Dzisiaj jest czwartek 22 kwietnia 2021, imieniny: Leona, Kai, Heliodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17606) SPORT FORUM FIRMY (5597) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 3oC
Jutropogoda
8 / 1oC
Pojutrzepogoda
9 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wystawa oryginalnych prac Marca Chagalla w Muzeum ... (1)Wierzbinek.Konkurs na wiosenne inspiracje z książk ... (1)

Noc Muzeów w Koninie

Noc Muzeów w Koninie 15-16 maja 2015r.

Dodano: 6.05.2015 21:17
Źródło: DK Oskard

Kiedy: 15-16 maja 2015r.

Zapraszamy - wstęp wolny!

Po raz kolejny Konin, wzorem innych polskich i europejskich miast,  włącza się w akcję Noc Muzeów. Przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych wydarzeń. W te wyjątkowe, dwie majowe noce (15-16.05), oprócz stałych ekspozycji, można będzie obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładu, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, projekcjach. W akcję włączyły się Miasto Konin, Muzeum Okręgowe w Koninie-Gosławicach, Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, CKiS- DK Oskard, Galeria Giotto, Galeria Łaźnia i Galeria na Glince oraz konińskie PTTK.

Miejska Biblioteka Publiczna 15 maja o 20.00 przygotowała spotkanie pod hasłem  „Konin jakiego nie znacie”. Historyk Jerzy Łojko będzie mówił o najnowszych badaniach nad dziejami Konina i regionu konińskiego, o czternastowiecznej kronice franciszkańskiej Izydora z Konina. W czasie spotkania zostaną zaprezentowane rękopis i starodruki związane z miastem, które znalazły się w zasobach polskich bibliotek i archiwów cyfrowych.  W drugiej części spotkania poświęconej udziałowi starostów konińskich w fundacji eremu kamedulskiego w Bieniszewie, będzie omówiona kronika księdza Dominikowskiego, w której dużo uwagi poświęcono rodzinom Konarzewskich, herbu Wręby, oraz Mycielskich, herbu Dołęga. Z nich pochodzili starostwie konińscy od końca XVII do schyłku XVIII w. Przy tej okazji zostaną zaprezentowane starodruki i rękopisy z dawnych bibliotek kamedulskich, które w Bieniszewie przechowywano od połowy XX w. do 2014 r., kiedy przekazano je do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Ostatnia część spotkania będzie poświęcona cyfrowej publikacji Metryki Koronnej, czyli zespołu akt powstałych w kancelarii Królestwa Polskiego od czasów Kazimierza Jagiellończyka  oraz materiałom do dziejów miasta Konina i powiatu konińskiego.

15 maja można odkryć na nowo „Dziewczynę z perłą” i inne obrazy holenderskich mistrzów. Na ekranie kina Oskard zaprezentujemy reportaż „Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu”. Po dwóch latach zwiedzania świata dzieło powróciło do ukochanej galerii Mauritshuis w Hadze. Ogromne kolejki ustawiające się, by choć zerknąć w to tajemnicze i piękne oblicze oraz prawie 1,2 miliona odwiedzających w czasie pobytu obrazu w Japonii, świadczą wymownie o niepodważalnym uroku tego arcydzieła. Pięknie nakręcony dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera. Wystawę na ekranie zobaczyć można o 21.30. W Noc Muzeów proponujemy 2 bilety w cenie jednego.                                                                                                  

Tego samego dnia w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”  można obejrzeć wystawę prac  Sonii Rammer. Wystawa pt. ”Wyspa” dotyczy uniwersalnego problemu współistnienia człowieka, który jest częścią natury, z naturą, która stała się dla niego obcą przestrzenią. Przemierzanie pól lawy sprowokowało autorkę nie tylko do fotograficznej dokumentacji pejzażu, ale skonfrontowało z sytuacją, w której jedynym towarzyszem podróży staje się własny cień. Ten wyjątkowy stan, przerażający i pociągający jednocześnie, stał się kwintesencją tego, co zawiera się w „Wyspie”.

Galeria Pięknego Przedmiotu Giotto zaprasza na wystawę „Rysunki z archiwum”, to prace artystów na co dzień współpracujących z galerią oraz prace właścicieli galerii. Rysunki są pokazywane sporadycznie, Noc Muzeów jest okazją, żeby wydobyć je z archiwum i pokazać koninianom.  W Galerii będzie można zobaczyć także biżuterię wykonaną przez koniniankę Jolantę Pałasz.

16 maja w Galerii Sztuki „Wieża Ciśnień”  przygotowano warsztaty karykatury i komiksu z Szymonem Telukiem, w których uczestniczyć mogą dzieci i młodzież. Szymon Teluk, to znany malarz, rysownik, ilustrator i karykaturzysta. Po akcji z najmłodszymi, będzie malował karykatury gości galerii. W Noc Muzeów „Wieża Ciśnień” w Koninie stanie się rzeźbą dźwiękową, anteną nadającą w świat dźwięki generowane za pomocą aparatu mowy przez dwójkę performerów Olę Kozioł i Suavasa Lewego z Kolektywu „Przepraszam”. Na trzy strony świata ustawione będą kolumny z podłączonymi do nich mikrofonami. Z Wieży, bez użycia słów, emitowane będą sygnały i dźwięki opisujące uczucie miłości.  Ostatnim punktem będzie pokaz filmów krótkometrażowych „FUTURE SHORTS Spring 2015”. Wiosenna edycja festiwalu, to kolejna okazja do spotkania z najlepszymi filmami krótkometrażowymi z całego świata. Tym razem zostanie zaprezentowanych siedem obrazów, wyróżnianych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych. Wśród prezentowanych tytułów znajdują się fabuły, animacje i teledyski. Pierwszoplanową rolę w Spring Season 2015 odgrywają tym razem wielowymiarowe relacje międzyludzkie. Organizatorem polskiej edycji festiwalu jest Fundacja Ad Arte, współorganizatorem Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”.                                      

16 maja Koniński PTTK zaprasza miłośników dwóch kółek i kultury do wyprawy do Muzeum Okręgowego w Koninie - Gosławicach. Rajd rozpocznie się o 18.00, zbiórkę zaplanowano przy ulicy Kolejowej 11. A w muzeum nie zabraknie atrakcji. Od 19.00 będzie można zobaczyć nowe wystawy: „Stefan Rusin – pejzaże i akty”, „Biżuteria z włosów”, „Najstarszy przedmiot w moim domu”.  Muzeum oferuje też  nieodpłatną ekspertyzę i wycenę starej biżuterii. Tego dnia wstęp do muzeum jest wolny (oprócz wstępu do skansenu etnograficznego).

“Spotkanie z taką jedną” przygotowała Galeria na Glince. Krystyna Ruminkiewicz zaprezentuje cykl prac inspirowanych twórczością Modiglianiego, wystawie towarzyszyć będą rozmowy o sztuce i część artystyczna.

Rozmów o sztuce będzie więcej. Na spotkanie 16 maja o 21.00 zaprasza Galeria Łaźnia Danuty Drzewieckiej.  Galerię odwiedzą stali bywalcy, ale mile widziani są również goście, którzy chcą porozmawiać o sztuce współczesnej, trendach, zainteresowaniach i o rynku sztuki. „Rozmowy o sztuce”, to okazja do rozbudzania artystycznych zainteresowań.

http://www.ckis.konin.pl/index.php?mn=21&s=2&i=1108

PROGRAM 

•    15.05. 20.00-22.00 KONIN JAKIEGO NIE ZNACIE 
WYSTAWA I WYKŁAD JERZEGO ŁOJKO BIBLIOTEKA MIEJSKA W KONINIE – wstęp wolny
•    15.05. 21.30-23.00 DZIEWCZYNA Z PERŁĄ 
WYSTAWA NA EKRANIE KINO OSKARD   - promocja ! jeden bilet gratis 
•    15.05. 21.30-24.00 SONIA RAMMER „WYSPA”
WYSTAWA GALERIA CKIS WIEŻA CIŚNIEŃ – wstęp wolny
•    15.05. 22.00-24.00 RYSUNKI Z ARCHIWUM I BIŻUTERIA JOLANTY PAŁASZ
WYSTAWA GALERIA PIĘKNEGO PRZEDMIOTU GIOTTO MIROSŁAWY DIMITROW– wstęp wolny
•    16.05. 14.00-24.00 NOC W GALERII
WARSZTATY KARYKATURY I KOMIKSU PERFORMANCE FUTURE SHORTS GALERIA CKIS WIEŻA CIŚNIEŃ – wstęp wolny
•    16.05. 14.00-24.00 RYSUNKI Z ARCHIWUM I BIŻUTERIA JOLANTY PAŁASZ
WYSTAWA GALERIA PIĘKNEGO PRZEDMIOTU GIOTTO MIROSŁAWY DIMITROW – wstęp wolny
•    16.05. 18.00-21.00 ROWEREM DO MUZEUM
WYPRAWA ROWEROWA PTTK DO MUZEUM W KONINIE-GOSŁAWICACH ZBIÓRKA o 17.30 PRZY UL.KOLEJOWEJ 11 – wstęp wolny 
•    16.05. 19.00-23.00 NOC MUZEUM 
OBIEKTY MUZEALNE WYSTAWY EKSPERTYZA I WYCENA STAREJ BIŻUTERII MUZEUM OKRĘGOWE W KONINIE-GOSŁAWICACH – wstęp wolny
•    16.05. 20.00-24.00 SPOTKANIE Z TAKĄ JEDNĄ 
WERNISAŻ WYSTAWY PRAC KRYSTYNY RUMINKIEWICZ INSPIROWANYCH A.MODIGLIANIM GALERIA NA GLINCE  – wstęp wolny 
•    16.05. 21.00-24.00 ROZMOWY O SZTUCE W ŁAŹNI
GALERIA SZTUKI ŁAŹNIA – wstęp wolny

   • Noc Muzeów w Koninie
  • Noc Muzeów w Koninie
  • Noc Muzeów w Koninie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.