Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyZainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień

Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień

Dodano:
Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień

Kiedy: 17 stycznia, g. 18.00, wstęp wolny

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

 

Zapowiadając kolejną wystawę w Galerii CKiS Wieża Ciśnień, powracamy do letniego Ogólnopolskiego Spotkania Artystycznego w Licheniu „Widzieć +∞- Wierzyć” („Widzieć plus minus nieskończoność Wierzyć”), zorganizowanego przez konińskie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Domem Zakonnym Ojców Marianów.

Kilkunastu artystów z całej Polski inspirowało wówczas kilka zagadnień m.in. widzenie i wiara – jako dwa porządki wpływające na odbiór świata oraz pojęcie nieskończoności czy wieczności.

Na wystawie, która zostanie otwarta 17 stycznia o g. 18.00, będzie można zobaczyć prace Doroty Tołłoczko-Femerling, Magdaleny Szadkowskiej, Agnieszki Godszling, Katarzyny Kaniewskiej, Adama Molendy, Jarosława Skutnika, Tomasza Olszewskiego, Tomasza Matusewicza, Witolda Adamczyka, Pawła Napierały, Szymona Ćwiklińskiego, Remigiusza Dobrowolskiego i Dawida Tatarkiewicza. Powstały prace w różnorodnych technikach m.in.: malarstwo, grafika komputerowa, fotografia, tkanina artystyczna.

Jak mówi kurator pleneru Robert Brzęcki „widzenie i wiara wrzucone w nieskończoność miało pokazywać dwa porządki, dwie perspektywy, które wpływają na nasz sposób odbioru świata. Mógłbym także powiedzieć, że miałem potrzebę namówić twórców, żeby pokazać to, co się widzi, ale też zobaczyć to, czego nie widać.

Kategoria widzenia tak silnie determinująca nasze obecne doświadczenie, wynikające z dominacji kultury wizualnej powszechnie stara się uchylać inne sposoby poznawania świata. Widzenie jest często najważniejszym doświadczeniem kultury zachodniej, wiążącej się pośrednio z przeświadczeniem, że obraz jest także źródłem wiedzy. Stąd potrzeba we mnie, przeciwstawienia obrazowi ukrytej struktury świata. Zwrócenia uwagi na porządek wiary jako doświadczenia duchowego, który jest opozycją materialistycznego poznania egzystencjalnego.

Ponieważ chciałem, żeby oba porządki nie funkcjonowały jako binarne walory, komplikując temat spotkania, wpisałem je w obszar bezkresu. Znak nieskończoności rozdzielający obie kategorie w popularnym ujęciu uważany jest jako równoznaczny z wiecznością i „byciem” poza czasem. W eschatologii chrześcijańskiej Wieczność oznacza m.in. wiarę w życie wieczne”.

Zapraszamy, Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” 17 stycznia, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Prace: Jarosław Skutnik, Tomasz Olszewski, Adam Molenda

Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień
Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień
Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień
Zainspirowani Licheniem - otwarcie wystawy w Wieży Ciśnień
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole