Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021, imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17809) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 7oC
Jutropogoda
11 / 8oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (6)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Organizacje LGBT

Organizacje LGBT

Postautor: Gość » 7 lutego 2021, 11:14

"Aktywni Obywatele" otrzymali do 150 000 euro na każdą organizację! Co za to zrobią dla społeczeństwa obywatelskiego? Nadal brak przejrzystości w rozdzielaniu Funduszy Norweskich.
Co więcej, na liście grantobiorców liderzy wśród organizacji LGBT: Fundacja Równość.org.pl, Stowarzyszenie Grupa Stonewall i Lambda!
Dwie ostatnie od wielu lat aspirują, by "edukować' polskie dzieci w szkołach i pozyskują na to fundusze m.in. od samorządów! Sieją zgorszenie i promują rozwiązłość oraz praktyki homoseksualne m.in. na swoim kanale TV.

Poniżej pełna lista obdarowanych funduszami, rozdzielonymi przez Fundację Batorego [ponad 4 mln. euro!], a na dodatek:
"Organizacje składające wnioski o dotacje na projekty tematyczne lub/i projekty sektorowe będą mogły wystąpić o dodatkową kwotę dotacji na rozwój instytucjonalny organizacji."[https://aktywniobywatele.org.pl/]

Wnioskodawca
Fundacja Szkoła Liderów
Fundacja "Okno na Wschód"
Forum Darczyńców w Polsce
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Fundacja Równość.org.pl
Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Federacja Polskich Banków Żywności
Stowarzyszenie Teraz MY
Fundacja św. Jadwigi
Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP
Instytut Dyskursu i Dialogu
Federacja Mazowia
Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
Stowarzyszenie "Diversja"
Stowarzyszenie Aquila
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska
Fundacja Instytut Spraw Publicznych
Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy
RegenerAkcja
Fundacja Pole Dialogu
Fundacja - Instytut na rzecz Państwa Prawa
Kalejdoskop Kultur
Fundacja trzeci.org
Fundacja "Merkury"
Fundacja Culture Shock
Fundacja Civis Polonus
Stowarzyszenie Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych BISER
Fundacja ePaństwo
Fundacja "Koalicja dla Młodych"
Stowarzyszenie "Lepszy Świat"
Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
Centrum Inicjatyw Obywatelskich
Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich
Śląska Sieć 3 sektora
Fundacja Sempre a Frente
Fundacja Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego
WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich
Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy"
Fundacja Dobra Sieć
Fundacja Nowoczesna Polska
Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu
Fundacja Edukacji Europejskiej
Polska Akcja Humanitarna
Fundacja Optimum Pareto
Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych
Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym"
Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce
Fundacja Przestrzeń Inicjatyw Regionalnych - Społecznik
Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu
Fundacja Otwarte Forum
Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus
Fundacja Eudajmonia
Lubelska Fundacja Rozwoju
Stowarzyszenie Kongres Kobiet
Stowarzyszenie Grupa Stonewall


O niektórych organizacjach:
Fundacja Równość.org.pl - Tworzymy i wzmacniamy osoby LGBT poza dużymi ośrodkami miejskimi oraz dajemy im możliwość rozwoju i zaangażowania.
RegenerAkcja - Wspieramy działaczki i aktywistów w odpoczywaniu i regeneracji. Tematyzujemy wypalenie aktywistyczne i znaczenie indywidualnej i wspólnej troski o siebie w zaangażowaniu społecznym. Zdejmujemy brzemię perfekcjonizmu, męczennictwa, produktywności.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa

Naszą misją jest tworzenie przestrzeni do budowania pozytywnej tożsamości społeczności LGBTQ oraz niesienie niezależnej, profesjonalnej i eksperckiej pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Naszą pracę ukierunkowujemy na wewnętrzny rozwój społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer, działając w wymiarze lokalnym i krajowym.Szkoła bez homofobii - podręcznik trenerski - Michał Pawlęga, który w mediach chwalił się uprawianiem chemisexu.

Wierzymy, że odpowiednio przygotowana kadra szkół może przeciwdziałać homofobii. Prowadzimy szkolenia przygotowujące szkoły do przeciwdziałania homofobii i wsparcia poszkodowanych nią osób.

Projekt „Szkoła bez homofobii” ma celu zwiększenie kompetencji osób doskonalących kadrę nauczycielską szkół do prowadzenia szkoleń i innych form doskonalenia związanych z przeciwdziałaniem i reagowaniem na przejawy homofobii. Dzięki temu tematyka przeciwdziałania homofobii szkolnej stanie się częściej przedmiotem doskonalenia kadr nauczycielskich, które nauczą się w jaki sposób przeciwdziałać temu zjawisku i wspierać poszkodowane osoby. Dzięki temu polskie szkoły staną się bardziej bezpieczne dla osób LGBT, przyjaźniejsze im i w większym stopniu otwarte na ich potrzeby.


Stowarzyszenie Grupa Stonewall -
Fundusz Stonewall jest funduszem stworzonym w 40. rocznicę wydarzeń w klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. Udziela mikrograntów przeznaczonych na realizację projektów przyczyniających się do zwiększenia pozytywnej tożsamości osób homoseksualnych, biseksualnych, trans i nie deklarujących płci w Polsce oraz zwiększenia wobec nich tolerancji społecznej. Dzięki temu chcemy wzmocnić polską społeczności LGBT.
"Dużo osób wysyła nagie zdjęcia, część chodzi na grupówki, wielu jest wśród nas fanów chemseksu – przyznał założyciel grupy Stonewall, zrzeszającej osoby LGBTQ. To właśnie ta organizacja ma prowadzić w poznańskich szkołach zajęcia antydyskryminacyjne." [https://www.tvp.info/]

Grupa Stonewall @GrupaStonewall - z ostatniej chwili TT 5.02.2021

Mamy to! Poznań sfinansuje wsparcie dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności! To realizacja postulatu, do którego przekonujemy Urząd Miasta od lat. W końcu się udało! Po rozstrzygnięciu konkursu powstanie mieszkanie interwencyjne dla kilku osób. Więcej info wkrótce!
[informacje pochodzą z portali domowych w.w organizacji oraz net.]

----------------------------------------------------------------------

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych.

Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Zgodnie z umową dwustronną między rządem polskim a rządami Państw-Darczyńców środki przeznaczone na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego podzielone zostały na dwa programy: Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy o budżecie 30 milionów EUR i Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny o budżecie 23 milionów EUR. Operatorem Funduszu Krajowego jest konsorcjum złożone z trzech organizacji: Fundacji im. Stefana Batorego (lider), Fundacji Stocznia oraz Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich. Operatorem Funduszu Regionalnego jest konsorcjum w składzie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Edukacja dla Demokracji.

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy prowadzony będzie w okresie 2019-2024.

za:

https://aktywniobywatele.org.pl/

-------------------------------------------------------


W lipcu 2017 r. Instytut Ordo Iuris opublikował raport wskazujący liczne zastrzeżenia do sposobu podziału funduszy norweskich, w którym brała udział Fundacja Batorego. [...] Ordo Iuris zwrócił się do Fundacji o udostępnienie informacji publicznej, w szczególności opisu prac nad przyznawaniem dofinansowania poszczególnym projektom, zakresu obowiązków poszczególnych ekspertów biorących udział w tej procedurze, dokładnego jej przebiegu i zastosowanych kryteriów oceny. Fundacja Batorego oświadczyła, że przykłada szczególną wagę do przejrzystości życia publicznego, także podziału tych środków. Ale nie udzieliła Ordo Iuris żądanych informacji, wskazując, że środki z funduszy norweskich przeznaczone na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce nie stanowią majątku publicznego, bo przekazywane były bez pośrednictwa władz krajowych.
W tej sytuacji Ordo Iuris wstąpił przeciwko Fundacji na drogę sądową, licząc, że w ten sposób doprowadzi do udostępnienia społeczeństwu informacji, które od dawna powinny być jawne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił jego stanowisko. Formalnie wyrok nakazuje tylko rychłe rozpatrzenie wniosku Ordo Iuris przez Fundację, ale z żądania zawartego we wniosku i z uzasadnienia wyroku wynika, że fundacja winna upublicznić dokumenty dotyczące rozdzielania przez nią pieniędzy z EOG. Sędzie Joanna Kube, Ewa Kwiecińska i Ewa Radziszewska-Krupa wskazały, że rozdział uzyskiwanych przez Polskę funduszy norweskich (EOG), w tym tych wydatkowanych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, stanowi wykonywanie zadań publicznych w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej, a Fundacja Batorego jako operator wyznaczony do wypełniania programu dla organizacji pozarządowych w Polsce jest podmiotem wykonującym zadania publiczne i w tym zakresie zobowiązanym także do udostępnienia informacji publicznej (na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy). Na tym też polega nowatorstwo tego rozstrzygnięcia.

Nie jest przy tym istotne, czy dysponuje ona majątkiem publicznym. Wystarczy, że wykonuje takie zadania, by uznać, że jest zobowiązana do udostępnienia informacji publicznych.

Od wyroku WSA Fundacji Batorego przysługuje kasacja do NSA.

Sygnatura akt: II SAB/Wa 121/20.

za: https://www.rp.pl/
Gość
 

Wróć do Konin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości