Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021, imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17316) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 3oC
Jutropogoda
2 / 4oC
Pojutrzepogoda
5 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasze sprawy. Koniec zadłużania mieszkań. Minister ... (0)Zespół “Papilotki" z MDK na festiwalu piosenki z l ... (0)

Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z niepełn

Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z niepełn

Postautor: Gość » 16 lutego 2021, 15:51

Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-mateusz-morawiecki-o-nowej-strategii-na-rzecz-osob-z-niepeln,nId,5053447#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Gość
 

Re: Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z nie

Postautor: Gość » 16 lutego 2021, 16:16

Znowu popłynie masa pieniędzy na urzędników i bzdurne programy. Socjaliście Morawieckiemu nie przyjdzie do głowy, żeby zwyczajnie dać tę kasę potrzebującym
Gość
 

Re: Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z nie

Postautor: Oktober » 16 lutego 2021, 16:22

Chyba, że ma na myśli kolegów z partii, bo tam faktycznie każdy to u.ł.o.m.
Oktober
 

Re: Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z nie

Postautor: Gość » 16 lutego 2021, 16:58

- Obecnie współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością to nieco ponad 28 proc., za 10 lat stawiamy sobie za cel osiągnięcie go na poziomie 45 proc. To ambitny cel – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 16 lutego 2021 r. Odbyła się ona po przyjęciu tego dnia przez rząd „Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030”.

Premier podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu lat wzrost nakładów na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów wzrósł o ok. 90 proc. – z 15 mld do 30 mld w tym roku.

- Należy słuchać środowiska osób z niepełnosprawnością, a potem wyznaczać strategię, i tak zrobiliśmy – mówił premier. – To pierwsza taka całościowa strategia dla osób niepełnosprawnych, która obejmuje 113 działań wraz z konkretnymi wskaźnikami.

Włączenie do życia
Premier zaznaczył, że ważne jest wsparcie finansowe, ale także włączenie do życia, do edukacji, pracy.

Strategia obejmuje osiem priorytetowych obszarów:

niezależne życie,
dostępność,
edukacja,
praca,
warunki życia i ochrona socjalna,
zdrowie,
budowanie świadomości,
koordynacja.
- Strategia to inwestycja w dobro wspólne. Kierujemy się zasadą pomocy dla tych, którzy jej potrzebują – podkreślił premier Morawiecki.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zauważyła, że przyjęcie strategii to zamknięcie pewnego etapu, ale i ogromne wyzwanie.

- To dokument kierunkowy na najbliższe 10 lat – powiedziała.

Filary niezależnego życia
- To jest ważny dzień, rozpoczęcie nowego etapu w polityce państwa – podkreślił minister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, odpowiedzialny za stworzenie i realizację strategii.

Podkreślił, że pierwszy i najważniejszy priorytet Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami to prawo do niezależnego życia.

- Osoba niepełnosprawna to nie biorca świadczeń, który chce, aby się nad nim pochylić. To jest obywatel – powiedział.

Filary niezależnego życia, które wymienił, to usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa i mieszkalnictwo wspomagane.

Dostępność, edukacja, praca
Kolejny priorytet to dostępność architektoniczna i komunikacyjna, a następnie edukacja, która, jak zaznaczył minister Wdówik, powoduje, że realizacja marzeń i aspiracji na późniejszym etapie życia jest możliwa.

- Chcemy, żeby to była edukacja włączająca, ale to nie znaczy, że to jest jakaś ideologia – mówił minister Wdówik. – To znaczy, żeby dziecko mogło się uczyć tam, gdzie mieszka, i żeby to była nauka na najwyższym poziomie, zapewniająca wszystko, co takiemu dziecku jest potrzebne.

Następny priorytetowy obszar strategii to praca.

- Obecna ustawa o rehabilitacji jest sprzed 30 lat – mówił Pełnomocnik. – Potrzebujemy nowego podejścia, które postawi nas w czołówce krajów oferujących osobom niepełnosprawnym możliwość realizacji, także niezależnego życia, przez to, że będą mogły same na siebie zarabiać. Przed nami duże zmiany, ale robimy to wszystko w oparciu o szerokie konsultacje z samymi osobami niepełnosprawnymi i pracodawcami.

Strategia zakłada powstanie Narodowego Programu Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych.

System świadczeń
Omawiając kolejny priorytet strategii – warunki życia i ochrona socjalna – minister Wdówik zapowiedział zmiany w systemie świadczeń na rzecz podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnością i przeciwdziałaniu wykluczaniu ich opiekunów.

W następnym priorytecie, którym jest zdrowie, zaznaczył, że zmiany mają iść w kierunku prawdziwej dostępności usług medycznych i wyrobów medycznych.

- Rząd ma świadomość, jak trudno jest np. kobietom korzystać z niedostępnych gabinetów ginekologicznych, i tu nastąpi zasadnicza zmiana – zapowiedział.

Zaznaczył, że kolejnym zadaniem w strategii jest budowanie świadomości społecznej o niepełnosprawności, aby nie budziła ona lęku.

Orzecznictwo ujednolicone
Ostatnim priorytetowym obszarem jest koordynacja. Oznacza to zmiany systemowe.

- Tutaj należy wskazać dwa ważne kroki w obszarze legislacyjnym – mówił Pełnomocnik. – Pierwszy to jest zapowiadany i w pewnym sensie też oczekiwany krok, jakim jest nowe orzecznictwo o niepełnosprawności, które ujednolici te wszystkie do tej pory działające systemy, ale które przede wszystkim pozwoli kierować pomoc w jeszcze bardziej celowany sposób do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Drugi krok to ustawa o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych, która docelowo zastąpi ustawę o rehabilitacji. Wychodzimy z terminów rehabilitacyjnych po to, żeby pokazać, że obywatel z niepełnosprawnością ma prawo do normalnego życia we wszystkich obszarach. I ta ustawa w czasie realizacji tej strategii także będzie wdrożona.

Planowana kwota wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w 2021 roku to 29,63 mld zł.

Uchwała w sprawie przyjęcia „Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030” wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia
Gość
 

Re: Mateusz Morawiecki o nowej strategii na rzecz osób z nie

Postautor: Gość » 16 lutego 2021, 18:51

Z jakich źródeł będzie pan finansował ten program? Zamierza pan jak zwykle obciążać podatkami najbiedniejszych? Uczciwiej byłoby ogłosić, jakie nowe obciążenia podatkowe mają pokryć te wydatki.
Gość
 


Wróć do Konin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości