Dzisiaj jest wtorek 2 czerwca 2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18396) SPORT FORUM FIRMY (5493) PRACA (21) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 8oC
Jutropogoda
18 / 8oC
Pojutrzepogoda
18 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sokół Kleczew wrócił do treningów. Po blisko 2,5 m ... (0)O sytuacji ekologicznej na terenach inwestycyjnych ... (0)

Konin. Huczne urodziny pisarki Zofii Urabanowskiej po latach

Dodano: 15.05.2019 10:42

Zlot Zosiek, film „Gucio Zaczarowany”, tort i potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną – tak w Koninie uczcimy 170.urodziny Zofii Urbanowskiej.

Impreza rozpocznie się 19 maja o godz. 14.30 na bulwarze nadwarciańskim. Jej organizatorem jest Miasto Konin. Prezydent Piotr Korytkowski ogłosił rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej, 1 stycznia obchodziliśmy bowiem 80. rocznicę śmierci pisarki, a 15 maja przypada 170. rocznica jej urodzin.

Zofia Urbanowska urodziła się w Kowalewku (gmina Rzgów), dzieciństwo spędziła w konińskim Laskówcu, a od początku XX wieku mieszkała w dworku, w którym dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Była jedną z najpopularniejszych powieściopisarek przełomu XIX i XX wieku. Jest autorką m.in. „Księżniczki” – uznawanej za powieść autobiograficzną, „Gucia Zaczarowanego” i „Róży bez kolców”. Współpracowała z „Gazetą Polską”, pisywała do „Przeglądu Tygodniowego” i „Wieczorów Rodzinnych”, była członkinią kolegium redakcyjnego "Przeglądu Pedagogicznego". Zofia Urbanowska zmarła 1 stycznia 1939 roku w Koninie. Jest honorową obywatelką miasta, a jej imię noszą: ulica, ogródki działkowe oraz Szkoła Podstawowa nr 1, przed którą stoi pomnik pisarki.

„Tysiąc pięćset dwanaście jest Zosiek w mieście właśnie, ale ten rok w garści trzyma… Ta jedyna!” to hasło przyświeca obchodom Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej, a jego głównym punktem są obchody urodzin pisarki. 19 maja na bulwarze nadwarciańskim będzie się działo! Impreza wystartuje o godz. 14.30, a jej znakiem rozpoznawczym będą różowo - zielone balony. Jak na urodziny przystało, nie zabraknie tortu.

Imprezę rozpoczną przedszkolaki z konińskiego „Kosmatka”. Specjalny program artystyczny przygotowuje Muzyczna Grupa Agharta działająca przy Konińskim Domu Kultury. Zespół zaprezentuje między innymi dwie piosenki napisane dla Zofii Urbanowskiej. Pierwsza nosi tytuł ,,Dla Pani Zosi” i opowiada o życiu pisarki na tle wydarzeń historycznych. Drugi utwór ,,Taki czas” nawiązuje do rodzinnego Konina oraz zainteresowań pisarki, czyli jej ukochanych Tatr. W swoim występie do gór nawiąże również Zespół Pieśni i Tańca Konin, który zaprezentuje pieśni i tańce góralskie. Imię Zofia pojawi się podczas koncertu w wykonaniu wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury. Z kolei Fundacja Podaj Dalej przygotowała występ na motywach opowiadania Zofii Urbanowskiej „Janosik”. W ramach akcji „Bitwa na rymy” wystąpi znany z programu Mam Talent DJ Moc z córką Michaliną, a popis taneczny da Grzegorz Ambroziak „RYBA”.

Majowe imprezy kojarzą się z tańcami, podczas niedzielnych urodzin pisarki nie zabraknie potańcówki. Do tańca przygrywać będzie Kapela z Kopyta, a później na scenie pojawi się gwiazda wieczoru Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Usłyszymy m.in. piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego. Publiczność porwą m.in. wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty i rumby.

Podczas niedzielnej imprezy oczekiwane są wszystkie Zosie, Zośki, Zosieńki i Zofie Panie i dziewczynki o tym imieniu otrzymają specjalną przypinkę. Będą je rozdawać podopieczni Fundacji Otwarcie. Około godziny 18.25 Zofie zaproszone zostaną do wspólnego zdjęcia. Wszystko po to, by upamiętnić spotkanie. Warto dodać, że w samym tylko Koninie zarejestrowanych jest 1512 kobiet o tym imieniu.

Urodziny Zofii Urbanowskiej to impreza rodzinna. Będą atrakcje dla dzieci takie jak Festiwal Baniek, dmuchańce, animacje czy malowanie buziek. Na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można kupić najnowszą pozycję dotyczącą Zofii Urbanowskiej, książkę Barbary Kosmowskiej „Na służbie u Kopciuszka. Biografia i twórczość Zofii Urbanowskiej”, do której wstęp napisała Joanna Papuzińska. Gry i zabawy dla najmłodszych poprowadzą konindzieciom.pl, fundacja Otwarcie i pracownia artystyczna Eduza. Młodzież z I LO przygotowała akcję „W ogrodzie Zofii”. Licealiści będą rozdawali mieszkańcom Konina kwiaty z cytatami z utworów Zofii Urbanowskiej. To będzie także okazja do rozmów o pisarce i jej twórczości.

Niespodziankę dla kobiet z długimi włosami przygotowały uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Koninie, które uczeszą chętne panie w koka a’la Zofia Urbanowska. Z kolei pracownia Eduza rozda żaboty – znak rozpoznawczy mody z czasów, w których żyła konińska pisarka. Grochówką częstować będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewku, gmina Rzgów. Warto przypomnieć, że właśnie w Kowalewku urodziła się Zofia Urbanowska.

W dworku Zofii Urbanowskiej, czyli obecnym Urzędzie Stanu Cywilnego wyświetlona zostanie bajka na motywach książki „Gucio Zaczarowany”. Film animowany zrobili młodzi ludzie z Pracowni Kronik Sejneńskich działającej przy Ośrodku i Fundacji Pogranicze w Sejnach. Projekcje zaplanowane są na godz. 15.30, 16.00, 16.30 i 17.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są bezpłatne bilety. Wejściówki będą rozdawane w niedzielę od godziny 15.00 w USC.

Ponadto przez cały czas trwania imprezy w dworku czynne będą trzy wystawy: „Wspomnienie” ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, „Gucio Zaczarowany” w pracach uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, „Zafascynowany Zofią” malarstwo Kazimierza Białkowskiego.

Urodziny Zofii Urbanowskiej , 19 maja 2019 , godz. 14.30, bulwar nadwarciański.

  • Konin. Huczne urodziny pisarki Zofii Urabanowskiej po latach

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:rok Zofii Urbanowskiej,   Konin,   zlot Zosiek,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dzień w dzień na LM-ie jakaś Zofia Urbanowska.
Dodano: 15.05.2019 11:16    Przez: ~Po co ?
Panie Prezydencie, kolejna ważna, ciekawa i pożyteczna inicjatywa. Oby tak dalej :)
Dodano: 15.05.2019 11:16    Przez: ~OK
Dobrze, że w niedzielę, a nie w sobotę - w sobotę to się pracuje. A w niedzielę można sobie pozwolić na relaks i przyjemności.
Dodano: 15.05.2019 20:57    Przez: ~Kuzia
CZY ? MOST Z ,,PĘTLI''BĘDZIE ? REMONTOWANY ?. . MIŁOŚĆ ,ŻAL ,NADZIEJA ,KULTURA , MODLITWA ,ŚMIERĆ . ....
Dodano: 16.05.2019 00:12    Przez: ~L

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.