Skocz do zawartości
LM.plImprezy"Sztuka nas szuka" - kolejna odsłona z LONGINEM MAJCHRZAKIEM

"Sztuka nas szuka" - kolejna odsłona z LONGINEM MAJCHRZAKIEM

Dodano:
"Sztuka nas szuka" - kolejna odsłona z LONGINEM MAJCHRZAKIEM

Kiedy: do 25 lipca 2021 r.

Gdzie: wybrane przystanki i autobusy MZK

Projekt „Sztuka nas szuka” jest już realizowany przez CKIS w Koninie oraz Miasto Konin blisko 2 lata. Dzięki niemu mieszkańcy mogą poznawać wspaniałych konińskich twórców.

Prace artystów prezentowane są jako wielkoformatowe wydruki na przystankach. Stanowią rodzaj swoistej galerii sztuki, do której każdy mieszkaniec ma nieograniczony dostęp. Do tej pory można było zobaczyć prace m.in. Tadeusza Topolskiego, Andrzeja Tomaszewskiego, rodziny Drzewieckich, Tomasza Olszewskiego, Ryszarda Fórmanka, Jerzego Sznajdra czy Adama Widełki.

Przyszedł czas na kolejną odsłonę projektu. Na przystankach i w autobusach pojawiły się nastrojowe pastele Longina Majchrzaka.

Obrazy Longina Majchrzaka malowane z biegłością i realistycznym zacięciem, utrzymane są na ogół w ciemnym kolorycie. Zwraca uwagę czystość i subtelność barw, wdzięk i świetlistość przedstawianych krajobrazów oraz niejednoznaczność budowanych nastrojów.

Longin Majchrzak urodził się w 1962 r. Maluje od niespełna 10 lat, ale jego zainteresowania ujawniły się już we wczesnym dzieciństwie - w szkole podstawowej. Po Technikum Górniczym była służba wojskowa, następnie rodzina i praca. W wolnych chwilach wracał do malowania, ale obowiązki zajmowały tyle czasu, że niewiele go zostawało na realizację marzeń.

W 2013 r. odszedł ze służb mundurowych na emeryturę i zaczął rozwijać swoją pasję. Wiele czasu poświęcił na czytanie fachowej literatury, podglądaniu, jak tworzą inni.

W 2016 r. jego pastele przedstawiające kosmiczne pejzaże zostały nagrodzone na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę” organizowanym przez CKiS. Jeszcze przez pewien czas te motywy były tematem większości jego prac.

Obecnie natura jest głównym tematem jego obrazów i jak sam mówi „To ona tworzy najpiękniejsze dzieła a ja tylko próbuję nieudolnie przenieść jej wycinek do swoich prac. Fascynuje mnie nieustannie zmieniający się obraz, światło, cień i to wszystko, co dzieje się z kolorami. Bardzo często na moich obrazach pojawiają się moje ukochane góry oraz drzewa, woda i oczywiście barwne spektakle na niebie. Inspiracje do moich obrazów czerpię z tego, co nas otacza, ale to głównie od nastroju zależy, czy staram się wiernie oddać malowany pejzaż, czy też przedstawić jego swobodną interpretację”.

W 2020 r., w czasie pandemii za cykl pejzaży o znaczących tytułach „Świat bez hejtu - Spektakl na niebie”, „Tylko ptaki są naprawdę wolne”, „Cisza…taka moja”, „Nie mów nic” i „O zmierzchu” otrzymał nagrodę główną na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę” - za przekonujący suspens artystyczny wykorzystujący możliwości imitowania pastelami rzeczywistości o fotograficznym walorze i pokazanie krajobrazów o niejednoznacznym nastroju.

Jego dotychczasowa twórczość oraz nieustająca potrzeba samodoskonalenia, poszukiwania i rozwoju wskazuje, że niebawem będziemy mogli oglądać nowe prace Longina Majchrzaka, w których pojawią się być może nowe rozwiązania formalne, pogłębiona osobista narracja czy nowa koncepcja pejzażu.

Prace Longina Majchrzaka można oglądać do 25 lipca na następujących przystankach MZK:
ul. Hiacyntowa (Chorzeń)
Zespół Szkół im. M. Kopernika
ul. Dworcowa
ul. Wyszyńskiego
Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych  
ul. Grunwaldzka
ul. Szarych Szeregów
ul. Kolska

Polecamy wywiad z artystą:
http://sztukanasszuka.ckis.konin.pl/longin-majchrzak/

Czytaj więcej na temat:obrazy, sztuka nas szuka, sztuka w mieście
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole