Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyWernisaż Małgorzaty Szymankiewicz

Wernisaż Małgorzaty Szymankiewicz

Dodano:
Wernisaż Małgorzaty Szymankiewicz

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Kiedy: 6 kwietnia, g. 18.00

Małgorzata Szymankiewicz urodziła się w 1980 r. Mieszka w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem i obiektem.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017, 2008. Laureatka głównej nagrody w konkursie Programu 3 Polskiego Radia „Talenty Trójki”, wyróżniona na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013 i 2007, nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2015.
Absolwentka ASP w Poznaniu (2005, Wydział Malarstwa, Wydział Edukacji Artystycznej), w 2015 r. uzyskała stopień doktora w gdańskiej ASP.
Pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z BWA Warszawa oraz Galerie Wagner+Partner w Berlinie.
Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Wielkopolskiego i Szczecińskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Galerii Bielskiej BWA, Banku Pekao Zamek Ujazdowski, Warszawa, Pizzuti Collection, USA oraz w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

"Oduczyć się obrazu"

Kiedy zapoznałam się z przekrojem prac Małgorzaty Szymankiewicz, pierwszą rzeczą, która mnie poruszyła była subtelność jej stanowczości - sprzeciwianie się jakimkolwiek utartym szlakom oraz zewnętrznej kontroli, zarówno koncepcyjnej, jak i urzędowej. Autorka prac, definiując ciągle od nowa, czym właściwie jest obraz, zmusza nas do refleksji nad porządkiem świata. Artystka ustalając własne zasady budowania obrazu, pozwala nam odkryć zarówno malarstwo, jak i obiekt na nowo. W procesie odbioru jej prac, szukania, odkrywania i mierzenia się z własnymi słabościami i przekonaniami, jedyną tarczą odbiorcy jest otwartość.

(…) Prace Szymankiewicz bezsprzecznie budzą w nas dyskomfort, pokazując nam to, co usilnie staramy się zignorować w otaczającej nas rzeczywistości. Artystka, odwołując się do naszego postrzegania przy jednoczesnym zachowaniu perfekcyjnie dopracowanej formy, stara się nas oduczyć tego, czego się nauczyliśmy, jednocześnie kwestionując wszystko to, co wydaje się nam istotą porządku świata. A w swoich pracach na pewno nie narzuca nam prostych i oczywistych rozwiązań.
(…)

Równie istotny problem społeczny został podjęty przez artystkę w serii "Landscapes 1-2", będącej częścią wystawy "On or Off the Grid". Zwracając uwagę na raczej nieoczywisty aspekt migracji i uchodźstwa, jakim jest systematyzacja i regulowanie realnych granic, ukazuje problem człowieka traktowanego wyłącznie jako kolejny dokument, kolejna pieczątka. Walka z wirtualnym urzędem nieposiadającym ludzkiej twarzy. Artystka po raz kolejny przekierowuje naszą uwagę na odczłowieczenie jednostki we współczesnej administracji, w sytuacjach, w których nie ma miejsca na wolny wybór.

(…)
Tak jak biurokracja stara się nas uformować, artystka stara się nas z tej formy wyciągnąć, nie dając nam zgody na życie w sztucznym konstrukcie. Twórczość Małgorzaty Szymankiewicz pozwala nam rozciągnąć krępujące nas granice, przypominając równocześnie, że prawdy i autentyczności nie da się zamknąć w formularzu. / Karolina Zawiślak /

Wernisaz Małgorzaty Szymankiewicz
Wernisaz Małgorzaty Szymankiewicz
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole