Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezySpotkanie z Rumuńską Wołoszczyzną - spektakl, wystawa, pokazy filmowe

Spotkanie z Rumuńską Wołoszczyzną - spektakl, wystawa, pokazy filmowe

Dodano:
Spotkanie z Rumuńską Wołoszczyzną - spektakl, wystawa, pokazy filmowe

Gdzie: CKiS - DK Oskard w Koninie

Kiedy: 23-25 października

Wstęp wolny na spektakl, pokazy filmowe i wernisaż

Gdzie: CKiS - DK Oskard w Koninie

Kiedy: 23-25 października

Wstęp wolny na spektakl, pokazy filmowe i wernisaż

23, 24, 25 października – VI Festiwal Kultur Regionów Europy – Rumuńska Wołoszczyzna
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie

Po raz szósty Dom Bretanii organizuje w październiku Festiwal Kultur Regionów Europy. CKiS w Koninie włączyło się w ten projekt po raz pierwszy. W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z Wołoszczyzną, historyczną, rumuńską krainą położoną między Karpatami i Dunajem. To region tętniący tradycją i różnorodnością kulturową.

W programie: wystawa, spektakl, pokazy filmowe i warsztaty.

Zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Dom Bretanii w Poznaniu, Rumuński Instytut Kultury. Projekt współfinansowany ze środków: Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Regionu Bretania.

Program:
23.10 (czwartek), g. 17.30
„VALAHIA. CAŁOŚĆ Z FRAGMENTÓW” wernisaż fotografii

Na wystawie zobaczymy zdjęcia wykonane przez utalentowanych, rumuńskich fotografów młodego pokolenia, prezentujących środowisko naturalne i architekturę Wołoszczyzny. Do oglądania zaprasza Françoise Pamfil, redaktor naczelny czasopisma ARHITECTURA: „Obrazy tworzą swoistą synekdochę. Świadczą bowiem o całości i, raz w sposób łagodny, drugim zaś razem widowiskowo opowiadają o kompleksowości pejzażu wołoskiego. Istnieją trzy filary tego pejzażu: stworzony przez naturę, skonstruowany przez człowieka oraz częściowo antropologiczny, widoczne w strefie południowej, rozciągającej się aż do rumuńskiej przestrzeni podkarpackiej, które niezwykle i zarazem zadziwiająco pokazują na prezentowanych fotografiach swoje różne oblicza. W ten sposób fragmenty przyrody, tradycje, domy, budynki użyteczności publicznej, obrazy pokazujące skutki upadku stref przemysłowych, portrety i inne sekwencje tworzą czarującą całość – niejednolitą próbkę, która, w co wierzymy, wzbudzi ciekawość i zaprosi Państwa do odwiedzenia, oczyma wyobraźni lub w sposób rzeczywisty, tej części Europy”.

23.10 (czwartek), g. 18.00
SPEKTAKL „MISTRZ MANOLE” reż. Dariusz Błaszczyk, muz. Jacek Hałas

„Mistrz Manole” to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej.

Spektakl to sceniczna adaptacja „Mistrza Manole”, projektu radiowego Teatru Polskiego Radia, zrealizowanego w 2013 roku przez Dariusza Błaszczyka i Jacka Hałasa. Słuchowisko zostało nagrodzone za Najlepszą Reżyserię (Darek Błaszczyk) i Najlepszą Muzykę (Jacek Hałas) na festiwalu Dwa Teatry 2014 w Sopocie. Twórcy słuchowiska opracowali we współpracy ze Zbigniewem Olkiewiczem (Akademia Ruchu) sceniczną wersję śpiewogry „Mistrz Manole”. Spektakl jest rozwinięciem wersji radiowej o stronę wizualną, która ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego na pograniczu koncertu, performance’u i działania teatralnego. Pokazowi scenicznemu towarzyszyła będzie znakomita muzyka, wykonywana na żywo przez muzyków-śpiewaków – zapraszanych przez Jacka Hałasa spośród najlepszych wykonawców muzyki korzennej w Polsce, ale także Rumunii. Patronat nad spektaklem objął Program Drugi Polskiego Radia.

