Znowu będzie "Czyste powietrze". Program wraca po przerwie

Program „Czyste Powietrze” wraca 31 marca w nowej formule. Po przerwie spowodowanej nieprawidłowościami, mieszkańcy Konina i powiatu konińskiego znów mogą starać się o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła
Program „Czyste powietrze” wraca 31 marca – to najważniejsza informacja ze spotkania z Robertem Gajdą, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz członkami Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Konina i gmin powiatu konińskiego, zainteresowani dofinansowaniem ekologicznych projektów.
Program „Czyste powietrze” został wstrzymany w listopadzie ubiegłego roku z powodu licznych nieprawidłowości, m.in. zawyżania kosztów realizacji i nadużyć ze strony beneficjentów oraz wykonawców. Powraca w nowej formule – z większą kontrolą i nowymi operatorami, którzy pomogą w składaniu wniosków i prawidłowym rozliczaniu środków. Oznacza to wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wymienić źródła ciepła.
Prezydent Konina, Piotr Korytkowski podkreślił, że jednym z priorytetów jest także termomodernizacja budynków komunalnych na starówce i ich podłączenie do miejskiego cieplika. – Mamy kuriozalną sytuację, że sieć ciepłownicza przebiega w ulicy, a obiekty nie są podłączone – powiedział prezydent Konina. – Będziemy potrzebowali dużo pieniędzy, aby doprowadzić do porządku te miejsca na starówce. Sukcesywnie to robimy korzystając już z tych funduszy.
Problem retencji wody to kolejne wyzwanie, przed którym stoi miasto. Planowane jest budowanie podziemnych zbiorników retencyjnych, które pomogą w radzeniu sobie ze skutkami suszy i ulewnych deszczów. - Mamy przewidzianych kilka takich miejsc na starówce - powiedział prezydent Konina.
W gminach powiatu konińskiego odnotowano ogromne zapotrzebowanie na usuwanie azbestu – w ciągu zaledwie pięciu dni do starostwa wpłynęło około 1100 wniosków, a mieszkańcy zgłosili chęć usunięcia ponad 3000 ton tego szkodliwego materiału. - Będziemy więc zabiegać o dofinansowanie, które umożliwi usunięcie tej zgłoszonej ilości wyrobów azbestowych - powiedziała Katarzyna Fryza, starosta powiatu konińskiego.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.