Dzisiaj jest wtorek 24 września 2019, imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18976) SPORT FORUM FIRMY (5369) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 13oC
Jutropogoda
16 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstał film o doktorze Piotrze Janaszku. Premiera ... (0)Konin.Przedsiębiorcy na II Wielkopolskim Kongresie ... (0)

Prawa grafika do książki

Prawa grafika do książki

Postautor: Gość » 14 sierpnia 2019, 12:17

Dzień dobry, mam problem, który wygląda następująco:
w tym roku jako pracę licencjacką tworzyłam książkę - skład i ilustracje na podstawie dziecięcych rysunków (ja i młoda autorka jesteśmy w tym przypadku współtwórcami ilustracji), reszta oprawy, składu, itd. była wyłącznie moja. Uczelnia umożliwia współpracę z firmą, więc w porozumieniu z moim aktualnym szefem zdecydowaliśmy się dodać logo jego firmy, został on wydawcą, nadał książce ISBN i zasponsorował druk. Do tej pory wszystko było w porządku, on promował firmę książką, ja miałam darmowy druk, wszystko pięknie.

Zaproponował mi stworzenie drugiej wersji, tańszej w druku, z małymi zmianami w ilustracjach (coś na wzór kolorowanki). Przygotowałam projekt. Książki przyszły z druku okazało się, że bez mojej wiedzy w stopce wykreślił moje nazwisko zastępując je nazwą firmy, pozostawiając przy tym jako autorkę ilustracji jedynie małą współtwórczynię.

W międzyczasie okazało się, że przechodzę do innej firmy. Kiedy chciałam wyjaśnień, dlaczego tak zrobił nie informując mnie, stwierdził, że nie będzie mnie promował, skoro będę pracować dla kogoś innego.

Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy dodruk zmienionych książek był robiony w oparciu o umowę o pracę. Innej umowy nie podpisywaliśmy.

Czy miał prawo bez mojej wiedzy ingerować w mój projekt? Zostawiać jedną ilustratorkę, jednocześnie mnie pomijając? Czy mogę domagać się przy kolejnym dodruku o dodanie mojego nazwiska do stopki?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Gość

Re: Prawa grafika do książki

Postautor: Gość » 14 sierpnia 2019, 12:21

Cytat:
Napisał/a cereal Zobacz post
... W międzyczasie okazało się, że przechodzę do innej firmy. Kiedy chciałam wyjaśnień, dlaczego tak zrobił nie informując mnie, stwierdził, że nie będzie mnie promował, skoro będę pracować dla kogoś innego....
Naruszył Twoje prawa autorskie osobiste jak i popełnił przestępstwo z Art. 115. UoPAiPP.
Cytat:
... w oparciu o umowę o pracę....
Więcej szczegółów, co to za umowa?
Cytat:
... Czy miał prawo bez mojej wiedzy ingerować w mój projekt?...
Bez Twojej zgody nie miał żadnego prawa rozpowszechniać takich zmian.
Gość

Re: Prawa grafika do książki

Postautor: Gość » 14 sierpnia 2019, 12:24

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony jako grafik komputerowy. W umowie nie ma żadnych zapisków odnośnie praw autorskich, praw majątkowych itd.
Poprawiona wersja książki (ta o którą toczy się spór) była robiona w godzinach mojej pracy.
Gość

Wróć do Słupca