24.10 (piątek), g. 19.00
POKAZ FILMÓW RUMUŃSKICH część 1

„Wesele w Besarabii” (NuntÄ în Basarabia), reż. Napoleon Helis, 2010 | 90 min.
Młody dyrygent z Bukaresztu ożenił się niedawno z dziewczyną z Kiszyniowa. Młoda para musi zorganizować również wesele w Besarabii, żeby zgromadzić pieniądze na zaliczkę na mieszkanie. Okazuje się jednak, że wesele jest świetną okazją do rywalizacji pomiędzy krewnymi młodych. Napięcie rośnie również z powodu różnic w zwyczajach weselnych. W 2011 roku film był mołdawskim kandydatem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny do konkursu oskarowego. W 2009 roku otrzymał specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Black Nights” w Talinie.

„Dzieci z Dekretu”, reż. Florin Iepan, 2004 I 68 min. | film dokumentalny
W październiku 1966 r. Nicolae CeauĹescu wydał słynny Dekret nr 770, który zabraniał Rumunkom dokonywania aborcji pod karą pozbawienia wolności. Jedynie kobiety, które przekroczyły 40 lat, albo miały już przynajmniej czworo dzieci miały prawo do przerwania ciąży. Dokument Florina Iepana opowiada historię tego przerażającego eksperymentu społecznego.

25.10 (sobota), g. 13.00
WARSZTATY JĘZYKOWO-KULTUROWE DLA DZIECI

Warsztaty poświęcone Rumunii przygotowane z myślą o najmłodszych. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6- 12 lat, które chcą poznać ojczyznę Drakuli oraz nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku rumuńskim. Warsztaty połączone będą z pokazem rumuńskiej bajki Miaunel Či BÄlÄnel, opowiadającej o przyjaźni między psem i kotem. W programie również wspólne przygotowanie mÄrČiČorul, tradycyjnej ozdoby, którą mieszkańcy tego pięknego kraju obdarowują się na znak przyjaźni. Warsztaty poprowadzą Anna Gartych i Justyna Cichońska, studentki IV roku filologii rumuńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Brak miejsc.

25.10 (sobota), g. 19.00
POKAZ FILMÓW RUMUŃSKICH część 2

„Bela LugoĹi. Upadły wampir” (Bela Lugosi. Vamirul cÄzut) reż. Florin Iepan, 2007 | 52 min. | film dokumentalny
Dokument zrealizowany przez Florina Iepana prezentuje życie amerykańskiego aktora Beli Lugosi, legendy Hollywoodu w latach 30. i 40., który pozostał do naszych czasów jedną z najbardziej kontrowersyjnych osobowości XX wieku. Urodzony w Lugoj w 1882 roku, stał się znany międzynarodowej publiczności jako Dracula. Poprzez ten dokument, zrealizowany w ciągu trzech lat, ze zdjęciami w Ameryce, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii (w Lugoj, okręg Banatu) Florin Iepan spróbował uchwycić najbardziej interesujące aspekty biografii Beli Ferenca Dezso Blasko znanego jako Bela Lugosi.

„California dreamin&39; ”, reż. Cristian Nemescu, 2006 | 155 min.
Akcja ostatniego, niedokończonego filmu Cristiana Nemescu oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1999 r. z czasów wojny w Jugosławii. Zawiadowca stacji kolejowej w malutkiej wiosce na południu Rumunii, człowiek z zasadami, a jednocześnie bezgranicznie skorumpowany, zatrzymuje pociąg NATO przewożący sprzęt wojenny do Kosowa. Transport nie posiada odpowiednich dokumentów, a odbywa się jedynie na podstawie ustnej zgody jakiegoś podrzędnego urzędnika rumuńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nieoczekiwany postój Amerykanów przeobraża zapadłą wieś w „krainę wszelkich możliwości”. Ostatecznie pociąg rusza, pozostawiając za sobą wieś ogarniętą anarchią.

spotkanie z Rumuńską Wołoszczyzną - spektakl, wystawa, pokazy filmowe
Czytaj więcej na temat:spektakl, film, wystawa, CKiS
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole