Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16332) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Most w Bernardynce się zmienia. Widać powoli kszta ... (0)Wierzbinek. Przed Urzędem Gminy pojawił się wielki ... (0)

Noc Kultury: otwarcie wystawy Krystyny Ruminkiewicz "nie tylko ONE"

Dodano: 20.08.2020 12:11

Gdzie: CKiS przy Okólnej

Kiedy: 11 września, g. 19.30

wstęp wolny z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Działania artystyczne nie były mi obce od najmłodszych lat. Mam wrażenie, że maluję od zawsze a malowanie jest dla mnie jak tlen. Zanim zajęłam się tym zawodowo, przeszłam długą drogę i robiłam różne rzeczy. Dziś mogę powiedzieć, że znalazłam się we właściwym miejscu. Maluję, bo doszłam do wniosku, że jestem do tego stworzona. To jest mój sens życia. Tak o sobie mówi Krystyna Ruminkiewicz - artystka, która poruszając się z dużą swobodą, wdziękiem i wyczuciem w różnych stylach, technikach i gatunkach malarskich - tworzy swój własny świat. Świat żywych barw i radości tworzenia, pełen kwiatów czy kwiecizmów, jak artystka nazywa swoje kompozycje kwiatowe, łąk, ogrodów, urzekających pejzaży i… kobiet. To właśnie ONE są głównym i ulubionym tematem jej obrazów i jak sądzę, to one definiują jej twórczość.  

 

Krystyna Ruminkiewicz maluje portrety kobiet, których wizerunki powstały w jej wyobraźni, tworząc pewnego rodzaju ideał kobiecości. Maluje też konkretne osoby, które zafascynowały malarkę nie tylko swoją urodą, ale przede wszystkim - jak sama mówi - charyzmą i charakterem.

Jej portrety emanują pewnego rodzaju magnetyzmem, który przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Tak, mam wrażenie, działa z jednej strony odkrywanie prawdy, z drugiej zaś tajemnica, której odkrycie zależy od wrażliwości, wyobraźni czy doświadczeń oglądającego.

W jej pracach pobrzmiewają echa malarstwa pompejskiego i flamandzkiego, impresjonizmu i secesji, twórczości Gauguina, Boznańskiej, Klimta, Modiglianiego czy fascynacji Fridą Kahlo. I jak sądzę ta właśnie różnorodność inspiracji stanowi o sile jej twórczości, bo niektóre z prac niewątpliwie wykraczając poza ramy czysto estetyczne i formalne, dotykają czegoś istotnego, acz nieuchwytnego – prawdy tkwiącej pod powierzchnią naszej cielesności.

Jak mówi artystka: moja twórczość to nieustanne poszukiwania. Ja zaś dodam - nieustanne poszukiwanie i odkrywanie kobiecej duszy oraz drogi do serc odbiorców.

Na wystawie prezentujemy zarówno portrety, jak i kompozycje kwiatowe i pejzaże. Pragniemy bowiem pokazać szerszą niż zazwyczaj paletę malarskich możliwości Krystyny Ruminkiewicz – artystki nietuzinkowej i jednak nie do końca znanej.    /Krystyna Mikołajczak/

Krystyna Ruminkiewicz (ur. w 1961 r.) jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie.
Od 2012 r. jest właścicielką Galerii autorskiej i pracowni w Koninie. Prowadzi warsztaty dla dorosłych i dzieci. Organizuje międzynarodowe plenery malarskie. Współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Koninie.
W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i poza granicami m.in. w Belgii, Jordanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech i Francji. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów na całym świecie. Są także wykorzystywane na okładki i jako ilustracje publikacji literackich („Klara z Mikorzyna”, „Wodnica Justyna”). Jedna z piękniejszych prac artystki zdobi okładkę antologii poetyckiej „Nic bez Ciebie Mamo”. Zainspirowany jej twórczością Tomasz Jankowski napisał i wydał zbiór poetyckich opisów „Monochromatycznie z Taką Jedną”. Dwie prace także trafiły na okładki jego pionierskich wydań legend dotyczących regionu konińskiego i Wielkopolski - „Tajemnic licheńskiego jeziora” i „Templariusza z Małachowa Złych Miejsc”. Obrazy artystki są wykorzystywane w plakatach Akcji „Konin miasto kobiet”.
W 2006 r. zdobyła Nagrodę główną w Przeglądzie Twórczości Plastycznej o „Złotą Sztalugę” organizowanym przez CKiS w Koninie. W 2015 r. wyróżniona przez Prezydenta Miasta Konina odznaką honorową „Za zasługi dla miasta Konina”.

Cały program Nocy Kultury: www.ckis.konin.pl  • Noc Kultury: otwarcie wystawy Krystyny Ruminkiewicz "nie tylko ONE"

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wystawa,   obrazy,   malarstwo,   Noc Kultury,   CKiS

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.