Dzisiaj jest niedziela 20 czerwca 2021, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16431) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 21oC
Jutropogoda
28 / 20oC
Pojutrzepogoda
27 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin Cup 2021. Potrójna wygrana Agaty Dahlke-Burd ... (0)Akademia Przedsiębiorczości w I LO. Otworzą sklep ... (0)

Warsztaty o usamodzielnianiu osób ze spektrum autyzmu online 

Dodano: 15.10.2020 14:57

Fundacja „W spektrum życia” rozpoczyna w Koninie realizację projektu na rzecz usamodzielniania osób z autyzmem.

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce  Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości -  warsztaty tematyczne związane z pobudzaniem przedsiębiorczości wśród osób z autyzmem w dniu 24.10.2020 r.  przeniesione zostają z trybu stacjonarnego w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie, na tryb on-line.. Sposób rejestracji na warsztaty oraz program warsztatów pozostaje bez zmian. 

Rejestracja na stronie www.wspektrumzycia.pl

Projekt zatytułowany jest: „Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości - warsztaty tematyczne związane z pobudzeniem przedsiębiorczości osób ze spektrum autyzmu (ASD) w Koninie”. Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości to cykl spotkań realizowanych w formie warsztatowej, mających na celu zgromadzenie osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin / opiekunów, aby zbadać problematykę związaną z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych z ASD. Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom profesjonalnej wiedzy n/t dostępu osób w spektrum autyzmu do rynku pracy, barier, możliwości, metod, oraz stworzenie katalogu potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin / opiekunów w zakresie możliwości wsparcia zawodowego, w tym instytucjonalnego, na terenie miasta Konina.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 24.10.2020r. i trwać będzie od godz. 9.30 do godz. 14.30. - Na warsztatach gościć będzie przedstawiciel Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, której misją jest niesienie profesjonalnej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom oraz wypracowywanie systemowych rozwiązań, które poprawiają jakość ich życia. Jest to dla nas zaszczyt, ale też okazja do nabycia wiedzy i doświadczenia – mówi Monika Smorowska, prezeska fundacji „W spektrum życia”. - Z uwagi na to, że jesteśmy „młodą” fundacją, takie partnerstwo niezwykle istotnie wpływa na kierunki naszych działań, uczymy się, obserwujemy, współpracujemy, aby móc podejmować działania dla osób z autyzmem w naszym regionie.

W dniu 24.10.2020r. wykład na temat problematyki usamodzielniania oraz zatrudniania osób w spektrum autyzmu poprowadzi Renata Werpachowska z Fundacji SYNAPSIS, która od 26 lat pracuje z osobami ze spektrum autyzmu (dziećmi, młodzieżą i dorosłymi), a więc ma doświadczenie w pracy indywidualnej, grupowej, pracy z rodzina i otoczeniem osób z autyzmem. Od 2012 roku wspiera merytorycznie projekty dotyczące mieszkalnictwa wspomaganego, włączenia społecznego i zawodowego dorosłych osób z autyzmem. Od 24 lat należy do zespołu trenerów. Prowadzi szkolenia, warsztaty i superwizje z zakresu problematyki zaburzeń ze spektrum autyzmu i występuje na konferencjach .

Poruszone zostaną następujące tematy:

1. Jakie potrzeby osobom z ASD zaspokaja praca?

2. Jak ćwiczyć w życiu codziennym, umiejętności potrzebne w pracy u osób z ASD ?

3. Czym dla człowieka jest praca? 

4. Czy wszystkie osoby z ASD mogą pracować?

5. Jak pracę postrzegają osoby z ASD?

6. Jak przygotować dzieci i młodzież z ASD do pracy?

7. Jak zbudować infrastrukturę potrzebną do przygotowania do pracy osób z ASD?

8. Prezentacja filmu o Pracowni Rzeczy Różnych w Wilczej Górze i film „Mój pierwszy dzień w pracy” o funkcjonowaniu w pracy osoby z Zespołem Aspergera.

Wsparciem naukowym dla uczestników będzie Anna Kostiukow – dr nauk o zdrowiu, fizjoterapeutka, manager zoz, absolwentka zdrowia publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem promocji zdrowia w autyzmie, doradczyni zawodowa osób niepełnosprawnych, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz wykładowczyni z zakresu autyzmu na innych uczelniach wielkopolskich. Autorka licznych publikacji naukowych poświęconych tematyce autyzmu. Kierowniczka wielu projektów naukowych o tematyce zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. Wiceprezeska fundacji na rzecz usamodzielnienia i uzawodowienia osób z autyzmem „W spektrum życia”oraz innych organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów informacje o dostępie do rynku pracy osób w spektrum autyzmu oraz z innymi niepełnosprawnościami przekaże przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie.

Drugie spotkanie w ramach Rodzinnej Akademii Przedsiębiorczości odbędzie się 28.11.2020 r. - Tym razem zawita do nas Agnieszka Haremska, wieloletnia prezeska Stowarzyszenia ProFuturo, rzeczniczka praw osób z niepełnosprawnościami, mediator, inicjatorka ogólnopolskiego porozumienia „Autyzm Polska”. To dla nas równie duże wyróżnienie i zaszczyt gościć osobę z tak bogatym doświadczeniem w zakresie tworzenia rozwiązań na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu oraz pobudzania przedsiębiorczości u dorosłych z autyzmem – mówi Anna Kostiukow – wiceprezeska konińskiej fundacji „W spektrum życia”.

- Powyższe prezentacje, prelekcje i wystąpienia są dla nas i uczestników warsztatów niezwykle istotne – mówi Monika Smorowska. - Uświadomimy sobie wszyscy, jak wielką wartością w życiu człowieka jest praca, umożliwiająca nam życie w autonomii, suwerenności, samodzielności oraz wolności. - Ze względu na trudności w funkcjonowaniu społecznym i porozumiewaniu się z innymi ludźmi, udział osób niepełnosprawnych z autyzmem w życiu społecznym kończy się bardzo często z chwilą ukończenia szkoły. Zdani sami na siebie, nie radzą sobie zupełnie na rynku pracy. Pozostając w społecznej izolacji, tracą powoli zdobyte w szkole umiejętności i stają się uzależnieni od opieki medycznej i socjalnej, co z kolei generuje konieczność ponoszenia znacznych wydatków ze środków publicznych. Należy podkreślić, że dorosłe osoby z autyzmem mogą i chcą pracować, jeśli uzyskają pomoc.

Innowacyjnością, a także społeczną odpowiedzialnością tego rozwiązania jest to, że jego docelowy kształt wypracowany zostanie przez samych zainteresowanych na warsztatach. Warsztaty będą miały wieloetapowy przebieg nierozerwalnie związany z opracowaniem jak najszerszego materiału, będącego podstawą do rekomendacji w sprawie podejmowania dalszych działań w zakresie usamodzielniania osób z ASD na terenie Konina.

Projekt finansowany jest z Budżetu Miasta Konina.

  • Warsztaty na rzecz usamodzielniania osób ze spektrum autyzmu

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.