Dzisiaj jest środa 24 stycznia 2018, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24291) SPORT FORUM FIRMY (5125) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 3oC
Jutropogoda
3 / 2oC
Pojutrzepogoda
2 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
IMGW: Marznące opady i śliskie drogi. Od 00:00/24.01 do 06:00/24.01
Polecamy:

Ratujmy stary budynek przedwojenny

Ratujmy stary budynek przedwojenny

Postautor: wojtasZ » 24 kwietnia 2013, 13:38

Cóż portal LM nie podjął tematu. Chcą zniszczyć ostatni budynek z okresu międzywojennego w Starym Mieście.
Stare Miasto k. Konina. WIlla w stylu bauhaus przy ul. Kasztanowej 2. 01.03.2013 r.

Zabytek, nie zabytek?

Jak poinformował jeden z mieszkańców gminy Stare Miasto k. Konina, prawdopodobnie w w najbliższych dniach zniknie z powierzchni ziemi ostatnia zachowana willa z okresu II RP (1918 - 1939) zlokalizowana pod adresem ul. Kasztanowa 2, 62 - 571 Stare Miasto. W powstałym w l. 30 - ych XX w. modernistycznym budynku wybudowanym w modnym wówczas stylu architektonicznym bauhaus jeszcze do niedawna mieściło się Przedszkole Samorządowe w Starym Mieście. Właścicielem jest Gmina Stare Miasto k. Konina.

Wojciech ze Starego Miasta, który poprosił portal o opisanie tego mającego się niebawem dokonać wydarzenia, ubolewa, że zapadła decyzja o jego rozbiórce budynku, z powodów technicznych, twierdząc, że stan willi nie jest wcale taki zły. Pan Wojciech napisał pismo do konińskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu ochrony Zabytków w Poznaniu z zapytaniem, czy można w szybkim tempie rozebrać budynek o wartości historycznej i otrzymał poniższą odpowiedź:

Aktualnie budynek położony w Starym Mieście przy ul. Kasztanowej 2 nie podlega ochronie konserwatorskiej - nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie został też ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 46) daje możliwość wstrzymania prac przy zabytku niewpisanym do rejestru tylko wówczas, gdy obiekt spełnia warunki uzasadniające dokonanie takiego wpisu. Niestety, przedstawiony przez Pana budynek nie spełnia tych wymogów. Zachowana jest wprawdzie pierwotna bryła, ale znaczny jest także zakres dokonanych zmian, m.in. zmiana wielkości otworów, wymiana większości stolarki. Nie bez znaczenia jest także kondycja techniczna obiektu. W tej sytuacji WKZ nie ma podstaw prawnych do wstrzymania planowanej rozbiórki.

Czy to zabytek? Oczywiście, że tak, jednak jak oficjalnie niestety nie. Zapewne w skali Starego Miasta to mógłby być zabytek, może nie wpisany do rejestru zabytków, ale do ewidencji zabytków z pewnością. Prawdopodobnie, ani władze gminy, ani konińskie służby konserwatorskie nigdy tego nie chciały. Zapewne z tego powodu już wcześniej bez problemów doszło do zniekształcenia wyglądu okien budynku, co teraz jest pretekstem do stwierdzeń służb konserwatorskich typu: "Zachowana jest wprawdzie pierwotna bryła, ale znaczny jest także zakres dokonanych zmian, m.in. zmiana wielkości otworów".

Wojciech Z jest kolekcjonerem starych motocykli.. Interesują go także inne zabytki, w tym historyczne budowle. Nie ukrywa, iż liczył, że po wyprowadzce przedszkola, samodzielnie lub wspólnie z Gminą Stare Miasto uda się zorganizować w tym posiadającym wartość historyczną budynku muzeum motoryzacji, w którym wyeksponowałby dla zwiedzających swoją kolekcję.
Mieszkańcy SM są oburzeni podjętymi decyzjami przez gminę. Sprawą zajął się tylko portal konin-starowka(kropka)pl
wojtasZ
 

Re: Ratujmy stary budynek przedwojenny

Postautor: popieram » 25 kwietnia 2013, 19:37

popieram
 


Wróć do Konin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości