Dzisiaj jest poniedziałek 27 maja 2019, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19965) SPORT FORUM FIRMY (5335) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
13 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowe Dni Rodziny i Gminny Dzień Dziecka na Dn ... (0)Trzy najważniejsze do tej pory punkty. Medyk lider ... (2)

Wystawa ETNOILUSTRACJE

Dodano: 5.06.2018 14:34

Gdzie: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Kiedy: 8-22 czerwca

Wstęp wolny

Ludową wizję świata, czyli specyficzną filozofię życia mieszkańców dawnej wsi prezentuje wystawa „Etnoilustracje”, którą od 8 do 22 czerwca można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
To atrakcyjna forma prezentacji sztuki tradycyjnej z całym bogactwem obrzędów, rytuałów, motywów i wzorów.

W scenach obrzędowych zaprezentowanych w „Etnoilustracjach” dorośli widzowie mogą odkryć świat swojego dzieciństwa, a najmłodszych – choć nie zawsze zrozumieją sens obrzędów i tradycji z nimi związanych - zafascynuje nowoczesna grafika oraz kolorowy, folkowy teatr, pełen fantastycznych postaci i wartkiej akcji.

„Etnoilustracje” to cykl ilustrowanych makatek - grafik połączonych z krótkimi formami wierszowanymi, autorstwa Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk. Celem prac jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy tematu tradycji ludowej, która coraz częściej odchodzi do lamusa. Wszystkie opracowane sceny i postaci zostały zaczerpnięte z dawnych obrzędów, charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Główni bohaterowie cyklu to uczestnicy świątecznych pochodów i rytuałów – od wielkopolskiego Niedźwiedzia po Cygana. Autorzy zabierają odbiorcę w kolorową podróż po błoniach, wsiach i domostwach. Wędrując wraz z nimi od drzwi do drzwi poznajemy dawne obyczaje, bohaterów i związane z nimi anegdoty. To fantastyczny i coraz częściej zapominany świat, w którym królują żarty, psoty, muzyka i ogólna wesołość.

„Etnoilustracje” są nie tylko wesołym przypomnieniem dawnego kolorytu wiejskich zabaw, obrzędów, postaci i rekwizytów ale istotnym nawiązaniem do wartości nowoczesnych kierunków w sztuce realizowanych w ramach szeroko pojmowanego etnodesignu. To nurt, który czerpie inspiracje nie tylko ze sztuki ludowej, lecz stara się mądrze wykorzystać jej tradycyjne treści. To krok w stronę nowego zrozumienia ludowości, poszukiwanie minionego sposobu myślenia w czasach coraz częstszego znudzenia seryjnością korporacyjnych treści”. (Witold Przewoźny, etnograf)

Prace o formacie 70 x 100 cm były wystawiane m.in. w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. „Etnoilustracje” można też było oglądać w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie. Tu, wśród innych polskich autorów, prace Michała Stachowiak i Monika Michaluk reprezentowały kraj na wystawie pt. „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”. Ta międzynarodowa wystawa odbyła się z inicjatywy warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

Szczególnie gorąco CKiS poleca tę wystawę dzieciom i pedagogom szkół i przedszkoli ze względu na jej edukacyjny i poznawczy charakter.

Wcześniejsze potwierdzenie grupowego zwiedzania wystawy tel. 63 243 63 50/51.

  • Wystawa ETNOILUSTRACJE
  • Wystawa ETNOILUSTRACJE

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.