Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19532) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Strzałkowo. Wypadł z drogi i zatrzymał się w przyd ... (15)Podsumowanie konsultacji w sprawie nowego rozkładu ... (29)

Festiwal Sztuki Ludowej

Dodano: 16.07.2018 12:50

Gdzie: Plac Wolności w Koninie

Kiedy: 25 sierpnia, od godz. 17.00

wstęp wolny

XII Festiwal Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie, urozmaici tegoroczny koniński XI Jarmark św. Bartłomieja.

Jarmark i festiwal odbywać się będą na Placu Wolności, na konińskiej Starówce. Koncert XII Festiwalu Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie (współorganizatorami są Miasto Konin i Koniński Dom Kultury) rozpocznie się 25 sierpnia o godz. 17.00. Zaprezentują się zespoły z Algierii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Słowacji i Ukrainy.

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie, współpracującego z Politechniką Poznańską, Polsko-Polonijnym Klubem Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu, Polskim Akademickim Stowarzyszeniem Folklorystycznym, European Folk Culture Organisation oraz wieloma samorządami, w tym z konińskim. Festiwal to, jak informują organizatorzy, „unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej np. pokazy mody”. Więcej o idei festiwalu można przeczytać na www.festival.poligrodzianie.pl W tym roku zespoły biorące udział w już XII Festiwalu zaprezentują się w Poznaniu, Gnieźnie, Koninie i Szreniawie.

Na scenie na placu Wolności 25 sierpnia wystąpią:

Algieria – „Association culturelle les couleurs d'Algérie”. Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą młodych mężczyzn i dziewcząt w wieku nie sięgającym 25 lat (która) czerpie garściami z historii tego obszaru, z głęboko tu zakorzenionej namiętności i gwaru”.

Białoruś – „GUDA”, jedna z najbardziej znanych grup ludowych Białorusi, znana przede wszystkim z pieśni rytualnych i tańców ludowych, odnowionych przez członków grupy zgodnie z zapisami nutowymi podczas wypraw ludowych i komunikacji z opiekunami tradycji ludowych. Między innymi badania eksperymentalne w dziedzinie archaicznego dziedzictwa śpiewu stanowiły gałąź ich pracy. Dzięki temu grupa "GUDA" jest absolutnie wyjątkowa.

Grecja – The Cultural Association of Drama „Our Origins”.     Stowarzyszenie składa się z około 130 członków, którzy tworzą grupy taneczne. Wiek członków wynosi od 4 do 50 lat. Celem ich działania jest „zachowanie, pielęgnacja i rozprzestrzenianie naszego bogatego dziedzictwa kulturowego”.

Hiszpania (Galicja) – „Do Lusco ó Fusco”. Zaczęli od występów w południowej Galicji i północnej Portugalii. Szybko trafili na festiwale w różnych częściach świata, zdobywając laury. Grupa liczy około 50 członków w wieku od 5 do 60 lat, jednak większość to młodzi ludzie.

Hiszpania – The Cultural Association „Salmorena Losareña”, powstało w regionie Vera niezwykle bogatym w folklor. Grupa składa się z ponad 40 dorosłych osób oraz sekcji tańca szkolnego, w którym jest 25 chłopców i dziewcząt, tworzących grupę dzieci. Co roku grupa organizuje w Losar de la Vera Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym wiele krajów pokazało swoją kulturę i tradycje właśnie poprzez taniec i muzykę.

Macedonia – The folk ensemble „Orce Nikolov”, dla którego, jak sami o sobie mówią, „pielęgnowanie folkloru stanowi jedyne studium przeszłości, która zakłada nieprzerwane połączenie teraźniejszości, przeszłości i przyszłości (…) zachowanie najładniejszych elementów sztuki ludowej, jakie ludzie stworzyli na tym terenie, tworząc w ten sposób dzieło wzbudzające podziw i szacunek na świecie”.

Słowacja – The folklore ensemble ČAČINARE. Działa w miejscowości Spišská Nová Ves, położonej we wschodniej części Słowacji, stolicy regionu Spisz. To młoda grupa, ale doświadczona, ponieważ wszyscy członkowie grupy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych regionu.

Ukraina – Folk Dance Ensemble „Polytechnic” powstał ponad 60lat temu na Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy. Przwinęło się przez niego około 3000 amatorów, w większości studentów i nauczycieli akademickich. Koncertowali… wszędzie, bo – jak twierdzą – „spotkania z publicznością są radością”, zwłaszcza że na scenie zawsze chcą „przekazać widzom prawdę o lojalności i miłości do ojczystej ziemi i bogactwie ludzkiej duszy, wiecznej miłości”.

  • Festiwal Sztuki Ludowej

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.