Dzisiaj jest piątek 21 lutego 2020, imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21276) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 3oC
Jutropogoda
7 / 5oC
Pojutrzepogoda
5 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Starsza kobieta straciła pieniądze po telef ... (2)Przytulne zacisze w Specjalnym Ośrodku Szkolno - W ... (0)

Dzień z życia Niedźwiedzia– wystawa Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka

Dodano: 2.05.2019 13:50

Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie

Kiedy: 7 maja 2019 r., godz. 12.00 

Już od 7 maja do 30 września tego roku w Muzeum Okręgowym w Koninie będzie można obejrzeć nietypową wystawę, która zaangażuje widzów w szczególny sposób. Ekspozycja jest podsumowaniem dotychczasowego, twórczego dorobku Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka. Wystawa ma charakter prac zbiorowych, obejmuje cały cykl „Etnoilustracje”, a także wybrane motywy z książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, powstałej we współpracy z etnografem, Witoldem Przewoźnym i wydanej przez Wydawnictwo Albus. Podczas ekspozycji będzie można podziwiać również nowe, niepublikowane dotąd prace autorów.

 

Witajcie w naszej bajce

Szczególną atrakcją wystawy pt. Dzień z życia Niedźwiedzia jest to, że łączy ona autorski, bajkowy świat narracji wizualnych, opowiadających o źródłach naszej tradycji z żywymi eksponatami etnograficznymi z muzeum. Wszystkiego będzie można dotknąć i doświadczyć bo na szlaku wystawy czekają niespodzianki - zabawy edukacyjne, sekrety oraz zagadki, które przybliżą historię dawnych przedmiotów użytkowych, a także odsłonią tajniki rzemiosła i dawnych obyczajów – szczególnie przed najmłodszymi. Motywem przewodnim, a zarazem przewodnikiem po wystawie jest tytułowy, tajemniczy Niedźwiedź – słomiarz i niesforny figlarz. Prawdziwą postać tego przebierańca do dziś można jeszcze spotkać w okolicach Wielkopolski. Występuje tu niekiedy w korowodach wiosennych, na przemian ścigany i pojmowany przez innych przebierańców co w symboliczny sposób ukazuje odwieczny taniec człowieka z siłami natury. Zabawy te nazywane są niekiedy tradycyjnym Wodzeniem Niedźwiedzia. Tytułowy Niedźwiedź stał się pierwszym bohaterem autorów i inspiracją do dalszej pracy. To on, dawno temu, zapoczątkował ich przygodę z tematami etnograficznymi oraz związanymi z nimi, sentymentalnymi opowieściami z przeszłości. Teraz magia miesza się z rzeczywistością bo w Muzeum Okręgowym w Koninie, podczas wystawy Dzień z życia Niedźwiedzia, oprócz bajkowego figlarza będzie można spotkać również jego pierwowzór – prawdziwą, niemal dwumetrową replikę postaci, która znalazła się wśród eksponatów wystawienniczych dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

Dzień z życia Niedźwiedzia, wystawa prac zbiorowych Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka

Kurator: Elżbieta Sztamblewska / Muzeum Okręgowe w Koninie

Organizator: Elżbieta Barszcz / Muzeum Okręgowe w Koninie

Design, koncepcja, narracja: Monika Michaluk, Michał Stachowiak

Opisy etnograficzne (Etnoilustracje): Witold Przewoźny 

  • Dzień z życia Niedźwiedzia– wystawa Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka
  • Dzień z życia Niedźwiedzia– wystawa Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.