Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Dodano:
Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze

Chopinowski Koncert Jubileuszowy odbędzie się 17 października, o godz. 18.00 w Konińskim Domu Kultury. Zaprasza Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie założone w 1934 roku (początkowo pod nazwą Instytut Fryderyka Chopina) jest kontynuatorem Sekcji im. Fryderyka Chopina działającej od 1899 roku przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Instytut został utworzony z inicjatywy polityków, muzyków i wydawców m.in. Józefa Becka, Mieczysława Idzikowskiego, Janusza Jędrzejewicza, Emila Młynarskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Karola Szymanowskiego, Augusta Zaleskiego. W 1935 roku rozpoczęto gromadzenie autografów, książek, nut, płyt gramofonowych i fotografii, tworząc zalążki przyszłego muzeum, biblioteki, fonoteki i fototeki; wydawano też czasopismo „Chopin”. Druga wojna światowa przerwała działalność Instytutu, który został reaktywowany w roku 1945. W 1950 roku Instytut zmienił nazwę na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Jego siedzibą, w latach 1953 – 2005, był pałac Ostrogskich przy ul. Tamka. Obecnie siedziba Towarzystwa znajduje się naprzeciw Pałacu Ostrogskich w nowym budynku wzniesionym dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. (za „Rocznik Chopinowski” nr 26, 2019).

Nie było tak, że nikt nie wiedział o pobycie Fryderyka Chopina w Żychlinie od 2 do 5 września 1829 roku na weselu Melanii Bronikowskiej która wyszła za mąż za Wiktora Kurnatowskiego. Zapiski jego uczestników – głównie Adama Helbicha, ówczesnego lekarza powiatowego w Kaliszu i Koninie – wspominki samego Fryderyka w listach do Tytusa Wojciechowskiego, czy krótka opowieść o weselu w listach Henryka Wieniawskiego, a przede wszystkim Zofii Kossak-Szczuckiej w „Dziedzictwie” to rozproszone bardziej sygnały niż coś, czemu można by poświęcić uwagę aż do granic kultu. Kiedy w 1999 roku, w 150 rocznicę śmierci Fryderyka, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Żychlinie k. Konina Henryk Janasek uznał, że można uczcić pobyt ikony kultury polskiej w sali balowej pałacu Bronikowskich, to ani on ani nikt z nas nie podejrzewał, że Żychlin wejdzie - a może bardziej wjedzie – na szlak chopinowski, że stanie się ważnym miejsce w Wielkopolsce i kraju, że wzbogaci liczbę poznanych faktów z krótkiego życia Fryderyka, że urośnie do rangi mitu, że stanie się marką. (za „Chopin Żychliński”, Konin 2014).

Dodajmy, że 17 października przypada 170 rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W 2002 roku powstało koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, w dwa lata później rozpoczęła się jedna z ważniejszych w kraju imprez prezentujących młodych „wschodzących” pianistów Ogólnopolski Festiwal „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Przez piętnaście edycji żychlińskiego festiwalu przewinęło się Konin i Żychlin setka młodych pianistów, którzy dziś zdobywają sale koncertowe Europy i świata.

Mamy więc trzy jubileusze. 170 lat od śmierci Fryderyka, 85 lat Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i 20 lat kultu chopinowskiego w Żychlinie i Koninie. Z tej okazji 17 października Konińska Fundacja Kultury, koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, Zarząd Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Koniński Dom Kultury zapraszają na Koncert Jubileuszowy. Honorowy patronat objął starosta koniński Stanisław Bielik. W sali widowiskowej KDK o godz. 18.00 wystąpią: znakomita pianistka prof. Bronisława Kawalla, prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Filip Pacześny, niezwykle utalentowany młody, bo 14 letni pianista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Słowo o jubileuszach wygłoszą dr Ewa Sławińska-Dahlig i Henryk Janasek. Zostaną też wręczone honorowe odznaki ”mecenas kultu chopinowskiego”.

Dodajmy, że to wydarzenie muzyczne sponsorują: Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miasta w Koninie, Urząd Miasta i Gminy w Rychwale, Urząd Gminy w Starym Mieście, Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie oraz Bank Spółdzielczy w Koninie.

- Zapraszamy na chopinowską ucztę wszystkich chętnych, a jest ich w Koninie i regionie wielu. Wstęp wolny - Ryszard Sławiński – członek Zarządu Głównego TIFC, Krzysztof Pydyński – prezes Konińskiej Fundacji Kultury i prezes koła TIC w Żychlinie k. Konina.

Wielki koncert już 17 października. Trzy chopinowskie jubileusze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole