Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021, imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17807) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 7oC
Jutropogoda
11 / 8oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (6)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Zb. Żak: Myśli

Zb. Żak: Myśli

Postautor: Gość » 18 lutego 2021, 14:32

Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni. Przywróć mi radość Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ofiarnym (Ps 51, 14).

Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy... Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni! A ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami (1T 6, 6-10).


Rozpoczynamy Wielki Post. Czy wciąż ma to dla nas znaczenie? Czy okresy roku liturgicznego oddziałują na nasze życie? W ciągu rocznego cyklu Kościół wspomina całe misterium Chrystusa - od momentu Wcielenia przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie oraz Zesłanie Ducha Świętego aż po oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Jednocześnie człowiek może kształtować się w kontekście przeżywania tych wydarzeń. Okres Wielkiego Postu jest okazją do zwiększonej pracy nad sobą, gdyż Kościół wskazuje nam, wiernym potrójną drogę: modlitwy, jałmużny i postu, które to praktyki pomagają w przezwyciężaniu pokus szatańskich. Oprócz modlitwy wspólnotowej szukajmy kontaktu z Bogiem w indywidualnej z Nim rozmowie, a także w sakramencie spowiedzi. Nabożeństwa Wielkiego Postu: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje są bardzo dobrą pomocą do pogłębienia swojej modlitwy a może i wypracowania swojego kontaktu z Bogiem. Potrzebna jest cykliczna refleksja i praca nad sobą, bowiem człowiek chętniej widzi siebie jako dobrego i potrzeba, by stanął w prawdzie o sobie. A wszystko to ma służyć naszemu nawróceniu.

Jałmużna to bezinteresowny dar na rzecz bliźniego. Powinna być dyskretna i delikatna i powinna wynikać z rozpoznania potrzeb drugiego. A zatem wychodzimy poza krąg naszych potrzeb, rozglądamy się, zauważamy ważne potrzeby drugich i pomagamy im je zrealizować. Prawdziwy wymiar jałmużny może być realizowany np. poprzez odłożone pieniądze (w wyniku postu) i przekazanie ich dla ubogim. Ale to także czas, który możemy dać bliźnim, gdy go zaoszczędzimy rezygnując z godzin oglądania telewizji, mediów „społecznościowych”.

Post to podejmowanie wyrzeczeń dla Chrystusa, ze świadomością, że dla mojego zbawienia Chrystus stał się Człowiekiem i umarł za mnie na krzyżu. Chodzi o wyrzeczenie się czegoś dla Boga, by bardziej się Mu podobać, by hartować ducha, wzmacniać wolę. Chodzi o świadomą rezygnację z przyjemności. Post pomaga w pokonaniu pokus, w przezwyciężeniu pożądliwości ciała.

Jeśli uda się zaangażować duchowo w te praktyki, to owocnie przeżyjemy święta Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Nie zapominajmy, że mamy też obowiązki wspólnotowe i narodowe. Jeśli skoncentrujemy się tylko na rozwoju indywidualnym, a nie będziemy zauważać, co się wokół nas dzieje, to szybko okaże się, że to na nic się nie zda. Inni zorganizują wokół nas świat tak, że nie da się żyć, a możliwość oddawania chwały Bogu zostanie radykalnie ograniczona. Tak więc powinniśmy obserwować i stawać w obronie rodziny i życia, czy to poprzez różne marsze, poparcia swoim podpisem różnych inicjatyw, stawania w obronie rodziny w prowadzonych rozmowach. Stawajmy w obronie prześladowanych, którzy podejmują walkę o życie i rodzinę, niech to nie będzie nam obojętne. Stawajmy też publicznie w obronie Kościoła, Pana Boga i Matki Bożej, nie zostawiajmy tego innym by to zrobili; to też i nasz obowiązek.

Musimy sobie zdawać sprawę, że siły globalne zwiększają atak na Polskę, by ją zdeprawować i pozbawić szlachetnego ducha. Starają się też ograniczyć naszą suwerenność i narzucić rozwiązania społeczne i polityczne obce naszej katolickiej tradycji również poprzez finansowanie marginalnych grup. I o ile przeżywanie Wielkiego Postu wymaga wyciszenia, zwolnienia aktywności i dystansu do przekazywanych treści w mediach, to ważnych spraw nie należy pomijać i adekwatnie reagować.

Warto też zauważyć, że Wielki Post to również czas pokuty za grzechy. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne grzechy (a nie innych, którzy czynią zło w Polsce). A jednak trzeba zapytać, co my zrobiliśmy, by to zło się nie szerzyło? Może uczestniczyliśmy w sprawach, które obrażają Boga (np. akceptacja patologii seksualnych)? Grzeszymy przez zaniedbanie, nie wypowiadając się przeciw usłyszanym zniewagom? Możemy grzeszyć przez obojętność na bluźnierstwa i obrazę Boga. A może za mało modliliśmy się za nasze rodziny, za nasz naród? Tak spoglądając zauważymy, że to, co złego się dzieje w naszym narodzie, to nie tylko działania globalnych sił i zdeprawowanych ludzi, ale także nasza obojętność na zło. A istotą pokuty nie jest rezygnacja ani ofiara, ale nienawiść do grzechu i szczery smutek, że obraziliśmy Boga. Nie zniechęcajmy się i z nową nadzieją podejmujmy nasze praktyki pokutne!

Zachęcam do włączenia się i podjęcia inicjatywy ks. D. Chmielewskiego NINIWA - Pokuta Rodzin:


Ważne, by znalazł się choć jeden w rodzinie, kto na poważnie podejmie za nią pokutę. Nie będzie się tego wstydził. Miłością będzie pokonywał wszelkie niedogodności, kłody, przeszkody czy nawet wyśmiewania. Miłość jest największym egzorcyzmem – mówi ks. D. Chmielewski. [Pomoce do modlitwy: Codzienna transmisja na żywo o 20:30 różańca oraz codzienna transmisja koronki do Bożego Miłosierdzia o 15:00 (można później w retransmisji odmawiać). Spotykamy się codziennie o 20:30 i 15:00 na modlitwie live na fanpage Facebook Teobańkologii https://www.facebook.com/teobankologia oraz kanale YouTube. Dołącz do nas!]https://www.youtube.com/channel/UCPgzHeVeVDsUvcvovWHjHGQ

I zachęcam do podjęcia inicjatyw służących naszej Ojczyźnie: walce o trzeźwość narodu poprzez podjęcie abstynencji od alkoholu na czas Wielkiego Postu, a także podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego, by życie jednego dziecka zagrożonego uratować.

Zb.
Gość
 

Wróć do Konin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości