Dzisiaj jest piątek 18 stycznia 2019, imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20881) SPORT FORUM FIRMY (5278) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -1oC
Jutropogoda
1 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin.Kolejny konkurs na kierownika, tym razem Wyd ... (27)Koło. Fałszywy policjant zatrzymany przez prawdziw ... (13)

Wystawa ETNOILUSTRACJE

Dodano: 5.06.2018 14:34

Gdzie: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kiedy: 8-22 czerwca

Wstęp wolny

Ludową wizję świata, czyli specyficzną filozofię życia mieszkańców dawnej wsi prezentuje wystawa „Etnoilustracje”, którą od 8 do 22 czerwca można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
To atrakcyjna forma prezentacji sztuki tradycyjnej z całym bogactwem obrzędów, rytuałów, motywów i wzorów.

W scenach obrzędowych zaprezentowanych w „Etnoilustracjach” dorośli widzowie mogą odkryć świat swojego dzieciństwa, a najmłodszych – choć nie zawsze zrozumieją sens obrzędów i tradycji z nimi związanych - zafascynuje nowoczesna grafika oraz kolorowy, folkowy teatr, pełen fantastycznych postaci i wartkiej akcji.

„Etnoilustracje” to cykl ilustrowanych makatek - grafik połączonych z krótkimi formami wierszowanymi, autorstwa Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk. Celem prac jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy tematu tradycji ludowej, która coraz częściej odchodzi do lamusa. Wszystkie opracowane sceny i postaci zostały zaczerpnięte z dawnych obrzędów, charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Główni bohaterowie cyklu to uczestnicy świątecznych pochodów i rytuałów – od wielkopolskiego Niedźwiedzia po Cygana. Autorzy zabierają odbiorcę w kolorową podróż po błoniach, wsiach i domostwach. Wędrując wraz z nimi od drzwi do drzwi poznajemy dawne obyczaje, bohaterów i związane z nimi anegdoty. To fantastyczny i coraz częściej zapominany świat, w którym królują żarty, psoty, muzyka i ogólna wesołość.

„Etnoilustracje” są nie tylko wesołym przypomnieniem dawnego kolorytu wiejskich zabaw, obrzędów, postaci i rekwizytów ale istotnym nawiązaniem do wartości nowoczesnych kierunków w sztuce realizowanych w ramach szeroko pojmowanego etnodesignu. To nurt, który czerpie inspiracje nie tylko ze sztuki ludowej, lecz stara się mądrze wykorzystać jej tradycyjne treści. To krok w stronę nowego zrozumienia ludowości, poszukiwanie minionego sposobu myślenia w czasach coraz częstszego znudzenia seryjnością korporacyjnych treści”. (Witold Przewoźny, etnograf)

Prace o formacie 70 x 100 cm były wystawiane m.in. w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. „Etnoilustracje” można też było oglądać w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie. Tu, wśród innych polskich autorów, prace Michała Stachowiak i Monika Michaluk reprezentowały kraj na wystawie pt. „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”. Ta międzynarodowa wystawa odbyła się z inicjatywy warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

Szczególnie gorąco CKiS poleca tę wystawę dzieciom i pedagogom szkół i przedszkoli ze względu na jej edukacyjny i poznawczy charakter.

Wcześniejsze potwierdzenie grupowego zwiedzania wystawy tel. 63 243 63 50/51.

  • Wystawa ETNOILUSTRACJE
  • Wystawa ETNOILUSTRACJE

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.