Dzisiaj jest poniedziałek 25 marca 2019, imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22315) SPORT FORUM FIRMY (5318) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 2oC
Jutropogoda
5 / 0oC
Pojutrzepogoda
7 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin będzie zielony. Nieformalna Grupa chce "mias ... (21)Ekologiczny Konin: 6 autobusów hybrydowych i 6 ele ... (20)

„Wojowie, grody, fortyfikacje” w Muzeum Okręgowym w Koninie

Dodano: 15.04.2018 09:58

„Wojowie, grody, fortyfikacje” w Muzeum Okręgowym w Koninie. Wernisaż 20 kwietnia o godzinie 18.00 w budynku spichlerza

Konflikty zbrojne towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Ich materialnym śladem są zarówno relikty miejsc obronnych zbudowanych przez ludność poszczególnych kultur na przestrzeni tysiącleci jak i pozostałości uzbrojenia obronnego bądź zaczepnego odnajdywanego przez archeologów.

Wystawa „Wojowie, grody, fortyfikacje” stanowi przegląd najważniejszych fortyfikacji i miejsc obronnych, zarejestrowanych na terenie naszego kraju, począwszy od epoki brązu po średniowiecze (2100 p.n.e. – XV w. n. e.). Uzupełnieniem tej narracji jest przedstawienie form uzbrojenia począwszy od prostych narzędzi walki społeczności kultury łużyckiej po średniowieczne zbroje. Nie zabraknie też elementów wyposażenia jeździeckiego: strzemion, ostróg, kiełzn oraz przedmiotów codziennego użytku woja: sprzączek do pasa, krzesiw, osełek. Integralną częścią wystawy jest plac do lekcji muzealnych o wczesnośredniowiecznych grodach i wojownikach. Dopełnieniem lekcji jest film i prezentacja multimedialna.

Kuratorami wystawy są Katarzyna Schellner i Mateusz Sikora. Na ekspozycji prezentowane są zabytki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, Muzeum Regionalnego w Słupcy, Muzeum Okręgowego w Koninie, rekonstrukcje uzbrojenia grupy rekonstrukcyjnej „Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno” oraz zbiory prywatne Macieja Kasprzyckiego z Konina.

Wernisaż odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 18.00 w budynku spichlerza. Wystawa będzie czynna do 31 października 2018 roku.

  • „Wojowie, grody, fortyfikacje” w Muzeum Okręgowym w Koninie

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MOK,   muzeum Konin,   wojowie,   fortyfikacje,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

Należy uzupełnić wystawę informacją ,że w okresie od 2100 p.n.e do X wieku nie było chrześcijaństwa na terenach naszego kraju !!!!! Tak trzymać i nie popuszczać !!!! nawet historykom
Dodano: 15.04.2018 13:31    Przez: ~Erwin
Nieraz nawet masz rację szkoda tylko, że kończąc swoje wpisy tą przypowieścią o nietrzymaniu i popuszczaniu powodujesz, że to wszystko brzmi żenująco.
Dodano: 15.04.2018 15:32    Przez: ~Obiektywny
Lewacy tak mają, wielu tu takich na LM-ie.
Dodano: 15.04.2018 16:35    Przez: ~Prawy
Prawicowcy tak mają, wielu otumanionych takich na LM-ie.
Dodano: 16.04.2018 09:11    Przez: ~lewy

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.