Dzisiaj jest poniedziałek 21 czerwca 2021, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16409) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 20oC
Jutropogoda
27 / 17oC
Pojutrzepogoda
26 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin Cup 2021. Potrójna wygrana Agaty Dahlke-Burd ... (0)Akademia Przedsiębiorczości w I LO. Otworzą sklep ... (0)

LCD czy PLAZMA

LCD czy PLAZMA

Postautor: Gość » 19 lutego 2008, 00:20

Witam,
planuję zakup TV 40" - 42" i mam dylemet jaki kupić LCD czy PLAZMĘ.
Jeśli ktoś ma większe pojęcie na ten temet to poproszę o poradę, czym sie kierować i na jakie parametry zwracać uwagę, jakie powinny być żeby sprzęt był dobry.
Wiadomo, że nie chcę wydać majątku więc powinien być najlepszy za przystępną cene...
Z góry dziękuję i pozdrawiam
K.K.
Gość

Postautor: Gość » 3 lipca 2008, 09:19

Obydwie technologie mają swoje zalety i wady. Obydwie mają też równe sobie rzesze zwolenników i przeciwników. Spójrzmy chłodnym okiem na mocne i słabe strony tych ekranów.

LCD

+ mniejsze zużycie prądu
+ mniejsze odbijanie światła
+ większa ostrość obrazu
- gorsze odwzorowanie czerni
- gorszy kąt boczny

Plazma

+ bardziej naturalne kolory
+ brak smużenia obrazu
+ większa tolerancja na sygnał niskiej rozdzielczości
+ lepsze odwzorowanie czerni
- większe zużycie prądu
- możliwy efekt „wypalenia” ekranu
- szyba ochronna odbija światło mocniej niż LCD
- mniejsza ostrość obrazu
- Migotanie obrazu

Bierz LCD ;)
Gość

Postautor: tjindy » 5 lipca 2008, 01:43

Anonymous pisze:Obydwie technologie mają swoje zalety i wady. Obydwie mają też równe sobie rzesze zwolenników i przeciwników. Spójrzmy chłodnym okiem na mocne i słabe strony tych ekranów.

LCD

+ mniejsze zużycie prądu
+ mniejsze odbijanie światła
+ większa ostrość obrazu
- gorsze odwzorowanie czerni
- gorszy kąt boczny

Plazma

+ bardziej naturalne kolory
+ brak smużenia obrazu
+ większa tolerancja na sygnał niskiej rozdzielczości
+ lepsze odwzorowanie czerni
- większe zużycie prądu
- możliwy efekt „wypalenia” ekranu
- szyba ochronna odbija światło mocniej niż LCD
- mniejsza ostrość obrazu
- Migotanie obrazu

Bierz LCD ;)

Cóż za szybka reakcja. Parę miesięcy hehe.
Aha, nigdy w zyciu LCD. Nie przy tej technologii. No chyba że będzie to OLED.
Moim zdaniem - PLAZMA.
tjindy

Postautor: MOC » 19 stycznia 2009, 16:04

Jak kogoś stać to pewnie plazma, ale trzeba wziąść pod uwagę na zużycie energii.

Dla ok 50 calowych telewizorów Plazmowych to 520W, a dla LCD to ok 300W. Różnica jest duża. Trwałość telewizorów LCD jest także wyższa. Nie grzeją się tak mocno.

Kątów i tak większość nie wykorzystuje, bo ogląda tv na wprost lub do 90 stopni, więc nie ma tu różnicy.

Czerń jest mniej czarna w LCD niż w plazmach.Jednak większość z nas, nie zauważy różnicy.

Kontrast mają większy plazmy, jasność także.

Jak dla mnie, przy używaniu tv ok 5 godzin dziennie to lepiej LCD

5 godzin * 7 dni * 52 tygodnie=1820 godzin rocznie
1 godzina LCD to 300W
1 godzina PLAZMA to 520 W

Teraz przyjmując za cenę 1kWh 40 groszy,

LCD
1820h * 0.3(kW)=546kWh
Plazma
1820h*0.52(kWh)=946.4kWh

Koszty to dla
LCD 546*0.4=218.4zł
PLazma 946.4*0.4=378.56zł

Różnica to 160 zł. Jak dla mnie sporo. Jeżeli ktoś średnio ogląda częściej TV albo ma droższą energię ta różnica będzie jeszcze większa.

Czyli koszty utrzymania LCD są mniejsze o prawie 60%.

Pozdrawiam
MOC

Postautor: cinek » 17 września 2010, 17:59

Ja stawiam na technologię PLAZMOWĄ.
A oto dlaczego:

To całe wypalanie się matrycy w plazmach to kolejny mit lansowany przez producentów LCD. Wszystko zależy od generacji matrycy. Np. Panasonic wprowadza na przyszły rok już 14 generację matrycy plazmowej, gdzie koreańskie koncerny jadą na 8 może 9 generacji.
Początki technologii zawsze są trudne ale to już dawno za nami. Mało która plazma się wypala, a jakby nawet od razu gwałtownie nie zgaśnie.
Kolejna sprawa to pobór prądu :). Bzdurą jest to że plazmy są prądożerne. Nikt nie pisze o tym, że plazmy mają zmienny pobór prądu, i to co mamy na nalepce na "plecach" naszego TV to jest pobór maksymalny. Czyli aby tyle prądu plazma pobrała musiałaby 1 godz świecić non stop na biało, co jest raczej mało prawdopodobne. Wszystkie czarne bądź ciemne punkty obrazu albo nie pobierają prądu albo biorą go znikome ilości. LCD natomiast "łyka" non stop ileś tam tych watów ponieważ musi czymś podświetlić swoją matryce. To samo tyczy się LED TV. Lampy bądź diody non stop świecą. LCD ma stały pobór prądu.
Przy plazmach trzeba zawsze tą wartość nominalną (plecy odbiornika) brać z 40% na minus.
Kolejny plus dla plazmy to odzwierciedlenie czerni. W dzień nie jest może super, ale w nocy czerń jest czernią. Natomiast w LCD za dnia jest rewelacja, ostre kolory, jest niby ta czerń, ale wieczorem czar pryska i zamiast czerni mamy ciemny granat?? czy coś w tym stylu. No jeżeli nasz LCD będzie kosztował ok 7-8 tyś to ta uwaga go nie dotyczy.

Reakcja matrycy i inne parametry są robione bardziej pod marketing niż jako wartość użytkowa, chociaż dla LCD reakcja wyrażana jest w milisekundach , a w plazmach w mikrosekundach. Podsumowując w plazmie jest szybciej.
Podsumowując: 42" LCD musi kosztować średnio 2-3 razy więcej żeby obraz był porównywalny do 42'' plazmy powiedzmy za 2,5 tys zł (oczywiście FULL HD).

były pracownik AUDIO-ART
Pozdrawiam
cinek

Postautor: lolek-BOLEK » 28 grudnia 2011, 21:53

jeśli o mnie chodzi to tylko plazma a jeśli plazma to tylko firma Panasonic nawet mam już upatrzony model Panasonic TX -P42G30E .Przez internet można kupić taniej niż w tych wszystkich promocjach tylko nie mam w tym doświadczenia a może znacie kogoś zaufanego i blisko najlepiej do odbioru osobistego
lolek-BOLEK

Re: LCD czy PLAZMA

Postautor: Gość » 26 lutego 2013, 13:55

Moja znajoma jak sobie plazmę kupiła to od razu rachunek za prąd o prawie 2 stówy/mies podskoczył :-))))))
Gość

Postautor: serwis konin » 29 marca 2013, 13:21

Gość pisze:Moja znajoma jak sobie plazmę kupiła to od razu rachunek za prąd o prawie 2 stówy/mies podskoczył :-))))))

Może tak trochę obliczeń by sie przydało ;) plazma pobiera około 300w na godzinę ( starsze modele bo teraz zeszli do około 200 przy 42" ekranie ) stary telewizor 28" wymaga w przyblizeniu 100W (29-32' 100hz pobierają do 150W). Czyli kupując sobie prawie dwukrotnie wiekszy TV wydajemy na jego zasilanie około 100W wiecej na godzinę oczywiście, czyli używając TV przez 10 godzin dziennie przepłacamy około 1KWh x 30 dni = 30KWh X 0,50 zł = 15zł no max 30zł jesli mamy mały TV a kupujemy bardzo duży i to w dodatku starego typu. Wiec może twojej znajomej rachunek podskoczył z innego powodu ?? ;)
serwis konin

Postautor: konsini » 4 sierpnia 2015, 18:53

Ale stary temat..Teraz już na pewno się wszyscy z tego wycofali i tak samo salony się z tego wszystkiego na pewno wycofały. Teraz już tylko LCD. Jak się gra w jakieś gry telewizyjne to w ten sposób rozwija się na pewno ta technologia - płaska, która w mały sposób niszczy nas wzrok.
konsini
Nowy

Postautor: sebajedrzejczak » 15 grudnia 2015, 18:24

Pamiętaj że oprócz telewizorów lcd i plazm są jeszcze modele OLED, to bardzo dobre rozwiązanie jeśli planujesz kupić swój pierwszy telewizor. Znajdziesz je w większości sklepów z telewizorami i elektroniką.
sebajedrzejczak
Nowy

Wróć do Elektronika