Dzisiaj jest piątek 7 sierpnia 2020, imieniny: Doroty, Kajetana, Donata WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16756) SPORT FORUM FIRMY (5515) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 21oC
Jutropogoda
28 / 22oC
Pojutrzepogoda
28 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Konina na Jasną Górę. Wyruszyła piesza pielgrzym ... (1)Medyk Konin przed startem sezonu. Wyścig zbrojeń w ... (0)

Wierzbinek przygotowuje się już na dożynki powiatowe. Program 

Dodano: 10.08.2019 11:11

Starosta koniński, wójt gminy Wierzbinek oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie zapraszają na powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe, które odbędą się w niedzielę, 18 sierpnia, w Wierzbinku.

Po zakończonych żniwach nadszedł czas odpoczynku i świętowania. Rolnicy z powiatu konińskiego podziękują za tegoroczne zbiory w przedostatnią niedzielę sierpnia w Wierzbinku. Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki’ 2019 zainauguruje o godz. 13.40 przemarsz korowodu dożynkowego sprzed budynku Urzędu Gminy do amfiteatru znajdującego się na terenie zbytkowego zespołu parkowo - pałacowego w Wierzbinku.

- Organizacja powiatowego święta plonów to dla naszej gminy wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie. Dlatego też prosimy wszystkich mieszkańców gminy Wierzbinek o włączenie się w tą szczególną uroczystość, mając na względzie szacunek do ciężkiej pracy rolnika i chleba - apeluje Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek. -  Prosimy mieszkańców o wystrój swoich wsi, posesji, płotów w stroiki o charakterze dożynkowym, szczególnie mieszkańców sołectwa Wierzbinek, Łysek, Ziemięcin, Sadlno, Tomisławice. Chętne panie prosimy o przygotowanie jednej potrawy lub ciasta na stoisko gminne. 

W malowniczej scenerii parku odbędą się zarówno uroczystości religijne związane z dziękczynieniem za plony, jak i część obrzędowa dożynek wraz z tradycyjnym podziękowaniem składanym rolnikom przez samorządowców i polityków. Nabożeństwo dziękczynne za pomyślne zbiory oraz w intencji rolników powiatu konińskiego rozpocznie się w amfiteatrze o godz. 14.00. Podczas mszy, koncelebrowanej przez ks. prał. dr. Zbigniewa Cabańskiego (proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny w Koninie) oraz ks. Krzysztofa Antczaka (proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie), poświęcone zostaną wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna. Po kończącym uroczystości religijne błogosławieństwie, o godz. 15.00 rozpocznie się oficjalna część święta plonów. Po otwarciu dożynek i powitaniu ich uczestników przez gospodarzy: starostę konińskiego Stanisława Bielika i wójta gminy Wierzbinek Pawła Szczepankiewicza, wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz za wyróżniające się prowadzenie swoich gospodarstw odznaczonych zostanie ośmioro rolników z gminy Wierzbinek.

Następnie starostowie dożynek: Wioletta Słowińska i Marek Pietrzak przekażą na ręce starosty i wójta bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, by gospodarze mogli symbolicznie podzielić się nim z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadba zespół „Echo Kujaw”. Po ceremoniale dożynkowym, na scenie amfiteatru zaprezentują się wszyscy nominowani do tytułu „Powiatowy Rolnik Roku 2019”, a po ogłoszeniu wyników XVII edycji konkursu jego laureaci otrzymają statuetki „Żniwiarza” oraz nagrody rzeczowe.

Nieodłącznym elementem tradycji dożynkowej jest prezentacja wieńców wykonanych z tegorocznych plonów. Zwycięzców konkursu na najpiękniejszy symbol żniwny poznamy ok. godz. 17.15, a później scena amfiteatru należeć będzie do artystów.   Poza, wspomnianym już, „Echem Kujaw” dożynki uświetnią występy Gminnej Orkiestry Dętej w Wierzbinku oraz zespołów lokalnych: „Kalinianki” i „Na swojską nutę”.

Dla najbardziej wytrwałych gości rolniczego święta, o godz. 19.00 wystąpi zespół DE MONO, a po godzinie 20.30 rozpocznie się zabawa taneczna. Gmina Wierzbinek pożegna uczestników dożynek o godz. 22.00.

  • Wierzbinek przygotowuje się solidnie na powiatowe święto plonów

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dożynki powiatowe,   Wierzbinek,   starosta koniński,   wójt,   Paweł Szczepankiewicz,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.