Dzisiaj jest środa 23 września 2020, imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17925) SPORT FORUM FIRMY (5538) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sprawiedliwa transformacja. Będą rozmawiać z miesz ... (2)Bohaterski czyn policjantów. Wynieśli kobietę z pł ... (1)

Dwa dni potrwają konińskie obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Dodano: 11.08.2020 10:12

Dwa dni potrwają konińskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Rozpocznie je 14 sierpnia o 21.30 pokaz plenerowy filmu „1920 Bitwa Warszawska”. Dzień później, 15 sierpnia o godz. 10.00, w kościele pw. św. Bartłomieja zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy odbędzie się uroczystość przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. ,

W piątek 14 sierpnia godz. 21.30 – plac przed Konińskim Domem Kultury "1920 Bitwa Warszawska” – pokaz plenerowy. Wstęp wolny. Film ,,1920 Bitwa Warszawska” to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.

W sobotę, 15 sierpnia, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej o godz. 10.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów i władz miasta. Po mszy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się dalsza część obchodów. O konińskim wątku w Bitwie Warszawskiej opowie Piotr Rybczyński - kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Koninie. - Działania wojenne związane z najazdem bolszewickim w 1920 r. szczęśliwie ominęły Konin, ale na wieść o zagrożeniu ojczyzny mieszkańcy miasta i regionu stanęli licznie do walki. Miasta stało się także jednym z ośrodków formowania powołanej decyzją Rady Obrony Państwa Armii Ochotniczej.W środowisku uczniów i nauczycieli konińskiego 8-klasowego Gimnazjum Humanistycznego Męskiego zrodził się zamysł zbiorowego wstąpienia do wojska, co uczyniło 87 starszych uczniów i 5 nauczycieli. W dniu 9 sierpnia 1920 r. na konińskim rynku uroczyście pożegnano kompanię marszową złożoną z 96 ochotników, którzy z bronią w ręku, ale w większości w uczniowskich mundurkach wymaszerowali na front walki w obronie Warszawy. Ze szkolnego oddziału gimnazjum poległ w walce jeden uczeń, Władysław Bronisław Michalak, rany odniosło 10, a do niewoli dostało się 2 ochotników. Jeden z nauczycieli, Jan Lachnik, odznaczony został „Krzyżem Walecznych”. Żołnierze wspomnianej kompanii marszowej to niejedyni ochotnicy, którzy zgłosili się do wojska w Koninie. W sprawozdaniu Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Koninie podano, że Konińska Komisja Zaciągowa do Armii Ochotniczej przyjęła w szeregi tej formacji 503 ochotników. Do służby w regularnej armii powołano również setki poborowych i rezerwistów, przede wszystkim w szeregi 18. Pułku Piechoty, którego batalion zapasowy stacjonował wówczas w Koninie. 

Warto podkreślić, że 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

14 sierpnia 2020

godz. 21.30 „1920 Bitwa Warszawska” – pokaz plenerowy

plac przed Konińskim Domem Kultury

15 sierpnia 2020

godz. 10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny

Kościół św. Bartłomieja w Koninie

Godz. 11.00 Przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

- Wystąpienie Piotra Rybczyńskiego (Archiwum Państwowe)

- Złożenie kwiatów

  • Dwa dni potrwają konińskie obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Bitwa warszawska,   Konin obchody,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jeśli zdąży wrócić z pielgrzymki,to na mszy na pewno spotkacie pana Janiaka Witolda,którego zaczynam podejrzewać o noszenie pod marynarką stroju ministranta.
Dodano: 11.08.2020 11:52    Przez: Grzech Walerian
Grzech Walerian! Widzę, że usunięto Twój komentarz, ale koment Dardy Stefana " wystarczy strzelać w twarz gumowymi kulami" już nie!!! Odmienne poglądy na tematy historyczne są złe, ale pisanie o strzelaniu do ludzi jest okej- jak ma być tak dobrze, jak jest aż tak źle!!! Podwójna moralność!!! Smutne to i straszne!!!
Dodano: 11.08.2020 12:09    Przez: Wiedźma
avatar no i widzisz Wiedźmo...czy też Wiedźminie....strzelanie w twarz jest wskazane zgodnie z zaleceniami obecnej ekipy rządzącej , rzecz jasna w/g poglądu " jeśli my do nich , to o.k. jeśli oni do nas , to od tego jest nasz naczelny prokurator ....
Dodano: 11.08.2020 14:04    Przez: zx
Szanowna Wiedźmo (zdaje się,że jestem pierwszym w tym kraju,który się zwraca w ten sposób do kobiety od tysiąca lat),jeśli masz ochotę (!),to zajrzyj na fejsa,bo chyba rośniemy w siłę.Ty,ZX i ja-no,no jest nieźle!
Dodano: 11.08.2020 16:24    Przez: Grzech Walerian
Zx! Jestem Wiedźmą- kobietą!!! Zgadzam się z Tobą 100/100!!! My jesteśmy potrzebni Im tylko przy urnach wyborczych, potem można łamać obietnice wyborcze, robić " łapanki" w Warszawie i siać nienawiść do Wszystkich którzy się z Nimi nie zgadzają!!! A Suweren bierze z tego przykład i mamy nakręcającą się spiralę nienawiści!!! Smutne to!!!
Dodano: 11.08.2020 15:37    Przez: Wiedźma
avatar o.k. - szacunek.....Wiedźma ....to Wiedźma , ma się rozumieć....
Dodano: 11.08.2020 16:59    Przez: zx
wszystko sprawdzone ..... ? żeby nie było tak jak z tymi nieszczęsnymi niewlączonymisyrenami !!!!!
Dodano: 11.08.2020 15:45    Przez: ela z urzędu
Nic się nie stało-jakaś pani napisała,że w ciszy mogła spokojnie zastanowić się nad tym całym zagadnieniem...
Dodano: 11.08.2020 16:29    Przez: Grzech Walerian
Grzech Walerian! Dzięki za "Szanowna Wiedźmo" miło to usłyszeć po tysiącach lat ciągłej poniewierki i próbowaniu spalenia mnie na stosie!!! Też to zauważyłam, że Ty, Zx i ja rośniemy w siłę!!! Czy fejs jak nick- jeśli tak to odezwę się kiedyś... a może i niebawem!!! Tylko pamiętaj Wiedźmy są tajemnicze i chroniące swoją prywatność tak jak Nas chronią nasze nicki!!!
Dodano: 11.08.2020 17:19    Przez: Wiedźma
Ja i ZX czekamy na wiadomość od Ciebie,a reszta niech obgryza paznokcie. Tra.la la..A my bawmy się dobrze.
Dodano: 11.08.2020 18:15    Przez: Grzech Walerian
avatar 👍
Dodano: 11.08.2020 18:39    Przez: zx
Grzech Walerian! Coś jest nie tak!! Nie mam kontaktu z Tobą!!! Chyba, że to jakiś wkręt- jeśli tak to moja zemsta będzie słodka!!! Pozdrowionka!!!
Dodano: 11.08.2020 21:54    Przez: Wiedźma
Ile można się dowiedzieć z jednego inteligentnego zdania,o autorze tegoż-jesteś nieufna,mściwa,lubisz słodycze,jesteś również życzliwa i sympatyczna,a z takimi cechami można już nieźle namieszać.Mój nick na LM,jak i na Fb-ten sam.
Dodano: 12.08.2020 22:11    Przez: Grzech Walerian
Grzech Walerian! Profesjonalny profil psychologiczny!!! A z tym, że można już nieźle namieszać, to prawda- wchodzę czasami na e-poznan i tam to dopiero jest hardkor!!! Odezwę się wieczorem, ale musisz mnie przyjąć do znajomych bo inaczej nie moglibyśmy porozmawiać na priv czy czacie!!! Pozdrowionka!!!
Dodano: 13.08.2020 12:49    Przez: Wiedźma
Ok.Zajrzę kiedyś na e-poznań,bo też lubię powk**wiać cymbałów.
Dodano: 13.08.2020 13:00    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.