Skocz do zawartości
LM.plWiadomościZE PAK i Ørsted chcą wspólnie wybudować pierwszą w Polsce morską farmę wiatrową

ZE PAK i Ørsted chcą wspólnie wybudować pierwszą w Polsce morską farmę wiatrową

Dodano: , Żródło: LM.pl
ZE PAK i Ørsted  chcą wspólnie wybudować pierwszą w Polsce morską farmę wiatrową
zielona energia

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych, ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie, którego celem będzie udział w aukcjach na morskie lokalizacje na Morzu Bałtyckim.

- Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Orsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted - światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Orsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

- Polska podjęła właściwą decyzję stawiając na morską energetykę wiatrową jako podstawę przekształcenia systemu energetycznego tak, by ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przez kolejne dekady zapewnić przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wystarczające i konkurencyjne cenowo dostawy energii elektrycznej podczas wycofywania z wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do odnawialnych źródeł energii, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki – dodaje Martin Neubert, dyrektor handlowy i zastępca dyrektora generalnego w Ørsted.

Obecnie w Polsce nie ma morskich farm wiatrowych. Jednak w ramach przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie 5,9 GW mocy z morskich farm do 2030 roku, a do 2040 roku – 11 GW.

- W ZE PAK staramy się zajmować konkretami i podejmować realne działania na rzecz przejścia na produkcję czystej energii i redukcji emisji dwutlenku węgla. Podobnie jak Orsted, mamy swoje „naj” i „pierwsze” – ukończyliśmy właśnie budowę największej w Polsce farmy słonecznej, pierwsi rozpoczniemy wytwarzanie zielonego wodoru, jesteśmy liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla i co najważniejsze – pierwsi w Polsce odejdziemy od węgla. Morska energetyka wiatrowa będzie ważną częścią transformacji ZE PAK w producenta czystej i zielonej energii– mówi Piotr Woźny, prezes Zarządu ZE PAK.

- Polska jest strategicznie ważnym rynkiem dla Ørsted. Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie naszej obecności i inwestycji, aby pomóc Polsce w pozyskiwaniu czystych zasobów energetycznych, które są obficie dostępne na Morzu Bałtyckim. Cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę z ZE PAK, który rozpoczął realizację ambitnej zielonej transformacji i którego strategia przejścia z paliw kopalnych na energię odnawialną pomoże Polsce osiągnąć cele redukcji emisji dwutlenku węgla”- mówi Rasmus Errboe, wiceprezes odpowiedzialny za Europę kontynentalną w Ørsted.

Ørsted ma obecnie łącznie 12 GW zainstalowanej mocy odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28 morskich farmach wiatrowych. Firma zbudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w 1991 roku i dziś rozwija, buduje, posiada i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej, w tym Hornsea 1, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową o mocy 1,2 GW.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole