Dzisiaj jest sobota 15 sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16584) SPORT FORUM FIRMY (5518) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 18oC
Jutropogoda
24 / 18oC
Pojutrzepogoda
25 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wizytówka Ślesina wymagała interwencji. Trwa usuwa ... (2)Zwłoki znalezione w Spławiu. Sekcja wykluczyła udz ... (0)

UŻYWANIE LEWEGO KIERUNKOWSKAZU NA RONDACH????

Re: UŻYWANIE LEWEGO KIERUNKOWSKAZU NA RONDACH????

Postautor: KonikM » 12 października 2013, 13:34

word pisze:Rondo jest niczym innym jak skrzyżowaniem o ruchu okrężnym i należy właczać kierunki -wjazdowe i zjazdowe

A spróbuj sobie wyobrazić, że rondo jest kilkoma skrzyżowaniami... aby zobrazować - jazda po rondzie nie jest niczym innym jak poruszaniem się po "PROSTEJ" drodze (na prostej nie włącza się kierunkowskazu). Jedno-, dwu-, czy wielopasmowej - bez znaczenia. Ta prosta droga czasem ma łuk (na łuku - bez zmiany kierunku jazdy - nie włącza się kierunkowskazu, bo jazda po łuku wyniku z GEOMETRII DROGI). Czasem zdarza się na tym łuku skrzyżowanie z drogą podporządkowaną z prawej strony. A jak dalej uda się nam wyobrazić, że ten łuk głównej drogi ma np. 180 stopni o dużym promieniu i do tej głównej drogi dochodzi kilka kolejnych podporządkowanych dróg/ulic z prawej strony, to już prawie mamy rondo. Jak dalej pójdziecie w swoich głębokich wyobrażeniach i przemyśleniach Drodzy Zwolennicy Lewego Kierunkowskazu, to dojdziecie do tego czym jest rondo. Jazda po rondzie nie jest niczym innym niż poruszaniem się po drodze z pierwszeństwem przejazdu, do której z prawej strony dochodzą kolejne drogi/jezdnie/ulice PODPORZĄDKOWANE (zgodnie ze stosownymi znakami). Dalej nie będę pisał, bo bardzo ładnie, dobrze i przejrzyście opisał to Tropiciel Absurdu.

Dodam tylko, o czym już wspomniał troszkę niejasno, ale prawidłowo:
Nietutejszy pisze:Jadąc w lewo wjeżdżam lewym pasem i przed wjazdem tych, którzy jadą z przeciwka zjeżdżam z prawym kierunkowskazem na prawy pas, którym jadąc już prosto zjeżdżam z ronda.

Wracając do naszego wyobrażenia o tym, czym jest rondo zapytam, czy jadąc po GŁÓWNEJ prostej, czy po łuku, mającej dwa lub więcej pasów w jednym kierunku, w momencie, kiedy chcecie zjechać W PRAWO robicie to z lewego pasa? A wielu jadących "w lewo" na rondzie zjeżdża z lewego (wewnętrznego) pasa w ostatniej chwili w prawo. A należy jak napisał Nietutejszy - jak tylko miniecie PRZEDOSTATNI zjazd PRZED Waszym zjazdem należy zmienić pas na skrajny prawy, z zachowaniem wszelkich zasad (ustąpić jadącym po tym pasie, zasygnalizować zamiar zmiany pasa odpowiednim kierunkowskazem) i dopiero zjechać z ronda. Z odpowiednim kierunkowskazem!

word pisze:Skręt w lewo – dojeżdżając do ronda należy włączyć lewy kierunkowskaz. Dobrze, gdy jest włączony podczas objazdu wyspy środkowej. Informujemy innych kierowców o swoich zamiarach.

1. A co jeśli do ronda dochodzi, czy jak kto woli od ronda odchodzi 6 ulic, albo więcej?
2. Zawsze jak widzę kierowcę z włączonym przed rondem lewym kierunkowskazem zastanawiam się, czy chce jechać pod prąd. A jak widzę włączony kierunkowskaz podczas objazdu wysepki środkowej, to mam wrażenie, że mu się samochód zepsuł i sygnalizuje zamiar awaryjnego wjazdu na wysepkę.
3. Moim zdaniem nie INFORMUJECIE, tylko DEZINFORMUJECIE.

Tropiciel Absurdu pisze:Tak długo, jak "kierowcom" wydawać się będzie, że na rondzie można skręcić w lewo, tak długo będą mieli oni problemy z używaniem na nich kierunkowskazów.

Podpisuję się po wszystkimi w tym wątku wypowiedziami Tropiciela Absurdu!

Rozumiem argumentację kilku Zwolenników Lewego Kierunkowskazu. Czasem, w niektórych - konkretnych - sytuacjach, np. na małych rondach włączenie lewego kierunkowskazu może i byłoby ułatwieniem, ale - w moim zdaniem - nie jest to zgodne z Kodeksem Drogowym i są sytuacje (opisane już wcześniej), które mogą prowadzić do dezorientacji kolizji. I mocno ubolewam, kiedy widzę kolejnych instruktorów, czy policjantów dających ZŁY przykład.

Zastanawiając się nad tym jak jechać Drodzy Zwolennicy Lewego Kierunkowskazu Na Rondzie dopuśćcie do swoich przemyśleń ronda nie tylko w Waszej drogi do pracy, sklepu, szkoły i z powrotem. Są też inne. A zasada w Kodeksie Drogowym nie opisują różnych rond, np. dużych, czy małych.

A tak na marginesie.
Nie czyta się ze zrozumieniem. Czytać można z tatą, z mamą, z bratem. Czyta się... rozumiejąc, albo nie!
KonikM

Postautor: KonikM » 12 października 2013, 13:51

Dodam tylko, że bardzo dużym ułatwieniem dla zrozumienia zasad poruszania się na rondzie są dwa nowe ronda w Koninie - ronda turbinowe. Jakże pięknie obrazują i ułatwiają jazdę po nich odpowiednio rozrysowane pasy. W odpowiednich miejscach ciągłe, a w odpowiednich przerywane.
Przykład (dobry do przemyśleń):
Obrazek
Niestety... wielu je ścina, przekracza dowolnie linie ciągłe, ignoruje znaki i często nie włącza kierunkowskazu.

A jak byście dali sobie radę na takim rondzie (angielskie, więc dodatkowym utrudnieniem jest ruch lewostronny, ale chodzi mi o zasady poruszania się na rondzie):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oczywiście było to pytanie retoryczne.
KonikM

Postautor: Gość » 12 października 2013, 21:06

jak są 2 pasy na ulicach i na rondzie to z zewnętrznego i z wewnętrznego można jechać na wprost, więc ten jadący prawym pasem jedzie na wprost cały czas prawym pasem i tak też zjeżdża
ten jadący lewym wewnętrznym pasem też może jechać na wprost i powinien zjechać z ronda lewym pasem, w taki sposób może to zrobić jednocześnie z sąsiadem jadącym prawym pasem
absolutnie nie można jechać prawym pasem w lewo, tak zakazują znaki, a tacy też się zdarzają...
Gość

Postautor: Gość » 12 października 2013, 21:56

Tropiciel Absurdu pisze:
Paolo pisze:Kiedy na rondzie skręcasz w lewo - włączasz lewy kierunkowskaz,...

Na rondzie nie można skręcić w lewo. Można tylko poruszać się po pasie który nie zmienia kierunku. Z ronda można skręcać tylko w prawo. Owszem, raz widziałem kierowcę który skręcił w lewo, ale dość szybko zorientował się że jedzie pod prąd...

Rondo to skrzyżowanie o ruchu kołowym. Ja byłam uczona uczona, że to normalne skrzyżowanie jak kazde inne i przed wjazdem na skrzyżowanie należy sygnalizować innym uczestnikom ruchu, to, co zamierzamy zrobić - czyli chcemy zjechać w lewo - lewy kierunek, przed samym zjazdem zmieniamy na prawy. Jazda prosto - dopiero przy zjeździe prawy kierunek. Dla mnie to logiczne i stosuję.
Gość

Postautor: KonikM » 12 października 2013, 22:55

Gość pisze:Rondo to skrzyżowanie o ruchu kołowym. Ja byłam uczona uczona, że to normalne skrzyżowanie jak kazde inne i przed wjazdem na skrzyżowanie należy sygnalizować innym uczestnikom ruchu, to, co zamierzamy zrobić - czyli chcemy zjechać w lewo - lewy kierunek, przed samym zjazdem zmieniamy na prawy. Jazda prosto - dopiero przy zjeździe prawy kierunek. Dla mnie to logiczne i stosuję.

Oki, przyjmuję, a co zrobisz na takim rondzie?
Obrazek

Albo na takim?
Obrazek

Albo, żeby nie szukać daleko - Wrocław.
Obrazek
KonikM

Postautor: Gość » 12 października 2013, 23:50

u nas takich nie ma więc nie przesadzajmy
Gość

Postautor: KonikM » 13 października 2013, 00:34

Gość pisze:u nas takich nie ma więc nie przesadzajmy

Jeżeli nie wyjeżdżasz poza swoje osiedle/wieś/najbliższą okolicę, nie ograniczaj innych. Dyskusja jest na temat używania lewego kierunkowskazu na rondach. Ostatnie foto, to Wrocław. Uwierz w siebie, może i Tobie trafi się kiedyś wyjazd do Wrocławia.
KonikM

Postautor: ;;; » 15 października 2013, 19:58

Właśnie na egzaminie miałam jeden bład ,zapomiałam ze stresu zasygalizować zjazdu z ronda,więc jednak musimy używać kierunkowskazu.Czy to przy wjezdzie jadąc w lewo czy zjezdzając z niego.
;;;

Postautor: Gość » 15 października 2013, 20:06

KonikM pisze:Dodam tylko, że bardzo dużym ułatwieniem dla zrozumienia zasad poruszania się na rondzie są dwa nowe ronda w Koninie - ronda turbinowe. Jakże pięknie obrazują i ułatwiają jazdę po nich odpowiednio rozrysowane pasy. W odpowiednich miejscach ciągłe, a w odpowiednich przerywane.
Przykład (dobry do przemyśleń):
Obrazek
Niestety... wielu je ścina, przekracza dowolnie linie ciągłe, ignoruje znaki i często nie włącza kierunkowskazu.

A jak byście dali sobie radę na takim rondzie (angielskie, więc dodatkowym utrudnieniem jest ruch lewostronny, ale chodzi mi o zasady poruszania się na rondzie):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oczywiście było to pytanie retoryczne.

WSZYSTKO PIĘKNIE ŁADNIE, ALE PO CO ANGOLE ZROBILI TE MIKROSKOPIJNE RONDKA PRZY DROGACH WJAZDOWYCH TEGO NIE KUMAM!
Gość

Postautor: Gość » 15 października 2013, 20:09

Gość pisze:jak są 2 pasy na ulicach i na rondzie to z zewnętrznego i z wewnętrznego można jechać na wprost, więc ten jadący prawym pasem jedzie na wprost cały czas prawym pasem i tak też zjeżdża
ten jadący lewym wewnętrznym pasem też może jechać na wprost i powinien zjechać z ronda lewym pasem, w taki sposób może to zrobić jednocześnie z sąsiadem jadącym prawym pasem
absolutnie nie można jechać prawym pasem w lewo, tak zakazują znaki, a tacy też się zdarzają...

ZDARZAJĄ SIĘ BARDZO CZĘSTO.... dla ciekawostki dodam, że jeśli ktoś na tym prawym pasie jadącego niezgodnie ze znakami ustawionymi i namalowanymi na jezdni przed każdym wjazdem....Uszkodzi, to będzie wina jadącego prawidłowo, ale po pasie lewym
Gość

Postautor: Gość » 15 października 2013, 20:11

Gość pisze:u nas takich nie ma więc nie przesadzajmy

JAK U NAS TAKICH NIE MA??? masz pełno! Wrocław, Łódź, Warszawa, Szczecin itd.
Gość

Postautor: Gość » 15 października 2013, 20:33

na tym wrocławskim nic skomplikowanego nie widzę! Jest duże, a szczerze mówiąc czy większe rondo tym lepsze.
Gość

Postautor: Gość » 15 października 2013, 20:35

FAKTYCZNIE NIE MA POWODU UŻYWAĆ LEWEGO! trzeba użyć tylko na nietypowych MALUTKICH rondach, jak choćby to namalowane na kleczewskiej! w innych przypadkach nie ma powodu i logiki
Gość

Postautor: Tropiciel Absurdu » 15 października 2013, 20:56

;;; pisze:Właśnie na egzaminie miałam jeden bład ,zapomiałam ze stresu zasygalizować zjazdu z ronda,więc jednak musimy używać kierunkowskazu.....
Oczywiście, że musimy!!! Przy zmianie pasa ruchu i przy opuszczaniu ronda!!! Ponieważ "zapomiałam ... zasygalizować zjazdu" to jak najbardziej jest to błąd. Za to żaden egzaminator nie podpisze się pod protokołem w którym jako błąd będzie wykazane nie użycie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo lub nie użycie go na rondzie (o ile oczywiście nie zmienia się pasa ruchu).
Tropiciel Absurdu

Postautor: KonikM » 17 października 2013, 22:14

Gość pisze:na tym wrocławskim nic skomplikowanego nie widzę! Jest duże, a szczerze mówiąc czy większe rondo tym lepsze.

Oczywiście, że na tym wrocławskim nie ma nic skomplikowanego. Zwróć uwagę na tytuł tego wątku i polemikę.
Argumenty "lewokierunkowskazowcówprzedwiazdemnarondo", czym są na tym rondzie? Gdzie jest w lewo?
KonikM

PoprzedniaNastępna

Wróć do Konin