Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

PILNE

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

LM.plWiadomościZielona rewolucja w Wierzbinku. Ekologiczne inwestycje w gminie

Zielona rewolucja w Wierzbinku. Ekologiczne inwestycje w gminie

Materiał promocyjny

Dodano:
Zielona rewolucja w Wierzbinku. Ekologiczne inwestycje w gminie
Materiał promocyjny

Gmina Wierzbinek rozwija działania proekologiczne, stawiając na zieloną energię. Inwestycje w fotowoltaikę oraz nowoczesne systemy ogrzewania to nie tylko odpowiedź na rosnące koszty energii, ale także troska o lepszą jakość powietrza i komfort życia mieszkańców.

W odpowiedzi na rosnące ceny energii oraz potrzebę dbania o środowisko, gmina Wierzbinek w powiecie konińskim stawia na zrównoważony rozwój. Wójt Paweł Szczepankiewicz, informuje o planach związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych oraz modernizacją systemów grzewczych w obiektach publicznych.

Już w zeszłym roku rozpoczęto instalację paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Do tej pory panele pojawiły się na kilku remizach Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), w miejscowościach takich jak Mąkoszyn, Boguszyce, Stara Ruda, Racięcin i Ziemięcin. To jednak dopiero początek.

Planujemy kontynuować ten program – mówi wójt Paweł Szczepankiewicz. – W tym roku złożyliśmy wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie na kolejne instalacje fotowoltaiczne, tym razem na budynkach OSP w Morzyczynie, Sadlnie, Wilczej Kłodzie oraz Wierzbinku, na nowo wybudowanej remizie.

Wartość projektów wynosi około 50 tysięcy złotych, a planowane dofinansowanie to 45 tysięcy złotych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się drugi etap montażu paneli fotowoltaicznych na przedszkolu Żabka w Wierzbinku. W planach jest również instalacja dla Urzędu Gminy.

Ważnym krokiem w kierunku ekologii będzie wymiana kotłów węglowych na pompy ciepła w gminnych szkołach. To działania, które mają na celu znaczne zmniejszenie emisji CO2 oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Nie tylko budynki publiczne podlegają modernizacji. Mieszkańcy gminy uczestniczą w programie „Czyste powietrze”, składając wnioski o dofinansowanie na wymianę starych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat, kotłownie i budynki będą zmodernizowane tak, aby korzystać w większości z zielonej energii i źródeł zgodnych z obecnymi trendami – podkreśla wójt Paweł Szczepankiewicz.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole