Skocz do zawartości
LM.plWiadomościZwiązkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej

Związkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Związkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
transformacja energetyczna

Ponad pięć tysięcy osób podpisało się pod projektem obywatelskiej ustawy o restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych i energetycznych produkujących energię z węgla brunatnego. Przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK złożyli u Marszałek Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

W ostatnią niedzielę związkowcy ZE PAK wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zajęcie się wsparciem dla górników i energetyków węgla brunatnego, których stanowiska pracy są likwidowane w związku z transformacją energetyczną (w 2011 roku – w Grupie Kapitałowej ZE PAK pracowało ponad 8700 osób, na koniec kwietnia 2022 roku firma zatrudniała 3292 osoby). Związkowcy zebrali również podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie emerytur pomostowych dla górników węgla brunatnego i energetyków pracujących w elektrowniach zasilanych węglem brunatnym.

- Inicjatywa jest konieczna, żeby zapewnić pracownikom sektora branży energetycznej i węgla brunatnego z Konina takie same ustawowe prawa, jakie przysługują pracownikom sektora węgla kamiennego na Śląsku, zwłaszcza w zakresie urlopów przedemerytalnych i odpraw. Ustawa jest szczególnie ważna z uwagi na średnią wieku naszych pracowników i troskę o godną egzystencję ich rodzin do czasu nabycia przez nich praw emerytalnych – podkreśla Mirosław Reśkiewicz, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Grupy ZE PAK. - Konińscy górnicy i energetycy wołają o pomoc i proszą o zrozumienie! Tu i teraz zamykane są dwie odkrywki Jóźwin i Drzewce. Chcemy, żeby górnictwo i energetyka węgla brunatnego miały ustawę gwarantującą pracownikom takie same prawa emerytalne dotyczące urlopów i odpraw jakie mają górnicy węgla kamiennego – dodaje Alicja Messerszmidt, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego PIT KADRA przy KWB Konin.

Związkowcy Grupy Kapitałowej ZE PAK w ramach prac nad ustawą oszacowali koszty wprowadzenia jej w życie. Okazuje się, że łączne koszty to ok. 330 mln zł przez najbliższych 11 lat (średnio 30 milionów złotych rocznie). 

Związkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole