Dzisiaj jest środa 20 listopada 2019, imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19794) SPORT FORUM FIRMY (5416) PRACA (39) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 10oC
Jutropogoda
10 / 9oC
Pojutrzepogoda
8 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Parking przy ul. Przemysłowej będzie jutro ... (0)Nowa miotła nie pomogła. Górnik po jesieni w stref ... (0)

500+ dla niepełnosprawnych

500+ dla niepełnosprawnych

Postautor: GOŚĆ » 4 listopada 2019, 23:13

Szanowni niepełnosprawni i opiekunowie mam zapytanie odnośnie składania wniosków do ZUS o 500+ czy wszyscy, którzy złożyli wnioski i mają orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności na ul. Hurtowej są odsyłani do orzecznika ZUS w Poznaniu. Czy w Koninie nie ma orzecznika w ZUS-ie, że bezpośrednio są kierowani do Poznania. Z Konina z ZUS-u nie dostaje się wezwania na komisję ani decyzji odmownej. Pytam jako matka osoby niepełnosprawnej ponieważ do Konina do ZUS mogła bym na godzinę dowieź syna na komisję do Poznania 100km na cały dzień jest dla mnie wielkim problemem. Nadmienię, że syn jest osobą niepełnosprawną i niezdolny do samodzielnej egzystencji od 3 roku życia i ma 30lat nigdy nie przepracował 1 dnia ma rentę socjalną więc nie mógł mieć orzeczenia lekarskiego z ZUS-u tylko z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności. Jeżeli, ktoś wie coś więcej w temacie proszę o poinformowanie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
GOŚĆ

Re: 500+ dla niepełnosprawnych

Postautor: Gość » 7 listopada 2019, 21:07

Powyższy Pan ( i ) powinien uzyskać w ZUS. 500+ stwarza także zagrożenie beneficjentom. Przebiegłość ludzka może być też nieograniczona Albowiem niezdolni do samodzielności, musieli powierzyć dokumenty tożsamości, opiekunom. Pytanie; czy opiekunowie są praworządni i lojalni wobec podopiecznych. Świadczenia opiekunów podopiecznym, miały miejsce w miesiącu wrześniu 2019r i możliwe że także w dalszych miesiącach. Ewentualne afery mogą pojawić się w późniejszym okresie.
Gość

Postautor: GOŚĆ » 7 listopada 2019, 23:52

Matki, które wychowują swoje niepełnosprawne dzieci, które mają teraz po 30 i więcej lat nie mają świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem tylko wypracowane swoje emerytury. Kiedyś w opiece pomagali dziadkowie a rodzice musieli pracować, ponieważ w poprzednich czasach nie było żadnych świadczeń W obecnych czasach rodzice dzieci niepełnosprawnych nie muszą mieć ani jednego dnia pracy a dostają więcej świadczeń, że emerytury wypracowane nie dorównują w połowie obecnych świadczeń. I to jest kara za uczciwą pracę.
GOŚĆ

Postautor: Pulsar71 » 8 listopada 2019, 01:20

GOŚĆ pisze:Szanowni niepełnosprawni i opiekunowie mam zapytanie odnośnie składania wniosków do ZUS o 500+ czy wszyscy, którzy złożyli wnioski i mają orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności na ul. Hurtowej są odsyłani do orzecznika ZUS w Poznaniu. Czy w Koninie nie ma orzecznika w ZUS-ie, że bezpośrednio są kierowani do Poznania. Z Konina z ZUS-u nie dostaje się wezwania na komisję ani decyzji odmownej. Pytam jako matka osoby niepełnosprawnej ponieważ do Konina do ZUS mogła bym na godzinę dowieź syna na komisję do Poznania 100km na cały dzień jest dla mnie wielkim problemem. Nadmienię, że syn jest osobą niepełnosprawną i niezdolny do samodzielnej egzystencji od 3 roku życia i ma 30lat nigdy nie przepracował 1 dnia ma rentę socjalną więc nie mógł mieć orzeczenia lekarskiego z ZUS-u tylko z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności. Jeżeli, ktoś wie coś więcej w temacie proszę o poinformowanie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Są lekarze orzecznicy w Konińskim oddziale ZUS, tyle że jest taki natłok wniosków, iż część z nich oddano do Poznania, pod który to Koniński oddział ZUS podlega. Skoro to tak wielki problem jest z synem, by odbyć podróż na komisję lekarską do ZUS w Poznaniu, - to trzeba było poprosić lekarza jak wypełniał zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), gdzie na drugiej stronie można zaznaczyć taką informację o osobie, która staje przed komisją lekarską ZUS, iż jest ona niezdolna do odbycia podróży na badanie przez lekarza orzecznika (konsultanta) ZUS, i nie było by problemu. Widocznie lekarz uznał, iż Pani syn ma się na tyle dobrze, iż może odbyć tę podróż. To, że akurat chciała by Pani mieć ową komisję w Koninie, to jest tylko widocznie Pani kaprys oraz wygodnictwo.
A i jeszcze jedno... pisze Pani, iż - "syn ma rentę socjalną więc nie mógł mieć orzeczenia lekarskiego z ZUS-u" - wierutna bzdura!
Przyznanie prawa do renty socjalnej oznacza, że dana osoba musiała stanąć na komisji lekarskiej w ZUS, gdzie lekarz orzecznik ZUS stwierdził, iż dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu przed 18 rokiem życia. Zatem na komisji w ZUS syn stawał i orzeczenie dostał, bo inaczej nie miał by prawa do renty socjalnej. Dostał dawną II grupę, czyli, obecnie zwaną: - "całkowita niezdolność do pracy".
Gdyby dostał dawną I grupę, która to obecnie brzmi tak: - "całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji", - to oznaczało by to, że nie musiała by Pani dziś na żadną komisję stawać, i wystarczył by tylko sam wniosek o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (czyli owe 500 zł). Ale że syn nie ma orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji, więc musi stawać przed orzecznikiem ZUS, by ten stwierdził ową niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Dalej pisze Pani, iż - "syn jest osobą niepełnosprawną i niezdolny do samodzielnej egzystencji" - domyślam się, iż ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, bowiem cała nazwa znacznego stopnia niepełnosprawności brzmi - "do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji".
Tyle że niezdolność do samodzielnej egzystencji wynikająca ze stopnia niepełnosprawności, nie przekłada się na orzeczenie z ZUS czy KRUS o tejże właśnie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Bo odwrotnie prawo na to pozwala, i tu jest cały problem.

Obrazek
Pulsar71
Nowy

Postautor: Pulsar71 » 8 listopada 2019, 01:42

GOŚĆ pisze:Matki, które wychowują swoje niepełnosprawne dzieci, które mają teraz po 30 i więcej lat nie mają świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem tylko wypracowane swoje emerytury. Kiedyś w opiece pomagali dziadkowie a rodzice musieli pracować, ponieważ w poprzednich czasach nie było żadnych świadczeń W obecnych czasach rodzice dzieci niepełnosprawnych nie muszą mieć ani jednego dnia pracy a dostają więcej świadczeń, że emerytury wypracowane nie dorównują w połowie obecnych świadczeń. I to jest kara za uczciwą pracę.

Niestety, ale ja też mam ten sam problem.
ZUS jakiś czas temu zabrał mi rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (100%), a w zamian tego przyznał mi rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (75%), dlatego obecnie mam ok. 850 zł brutto renty, po 25 latach pracy. A taka renta socjalna od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł brutto. Skoro byłem niepełnosprawny od dziecka, to po kit było mi pracować,... lepiej było iść na rentę socjalną. Ech życie....
Pulsar71
Nowy

Postautor: Gość » 8 listopada 2019, 18:12

A jak ma się rentę socjalną i inwalictwo 1 grupy powstałe od dziecka,to można pracować ???Czy dochód jest jakiś ograniczony, czy tą rentę zabierają czy zmniejszają ???
Gość

Postautor: Pulsar71 » 8 listopada 2019, 20:49

Gość pisze:A jak ma się rentę socjalną i inwalictwo 1 grupy powstałe od dziecka,to można pracować ???

Rozumiem, iż pisząc "inwalidztwo 1 grupy" miałeś/aś na myśli orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Inwalidztwo jako nazwa orzekana była dawniej przez komisje do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (KIZ) w ZUS. Zatem orzekano jednocześnie o niezdolności do pracy i inwalidztwie. Obecnie od 20 lat to rozwarstwiono, gdzie ZUS nadal orzeka, ale tylko w sprawach dotyczących niezdolności do pracy, natomiast utworzono inne odrębne organy, które orzekają tylko o niepełnosprawności (inwalidztwie).

A wracając do sprawy,... zgodnie z Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, definicja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidztwo 1 grupy), brzmi następująco:

Art.4.
1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

5. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy nie zapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2)zatrudnienia w formie telepracy

Zatem osoba z tą grupą może podjąć pracę.

Gość pisze:Czy dochód jest jakiś ograniczony, czy tą rentę zabierają czy zmniejszają ???

Wystarczy wejść na strony ZUS i wszystko jasne:

https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kwoty-najnizszych-swiadczen-emerytalno-rentowych
Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie:

- od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. - 3387,50 zł.

https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renta-socjalna
Jeżeli osiągniesz przychód większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zawiesimy Ci prawo do renty socjalnej za każdy miesiąc, w którym przekroczysz ten próg.

Rentę socjalną rozliczamy na bieżąco z osiągniętego przychodu, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, czyli z tytułu:

- pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy;
- pracy nakładczej;
- pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów;
- wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna);
- pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło, jeżeli oprócz tej umowy jesteś zgłoszony do ubezpieczenia społecznego w ramach innej umowy;
- prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu;
- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych;
- odpłatnego świadczenia pracy na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
- pobierania stypendium sportowego;
- działalności artystycznej lub twórczej;

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także:

przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej.
kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ważne! Wpływ na Twoją rentę socjalną ma również przychód, który osiągasz za granicą - z wymienionych powyżej tytułów.

Jeżeli pobierasz rentę socjalną i osiągasz przychód, powinieneś powiadomić nas o tym w formie pisemnego oświadczenia. Możesz je dostarczyć osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub osobę, która sprawuje nad Tobą opiekę prawną lub faktyczną.

Jeżeli od przychodu, który osiągasz, są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, powinieneś dostarczyć również zaświadczenie o osiągniętym przychodzie. Wystawi je Twój pracodawca (płatnik składek).

Jak zatem widać z powyższego, w przypadku renty socjalnej, zarobki nie mogą przekroczyć 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, bowiem po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone. Zmniejszenie świadczeń rentowych dotyczy głównie rent z tytułu niezdolności do pracy, czyli tych wypracowanych.
Pulsar71
Nowy

Postautor: Gość » 8 listopada 2019, 21:07

Dziękuję baaardzo za wyczerpującą odpowiedź i informacje.Jestem w miłym szoku,ze taką odpowiedź i wyjaśnienie ze szczegółami tu otrzymałam. Jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJĘ.
Gość

Postautor: Gość » 8 listopada 2019, 23:34

"Pulsar 71" - nikt przed składaniem wniosku w ZUS w Koninie ja również nie byłam poinformowana o natłoku a tym bardziej, iż na komisję będę musiała z synem jechać do Poznania. Jak sama/sam piszesz, lekarz by zaznaczył w wniosku. Niestety lekarz, który wypełniał wniosek też tego nie przewidział, że będę musiała jechać do Poznania. Gdybym ja i lekarz wiedzieli na pewno by zaznaczył to w wniosku. Jechać na godzinę do Konina a do Poznania na cały dzień to jest zasadnicza różnica z osobą, która nie może obyć tak długiej podróży pod wieloma względami zdrowotnymi i to nie jest mój kaprys tylko stan zdrowia syna.
Nie jest też prawdą, że syn nie ma orzeczenia lekarskiego orzecznika ZUS "wierutna bzdura! " W cale nie jest to żadną bzdurą. Dokładnie czytam orzeczenie o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wydane z dnia 15.01. 1999r przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności i na podstawie tego orzeczenia M-GOPS wydał decyzje o przyznaniu renty socjalnej. Dwadzieścia lat temu renty socjalne były płacone przez gminy a nie ZUS. Wcześniej były informacje, że osoby niepełnosprawne, które w orzeczeniu mają znaczny stopień będą musiały stanąć na komisję w ZUS w miejscu zamieszkania aby lekarz orzecznik stwierdził niezdolność do samodzielnej egzystencji, co jest niezbędne w uzyskaniu świadczenia 500+ Do chwili obecnej do renty socjalnej zapis w orzeczeniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie był wymagany. Takie mam dokumenty i taka jest prawda.
Gość

Postautor: Pulsar71 » 9 listopada 2019, 01:16

Gość pisze:"Pulsar 71" - nikt przed składaniem wniosku w ZUS w Koninie ja również nie byłam poinformowana o natłoku a tym bardziej, iż na komisję będę musiała z synem jechać do Poznania. Jak sama/sam piszesz, lekarz by zaznaczył w wniosku. Niestety lekarz, który wypełniał wniosek też tego nie przewidział, że będę musiała jechać do Poznania. Gdybym ja i lekarz wiedzieli na pewno by zaznaczył to w wniosku. Jechać na godzinę do Konina a do Poznania na cały dzień to jest zasadnicza różnica z osobą, która nie może obyć tak długiej podróży pod wieloma względami zdrowotnymi i to nie jest mój kaprys tylko stan zdrowia syna.
Nie jest też prawdą, że syn nie ma orzeczenia lekarskiego orzecznika ZUS "wierutna bzdura! " W cale nie jest to żadną bzdurą. Dokładnie czytam orzeczenie o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wydane z dnia 15.01. 1999r przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności i na podstawie tego orzeczenia M-GOPS wydał decyzje o przyznaniu renty socjalnej. Dwadzieścia lat temu renty socjalne były płacone przez gminy a nie ZUS. Wcześniej były informacje, że osoby niepełnosprawne, które w orzeczeniu mają znaczny stopień będą musiały stanąć na komisję w ZUS w miejscu zamieszkania aby lekarz orzecznik stwierdził niezdolność do samodzielnej egzystencji, co jest niezbędne w uzyskaniu świadczenia 500+ Do chwili obecnej do renty socjalnej zapis w orzeczeniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie był wymagany. Takie mam dokumenty i taka jest prawda.

Najmocniej przepraszam, ale tego faktu po prostu nie wiedziałem, iż kiedyś owe świadczenia ustalał i przyznawał M-GOPS.
Zasugerowałem się tym co jest obecnie, czyli od ustawy z 2003 roku, iż przyznaje je ZUS. Nie zainteresowałem się tym co było przed wprowadzeniem tej ustawy. A to już mój błąd, do którego się przyznaję.
Jednak człowiek nie encyklopedia, i wszystkiego nie wie.
Jeszcze raz najmocniej przepraszam za moją omyłkę.

To może polecił bym ponowić owo zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), gdzie na drugiej stronie lekarz prowadzący Pani syna by zaznaczył, iż Pani syn jednak jest osobą niezdolną do odbycia podróży na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w Poznaniu.

Bo z tego co czytam w sieci, to wychodzi na to, że jak dostarczy Pani do ZUS w Koninie, poprawione zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), z zaznaczeniem na drugiej stronie, iż Pani syn jednak jest osobą niezdolną do odbycia podróży na badanie przez lekarza orzecznika ZUS (czy to w Poznaniu, czy Koninie), to komisja lekarska powinna odbyć się w miejscu zamieszkania syna. No, chyba że istnieje możliwość, iż wraz z dostarczeniem tego poprawionego zaświadczenia o stanie zdrowia, orzecznicy ZUS uznają, iż ma Pani mocne dokumenty syna i zrobią komisję zaoczną, bez odbywania komisji lekarskiej w ZUS czy w domu, co w tym przypadku było by to najlepszą opcją, czego Pani życzę.

Oto co znalazłem w sieci:

Lekarze orzecznicy i komisje lekarskie realizują zadania związane z orzekaniem o niezdolności do pracy przy zachowaniu zasad określonych obowiązującymi przepisami, w świetle których istnieje możliwość wydania orzeczenia bez potrzeby osobistego stawienia się ubezpieczonego w oddziale Zakładu, a w szczególności:

- osoby, które w ocenie lekarza leczącego są niezdolne do odbycia podróży na badanie – nie muszą na badanie do lekarza orzecznika przyjeżdżać; informacja o tym zawarta jest w treści formularza stanowiącego skierowanie na badanie. W takich przypadkach oddział Zakładu organizuje przeprowadzenie badania przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską w miejscu pobytu tej osoby;

- jeżeli dokumentacja medyczna dołączona do wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia jest wystarczająca do wydania orzeczenia – orzeczenie może zostać wydane bez przeprowadzania bezpośredniego badania;

- ewentualne badania dodatkowe, konsultacje specjalistyczne lub obserwacje szpitalne zlecane w postępowaniu orzeczniczym – są wykonywane w placówkach służby zdrowia znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.

Jeżeli osoba zainteresowana jest wzywana na badanie przez lekarza orzecznika a jej przybycie do siedziby oddziału ZUS nie jest możliwe ze względu na stan zdrowia, to wówczas badanie, na uzasadniony wniosek zainteresowanego, jest przeprowadzone w miejscu zamieszkania (pobytu) osoby ubiegającej się o świadczenie.

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinny je dołączyć do wniosku. Lekarz orzecznik ZUS będzie mógł wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku, do której ma być ono wydane, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia. Tak więc lekarz orzecznik ZUS może również wydać orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej bez przeprowadzenia badania.
Pulsar71
Nowy

Postautor: Gość » 9 listopada 2019, 09:47

"Pulsar 71" z całym szacunkiem do Pana, że miał Pan odwagę przyznać się do swojej omyłki i złego ocenienia mojej sytuacji. Po otrzymaniu wezwania na komisję do Poznania zadzwoniłam na wskazany numer w piśmie i przedstawiłam swoje uzasadnienie, że nie mogę z synem przyjechać do Poznania na komisję. Pani z którą rozmawiałam kazała napisać pismo i opisać swój powód niemożności przyjazdu i na chwilę obecną czekam na odpowiedź. Doskonale rozumiem, że nie ma ludzi nieomylnych ale szanuję za odwagę do przyznania się do błędu. Przeprosiny przyjęłam. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Gość

Postautor: Gość » 9 listopada 2019, 11:30

Staram się wykazywać dużo zrozumienia dla ludzkiego nieszczęścia a szczególnie ludziom niepełnosprawnym. Opieka nad osobą obłożnie chorą czy też z dużymi ograniczeniami ruchowymi wymaga heroizmu. To zajęcie trwające bez przerwy i bez końca. Dlatego chylę czoła przed tymi ludźmi i jako obywatel nic nie mam przeciwko temu aby pieniądze z moim podatków ich wspierały. Niestety obok tych wymienionych jest cała rzesza rożnej maści cwaniaków wykorzystujących nasz system pomocy społecznej. Cwaniaków którzy mając różne orzeczenia o niesprawnościowi bez zakłóceń pracują na swoich działkach ,opiekują się swoimi domami opiekują się wnukami ,wystają w sklepowych kolejkach etc . Ludzi dla których podstawowym argumentem jest twierdzenie typu " mnie się należy bo takie są przepisy " otóż proszę pamiętać ,że człowiekowi owszem należy się ale wynagrodzenie za pracę a reszta to dobra wola i filantropia tzw. zdrowego i sprawnego fizycznie społeczeństwa i tak to trzeba postrzegać.
Gość

Postautor: Gość » 9 listopada 2019, 21:00

500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ten gest stanowi zagrożenie, dla osób niesprawnych fizycznie, natomiast sprawnych umysłowo. Obawiam się, iż nie w pełni będą móc dysponować własnymi zasobami finansowymi.
Gość

Postautor: Gość » 10 listopada 2019, 20:53

To 500+ to wydziedziczenie. Trzeba się bronić.
Gość

Wróć do Konin