Dzisiaj jest niedziela 9 maja 2021, imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17139) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezes Górnika po ciężkim COVID-19. Potrzebne środ ...Żychlin. Nowy wóz strażacki dla jednostki OSP i me ... (3)

Orkiestra Dęta PAK KWB Konin będzie świętować jubileusz 65-lecia

Dodano: 30.03.2019 11:56
Źródło: LM.pl

Orkiestra Dęta PAK KWB „Konin” świętuje 65-lecie. Już jutro w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie zagra jubileuszowi koncert. Gościem specjalnym będzie Kayah.

Orkiestra Dęta PAK KWB „Konin” świętuje 65-lecie. Już jutro w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie zagra jubileuszowi koncert. Gościem specjalnym będzie Kayah.

Podtrzymują tradycję górniczą w regionie konińskim i reprezentują kopalnię w Polsce, a także w Europie. Orkiestra powstała 1 kwietnia 1954 roku. Organizację zespołu powierzono Janowi Józefiakowi. Brakowało wtedy wszystkiego: sali do ćwiczeń, nut i instrumentów. Muzycy mieli jednak ogromny zapał do występów przed publicznością. W pierwszym roku istnienia zagrali 28 razy. W ciągu kolejnych lat brali udział w ważniejszych wydarzeniach kopalni „Konin”, uświetniali uroczystości barbórkowe, jubileusze, akademie, spotkania oficjalne i kameralne.

W 1955 roku orkiestra licząca 30 muzyków, została przeniesiona do hotelu robotniczego, zwanego „Domem Młodego Górnika”. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniała siedzibę, aż w 1972 roku trafiła do Górniczego Domu Kultury „Oskard”. Tam warunki pracy pozwoliły podnieść poziom artystyczny i przyczyniły się do rozwoju orkiestry, która uświetniała wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w Koninie, Warszawie, Kołobrzegu, czy Poznaniu. A jednym z najważniejszych momentów w historii zespołu był wyjazd w 2000 roku do Włoch, gdzie na Placu św. Piotra orkiestra zagrała dla papieża Jana Pawła II.

Orkiestrą dyrygowało wielu kapelmistrzów, z których najdłużej, bo ponad 20 lat był Wojciech Jankowski. To dzięki jego staraniom orkiestra w 2003 roku przeniosła się do własnej siedziby w Marantowie. Od 2014 roku orkiestrą kieruje Mirosław Pacześny, absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej.

Z okazji 65-lecia Orkiestry Dętej PAK KWB „Konin” pracownicy kopalni i mieszkańcy miasta będą mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu. Z towarzyszeniem muzyków w mundurach, wystąpi Kayah. Znana wokalistka zaśpiewa między innymi takie przeboje jak: „Supermenka”, „Testosteron”, czy „Na językach”.

Jubileuszowy koncert już jutro, 31 marca o godz. 18.30 w auli Jana A.P. Kaczmarka PWSZ w Koninie. Na koncert obowiązują zaproszenia.

  • Orkiestra Dęta PAK KWB Konin będzie świętować jubileusz 65-lecia
  • Orkiestra Dęta PAK KWB Konin będzie świętować jubileusz 65-lecia

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A gdzie te zaproszenia??
Dodano: 31.03.2019 08:17    Przez: ~Mn
Już nie ma. Jak to powiedzieli w redakcji było tylko kilka i już się rozeszły. A prawda taka że byly tylko dla swojej świty i znajomków z im i przeglądu, A mieszkańców mamy w poważaniu...
Dodano: 31.03.2019 16:36    Przez: ~Mieszkanka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.