Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19347) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 10oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Cała jesteś w skowronkach.

Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

Dodano: 31.12.2018 10:37

Muzeum Okręgowe w Koninie

Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

25.01-2019 r. - 05.05.2019 r.

Moda ślubna w Polsce w ciągu ostatnich 27 lat ulegała daleko idącym przeobrażeniom. Zmieniła się zarówno forma samych strojów, jak i związana z nimi obyczajowość. Otworzyły się także niedostępne wcześniej, niemalże nieograniczone możliwości wyboru fasonów, wzorów i tkanin, jakich w czasach PRL-u nie było.  Lata 1944-89 stanowiły dla mody w Polsce okres wyjątkowo trudny. Ze względu na zapóźnienie ekonomiczne i izolację od Zachodu, panny młode musiały włożyć niemało wysiłku w to by wyglądać ładnie i modnie. Informacje o aktualnych trendach przedostawały się do nas z Zachodu często z opóźnieniem i trudem. Mniejsze lub większe problemy z zaopatrzeniem sklepów powodowały, że sprawienie sobie wymarzonego stroju obwarowane było wieloma ograniczeniami. Choć Polki w tym ważnym dniu starały się wyglądać jak najlepiej, nie zawsze były w stanie dorównać pannom młodym z Europy Zachodniej, Kosztowało je to wiele wysiłku i wymagało dużej pomysłowości, a czasem wręcz było nieosiągalne, jak w latach pięćdziesiątych czy osiemdziesiątych. Przygotowując strój na tę niezwykłą okazję musiały liczyć zazwyczaj na własne siły i pomoc rodziny, ponieważ nie było powszechnie dostępnych salonów mody ślubnej. Uszycie sukni ślubnej poprzedzały długie miesiące przygotowań: poszukiwanie materiału, wybór fasonu i dodatków. Tym bardziej zyskiwała ona na znaczeniu i jest dziś z sentymentem wspominana.

  • Cała jesteś w skowronkach.
  • Cała jesteś w skowronkach.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum,   Muzeum Okręgowe,   Muzeum,   wystawa,   wystawa

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.