Dzisiaj jest poniedziałek 21 stycznia 2019, imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21579) SPORT FORUM FIRMY (5278) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / -2oC
Jutropogoda
-1 / -3oC
Pojutrzepogoda
-3 / -5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Wróci system elektronicznej sprzedaży bilet ... (13)Już we wtorek kolejny mecz KKF Automobile Torino w ... (5)

Festiwal Sztuki Ludowej

Dodano: 16.07.2018 12:50

Gdzie: Plac Wolności w Koninie

Kiedy: 25 sierpnia, od godz. 17.00

wstęp wolny

XII Festiwal Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie, urozmaici tegoroczny koniński XI Jarmark św. Bartłomieja.

Jarmark i festiwal odbywać się będą na Placu Wolności, na konińskiej Starówce. Koncert XII Festiwalu Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie (współorganizatorami są Miasto Konin i Koniński Dom Kultury) rozpocznie się 25 sierpnia o godz. 17.00. Zaprezentują się zespoły z Algierii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Słowacji i Ukrainy.

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie, współpracującego z Politechniką Poznańską, Polsko-Polonijnym Klubem Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu, Polskim Akademickim Stowarzyszeniem Folklorystycznym, European Folk Culture Organisation oraz wieloma samorządami, w tym z konińskim. Festiwal to, jak informują organizatorzy, „unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej np. pokazy mody”. Więcej o idei festiwalu można przeczytać na www.festival.poligrodzianie.pl W tym roku zespoły biorące udział w już XII Festiwalu zaprezentują się w Poznaniu, Gnieźnie, Koninie i Szreniawie.

Na scenie na placu Wolności 25 sierpnia wystąpią:

Algieria – „Association culturelle les couleurs d'Algérie”. Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą młodych mężczyzn i dziewcząt w wieku nie sięgającym 25 lat (która) czerpie garściami z historii tego obszaru, z głęboko tu zakorzenionej namiętności i gwaru”.

Białoruś – „GUDA”, jedna z najbardziej znanych grup ludowych Białorusi, znana przede wszystkim z pieśni rytualnych i tańców ludowych, odnowionych przez członków grupy zgodnie z zapisami nutowymi podczas wypraw ludowych i komunikacji z opiekunami tradycji ludowych. Między innymi badania eksperymentalne w dziedzinie archaicznego dziedzictwa śpiewu stanowiły gałąź ich pracy. Dzięki temu grupa "GUDA" jest absolutnie wyjątkowa.

Grecja – The Cultural Association of Drama „Our Origins”.     Stowarzyszenie składa się z około 130 członków, którzy tworzą grupy taneczne. Wiek członków wynosi od 4 do 50 lat. Celem ich działania jest „zachowanie, pielęgnacja i rozprzestrzenianie naszego bogatego dziedzictwa kulturowego”.

Hiszpania (Galicja) – „Do Lusco ó Fusco”. Zaczęli od występów w południowej Galicji i północnej Portugalii. Szybko trafili na festiwale w różnych częściach świata, zdobywając laury. Grupa liczy około 50 członków w wieku od 5 do 60 lat, jednak większość to młodzi ludzie.

Hiszpania – The Cultural Association „Salmorena Losareña”, powstało w regionie Vera niezwykle bogatym w folklor. Grupa składa się z ponad 40 dorosłych osób oraz sekcji tańca szkolnego, w którym jest 25 chłopców i dziewcząt, tworzących grupę dzieci. Co roku grupa organizuje w Losar de la Vera Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym wiele krajów pokazało swoją kulturę i tradycje właśnie poprzez taniec i muzykę.

Macedonia – The folk ensemble „Orce Nikolov”, dla którego, jak sami o sobie mówią, „pielęgnowanie folkloru stanowi jedyne studium przeszłości, która zakłada nieprzerwane połączenie teraźniejszości, przeszłości i przyszłości (…) zachowanie najładniejszych elementów sztuki ludowej, jakie ludzie stworzyli na tym terenie, tworząc w ten sposób dzieło wzbudzające podziw i szacunek na świecie”.

Słowacja – The folklore ensemble ČAČINARE. Działa w miejscowości Spišská Nová Ves, położonej we wschodniej części Słowacji, stolicy regionu Spisz. To młoda grupa, ale doświadczona, ponieważ wszyscy członkowie grupy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych regionu.

Ukraina – Folk Dance Ensemble „Polytechnic” powstał ponad 60lat temu na Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy. Przwinęło się przez niego około 3000 amatorów, w większości studentów i nauczycieli akademickich. Koncertowali… wszędzie, bo – jak twierdzą – „spotkania z publicznością są radością”, zwłaszcza że na scenie zawsze chcą „przekazać widzom prawdę o lojalności i miłości do ojczystej ziemi i bogactwie ludzkiej duszy, wiecznej miłości”.

  • Festiwal Sztuki Ludowej

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.