Dzisiaj jest niedziela 17 listopada 2019, imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19692) SPORT FORUM FIRMY (5414) PRACA (42) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 9oC
Jutropogoda
11 / 9oC
Pojutrzepogoda
9 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
Polecamy:

Jaki wybrać piec do domu ?

Re: Jaki wybrać piec do domu ?

Postautor: mychaa7788 » 12 marca 2015, 12:26

Wybór paliwa do pieca centralnego ogrzewania

Wybierając piec centralny należałoby zacząć od dostępności paliwa. Najpopularniejszy jest gaz ziemny (sieciowy) zasilający kotły gazowe, ale – nie zawsze dostępny.

Najtańsze pod względem eksploatacji są paliwa takie jak węgiel, brykiety, koks, drewno – wykorzystywane przez szeroki asortyment kotłów na paliwa stałe. Jednak ten sposób zasilania jest kłopotliwy pod względem eksploatacji – opał trzeba gdzieś przechowywać.

Gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a użytkownikom zależy na komfortowej eksploatacji – decydują się najczęściej na gaz płynny lub olej opałowy – a zatem odpowiednio piec gazowy lub kocioł olejowy. Mało popularnym rozwiązaniem – aczkolwiek możliwym – jest kocioł elektryczny.
mychaa7788
Nowy

Postautor: Gość » 12 marca 2015, 15:27

mychaa7788 pisze:Wybór paliwa do pieca centralnego ogrzewania

Wybierając piec centralny należałoby zacząć od dostępności paliwa. Najpopularniejszy jest gaz ziemny (sieciowy) zasilający kotły gazowe, ale – nie zawsze dostępny.

Najtańsze pod względem eksploatacji są paliwa takie jak węgiel, brykiety, koks, drewno – wykorzystywane przez szeroki asortyment kotłów na paliwa stałe. Jednak ten sposób zasilania jest kłopotliwy pod względem eksploatacji – opał trzeba gdzieś przechowywać.

Gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a użytkownikom zależy na komfortowej eksploatacji – decydują się najczęściej na gaz płynny lub olej opałowy – a zatem odpowiednio piec gazowy lub kocioł olejowy. Mało popularnym rozwiązaniem – aczkolwiek możliwym – jest kocioł elektryczny.

Nie pisz bzdur!

Kiedy to kocioł na paliwa stałe jest tani? W zakupie czy eksploatacji?

***** powszechnie budują nowe domy po 150m2, po 10m2 na kotłownie (20 000 zł) , kominy 8 metrowe z klinkierem po 5 000zł, obórka dachu i komina gratis, na koniec ekogroszki za 7 tys, dodatki jak zasobnik 900zł , pompki 900zł , robocizna 2000 zł i masz wydatek rzędu lekkim cyckiem 37000 zł.

ciemniaki za to kupuja pompę ciepła za 20 000 zł, zbiornik na wodę za 2000zł, montaż za 2000 zł, powiększają pralnię czy coś w garażu o 4m2 czyli budują za 8 000 zł i mają za 32000 zł: CZYSTO, TANIO, BEZ OBSŁUGI.
jak dostaniesz dotację to kupisz to za 24000zł a są na to dotacje!!

Bida umysłowa kosztuje: czas, brud, pracę, syf, i PLN, PLN, PLN.

Już nie wspomnę o kotłowni na olej czy gaz z butli. Rocznie do pompy ciepła traci się w takim średnim domu 150m2 po 4000-5000zł na rachunkach. A kup piec na olej np przepływowy do CWU, zasobnik na olej, postaw komin w domu za mniej niż 15 000 zł z zamontowaniem tego. Niemożliwe. Nawet jak się za 15 000 zł uda to pompa za 25000 zł na rachunkach w 2-3 lata się zwróci a to system na 15 lat.
Gość

Postautor: Gość » 13 marca 2015, 00:30

Gość pisze:Jeżeli kocioł to tylko żeliwny.Oczywiście dobrej firmy.Natomiast wszystkie kotły wykonane z blachy to ich żywotność zależy od grubości blachy,to wiadomo ale najważniejsza rzecz to gatunek blachy.Druga sprawa to ruszt wodny.Przecież na takim ruszcie temperatura jest zbyt niska aby następowało dobre spalanie.Resztę doczytajcie sobie z fizyki.Chodzi tu tylko i wyłącznie o cenę.2 metry rury calowej na wykonanie takiego rusztu a ruszt żeliwny-porównajcie ceny.

a czemu nie wodny??? miałem zeliwny i dosyć szybko się przepalił...
Gość

Postautor: Gość » 15 marca 2015, 02:14

do d... te wyliczenia... kotłownia 20tys? a powiększenie garażu czy pralni tylko 8tys?
To co? tylko i d i o ci palą węglem???
a ile kosztuje serwis pompy ciepła po gwarancji?
Gość

Postautor: grazynamasza » 15 marca 2015, 18:53

Za jakiś czas będę kupował piec do domu. Chciałbym ogrzewać głównie pelletem ale również mieć możliwość przejścia na opalania eko- groszkiem. Zastanawiam się nad dwoma producentami: Klimosz (model Duo NG) oraz Kostrzewa (Pallets Fuzzy Logic 2 lub Compakt Bio wtedy sam pellet).
Co myślicie o tych modelach pieców i który wg waszej opinii wiedzy i doświadczeniu jest lepszy, wydajniejszy, ekonomiczniejszy itd.
Z góry dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i podpowiedzi.
grazynamasza
Nowy

Postautor: Gość » 16 marca 2015, 11:59

Gość pisze:do d... te wyliczenia... kotłownia 20tys? a powiększenie garażu czy pralni tylko 8tys?

pompownia dla PC 1m2 na zasobnik CWU i 0,5m2 na ścienię na pompę.

zobacz projekty gotowe - 90% z nich ma kotłownie 4-5m2 (bo pod gaz). Zmiescisz tam akurat pompę ciepła z zasobikiem CWU i pralkę. A jak się postarasz to i suszarkę rozstawisz (nie bez kłopotu ale dasz radę).
koszt budowy 4m2 domu ok 8 tys PLN.

kotłownia na ekogroszek 1,5m2 na piec z zasobnikiem. CWU 120L na ścianę 0,5m2. Niby 2m2 ale dodaj miejsce na 3 tony ekogroszku i miejsce aby to ładować, czyścic. 8m2 minimum. Idealnie to kotłownia 10m2. Koszt budowy 16-20 tys PLN.

dodatkowo komin wykończony klinkierem i obrobiony dach z 5 tys.

Wybuduj dom bez komina i z mniejszą kotłownią i masz kasę na pompę ciepła.
Gość

Postautor: Gość » 16 marca 2015, 12:08

grazynamasza pisze:Za jakiś czas będę kupował piec do domu. Chciałbym ogrzewać głównie pelletem ale również mieć możliwość przejścia na opalania eko- groszkiem. Zastanawiam się nad dwoma producentami: Klimosz (model Duo NG) oraz Kostrzewa (Pallets Fuzzy Logic 2 lub Compakt Bio wtedy sam pellet).
Co myślicie o tych modelach pieców i który wg waszej opinii wiedzy i doświadczeniu jest lepszy, wydajniejszy, ekonomiczniejszy itd.
Z góry dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i podpowiedzi.

tez chciałem kupić pellet bo niby ma rozpalarkę
bo niby mniej syfu i popiołu
policzyłem cenę i ten Kosztrzewa wyszedł z sonda lambda ponad 10 000zł.
Do tego 2 pompki obiegowe Wilo za 900zł, zasobnik CWU za 1000zł
do Tego wkład kominowy z allegro za 1600 zł
dodatki 800zł
uruchomienie 2000zł
ponad 16000 zł

Chciałem koniecznie z opcją na ekorgoszek bo bałem się cen pelletu. Teraz tona ponad 1000zł. Kaloryczność pelletu to koło 17 a ekogroszku zależy jak oszukany od 22 do 26. Niby pellet lepiej się wypala, niby sprawość wyższa, ale nadal cenę droższa od ekogroszku. Wychodziło mi z kalulacji że przy sprawności ok 65-70% kotla ekogroszek i 85-90% sprawności pelletu musze spalić rocznie do 2,5 tony ekogroszku i do 3200 pelletu. Czyli z 2200 zł za ekogroszek poprządny z wniesieniem do kotłowni lub 3300 zł za pellet. Może udało by się zejśc do 3000 zł za pellet.

Kupiłem pompe ciepła 2000zł drożej od Pelletu bo była dotajca.
Zuzyłem prądu 4000kWh za tą zimę a na rok wychodzi za ostatnie 2 ciepłe lata 5000kWh.
W mrożniejsze zimy będzie zuzycie ok 6000kWh.
Prad kupuję w Duonie po 19 groszy w 2 taryfie. Zdecydowana wiekszość ogrzewam w 2 taryfie. Srednia cena pradu 2 i 1 taryfa to ok 25 groszy za 1 kWH.
Placę za ogrzeawnie CO i CWU rocznie ok 1300zł. Jak zima duża to i 1600zł. Rocznie.
Dom zużywa ok 60kWh na m2

chciałem tez kupić piec
Gość

Postautor: Gość » 17 marca 2015, 01:24

Gość pisze:
Gość pisze:do d... te wyliczenia... kotłownia 20tys? a powiększenie garażu czy pralni tylko 8tys?

pompownia dla PC 1m2 na zasobnik CWU i 0,5m2 na ścienię na pompę.

zobacz projekty gotowe - 90% z nich ma kotłownie 4-5m2 (bo pod gaz). Zmiescisz tam akurat pompę ciepła z zasobikiem CWU i pralkę. A jak się postarasz to i suszarkę rozstawisz (nie bez kłopotu ale dasz radę).
koszt budowy 4m2 domu ok 8 tys PLN.

kotłownia na ekogroszek 1,5m2 na piec z zasobnikiem. CWU 120L na ścianę 0,5m2. Niby 2m2 ale dodaj miejsce na 3 tony ekogroszku i miejsce aby to ładować, czyścic. 8m2 minimum. Idealnie to kotłownia 10m2. Koszt budowy 16-20 tys PLN.

dodatkowo komin wykończony klinkierem i obrobiony dach z 5 tys.

Wybuduj dom bez komina i z mniejszą kotłownią i masz kasę na pompę ciepła.

20tys za 10m2? to dom 100m2 wychodzi za 200tys? same mury??
znajomy postawił dom w surowym stanie za mniej niż 100tys, coś koło właśnie 100m2, i właśnie z kotłownia, wątpię żeby kotłownia kosztowała go 20tys.
Żeby uwierzyć musiałbym zobaczyć projekt domu takiego samego z kotłownia i pod pompę ciepła wraz z wycena.
Gość

Postautor: robertoo18 » 17 marca 2015, 11:04

Najlepszy byłby jakiś uniwersalny piec, który bierze i ekogroszek, i jakieś brykiety z drewna, i innych roślin.

Ostatnio może niektórym się nóż w kieszeni otwierać, ale zarówno pszenica jak i owies wychodzą taniej, i miewają wyższą wydajność energetyczną od węgla.

Trwałość? raczej Elektroda i jakieś fora budowlane, względnie popytać w okolicy, jeśli w XX domach jakieś piece działają, to również jest namiar na jakiś sprawny serwis, i wyrobione opinie dotyczące takiego czy innego produktu.
robertoo18
Nowy

Postautor: zirou » 3 maja 2015, 20:50

Rozejrzeć sie warto sie w Piecbudowskih jeszcze / Piecbud Radom- kotły warte uwagi
zirou

Postautor: locior » 17 czerwca 2015, 08:42

Przy wyborze takich rzeczy warto znajomych podpytać. Ja zamówiłem sobie kocioł 28 uks-n od firmy witkowski. kolega też ma i powołałem się na to. taka opinie asie liczy z pierwszej reki. Co fajne. Niby nie dużo, ale dostałem nóżki do poziomowania gratis :) Zawsze coś. Piec fajnie na tym wygląda na mojej “równej” podłodze :)
locior

Postautor: bloh » 18 czerwca 2015, 12:17

Ile średnio za taki piec trzeba zapłacić? Obstawiam, że z 3-4 tysiące?
bloh
Początkujący

Postautor: zorteck » 5 lipca 2015, 11:47

Ja od 2 lat eksploatuje Optymal Komfort z Ekowitt. Piec jak piec, tylko że ładnie i porządnie wykonany. Aaa i miła obsługa, nie narzucają się jak inni... Plus!
zorteck

Postautor: marcinek2233 » 5 lipca 2015, 15:23

zorteck pisze:Ja od 2 lat eksploatuje Optymal Komfort z Ekowitt. Piec jak piec, tylko że ładnie i porządnie wykonany. Aaa i miła obsługa, nie narzucają się jak inni... Plus!

Gdzieś mi siee obiło o uszy czy na forum czytałem że własnie ekowit ma kotły przystosowane do palenia suchymi pestkami wiśni
ponoć strasznie opłacalna rzecz bo przez neta takie pestki można za grosze kupić
marcinek2233

Postautor: Emika » 27 kwietnia 2016, 18:00

locior pisze:Przy wyborze takich rzeczy warto znajomych podpytać. Ja zamówiłem sobie kocioł 28 uks-n od firmy witkowski. kolega też ma i powołałem się na to. taka opinie asie liczy z pierwszej reki. Co fajne. Niby nie dużo, ale dostałem nóżki do poziomowania gratis :) Zawsze coś. Piec fajnie na tym wygląda na mojej “równej” podłodze :)

Jak sie sprawuje ten piec od nich?
ja jestem ciekawa ale takich z podajnikiem , widzialam że mają mobilnych handlowcow co pomagają w wyborze i mysle czy sobie takiego kogoś nie zaprosić
dom stoi już a na piecach sie nie znam to by mi doradzili co i jak
Emika

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólna dyskusja