki, czy ma ten projekt wejść do komisji, czy ma być wyrzucony na wstępie. Do końca nie znałem wszystkich zapisów tego projektu, dlatego chciałem poznać. Jak przechodziłem przed sejmem, jak widziałem tych przeciwników, te okrzyki, to stwierdzam, że popadamy w nienawiść do życia, takie skrajności.  

Przechodzący w pobliżu poseł PiS Ryszard Bartosik, zapytany jak głosował w tej sprawie, odpowiedział krótko, że był przeciw dalszemu procedowaniu ponieważ, tu cytat „za ostre”, ale tu, znowu cytat „każdy ma swoje spojrzenie” – odpowiedział zbiegając po schodach, bez ochoty na dalszą rozmowę.  

- W żadnym wypadku nie jestem za karanie kobiet takimi wyrokami, jak było w tym projekcie – tłumaczył się więc poseł Leszek Galemba. -  Mówimy o dwóch różnych rzeczach: o ustawie, o której można było dalej debatować, a nie o karaniu. Chciałem uszanować pracę wielu tysięcy ludzi, ktoś się przecież pod tym podpisał i chciał tego, aby ewentualnie nad tym dalej debatować. Za takim karaniem, jakie było w tym projekcie, bym nie głosował.

Zdaniem posła PiS Leszka Galemby
Czytaj więcej na temat:Leszek Galemba, poseł PiS, zakaz aborcji, sejm
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole