Dzisiaj jest wtorek 15 czerwca 2021, imieniny: Jolanty, Wita, Wioli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16617) SPORT FORUM FIRMY (5608) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 12oC
Jutropogoda
20 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasze sprawy - zapowiedź (0)Koniński akcent na Jazzonaliach. Inspiracje hejnał ... (3)

67. OKFA: film "Wieloryb z Lorino" i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske

Dodano: 13.05.2021 11:08

Kiedy: 3 czerwca, czwartek, g. 18.15

Gdzie: CKiS – DK Oskard

bilet: 10 zł www.okfa.ckis.konin.pl

67. OKFA: Spotkanie z Maciejem Cuske, pokaz filmu „Wieloryb z Lorino” i wystawa

Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy, kraina surowej ziemi, na której przetrwają tylko najsilniejsi. Tam od wieków żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR próbują przetrwać porzuceni, pozbawieni mądrości przodków i nadziei na przyszłość.

Jednym z ostatnich źródeł życia i tradycji Czukczów są połowy na wieloryby, których los również jest zagrożony. Dla Czukczów są nadzieją na przetrwanie kolejnej zimy. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które przy każdym spotkaniu zbliżają się do krawędzi istnienia.
W 2020 r. film zdobył 15 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Maciejem Cuske – reżyserem, scenarzystą i operatorem filmów dokumentalnych. Absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Maciej Cuskie jest autorem wielokrotnie nagradzanych dokumentów.

3 czerwca, g. 18.15, CKiS – DK Oskard
Bilet: 10 zł http://okfa2021.ckis.konin.pl/maciejcuske-film-wieloryb-z-lorino/

Klimat małej wioski Lorino przybliży również widzom wystawa zdjęć analogowych Macieja Cuske pt. „Czukotka”.  Fotografie powstały w 2013 roku podczas dokumentacji do filmu.

„Wszystko zaczęło się od kilku zdjęć, które zobaczyłem kiedyś w jednym z albumów o Rosji. Zobaczyłem na nich mieszkańców małej osady o dźwięcznej nazwie Lorino. Autorem zdjęć był Tomasz Kizny. Ta wioska na końcu świata, położona na opadającym do morza klifie półwyspu czukockiego, zaczarowała mnie. To było jak silny magnes, który przywoływał mnie przez kilkanaście lat do tego miejsca, gdzie ludzie, żeby móc przeżyć, muszą polować na wieloryby.

Szczególnie jedno zdjęcie wydawało mi się niezwykłe. Szczęśliwa, uśmiechnięta rodzina wystawiająca głowy przez drzwi biednego, skleconego z cienkich desek domu. Przez wiele lat nurtowało mnie pytanie, jak jest w środku, jak można przeżyć w tak mizernym domku zimę trwającą prawie 10 miesięcy, w której dochodzi czasem do – 40 stopni, jak można się uśmiechać do fotografa, żyjąc w takim miejscu…
(…)To właśnie ono dało początek mojej podróży i niech rozpocznie tę wystawę”. /Maciej Cuske/

Wydarzenie odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA.
Cały program tutaj: www.okfa.ckis.konin.pl  • 67. OKFA: film "Wieloryb z Lorino" i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske
  • 67. OKFA: film "Wieloryb z Lorino" i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske
  • 67. OKFA: film "Wieloryb z Lorino" i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske
  • 67. OKFA: film "Wieloryb z Lorino" i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:OKFA,   film,   seans,   kino,   festiwal

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.