Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodziękują za plony. Wybiorą też „Powiatowego Rolnika Roku”

Podziękują za plony. Wybiorą też „Powiatowego Rolnika Roku”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Podziękują za plony. Wybiorą też „Powiatowego Rolnika Roku”
dożynki

Dożynki powiatowo-gminno-parafialne już w najbliższą niedzielę odbędą się w Rychwale. Podczas tradycyjnego podziękowania za plony, po raz dwudziesty wybrany zostanie „Powiatowy Rolnik Roku”.

Rolnicy z powiatu konińskiego będą świętować zakończenie żniw 21 sierpnia w Rychwale. O godz. 14:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele Trójcy Świętej, a część oficjalna rozpocznie się w parku miejskim o godz. 15:15. Wtedy starostowie dożynek przekażą chleb na ręce gospodarzy. Później rozstrzygnięty zostanie konkurs „Na Najpiękniejszy Wieniec” i „Powiatowy Rolni Roku”.

Do tegorocznej, dwudziestej edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” zgłoszono 16 gospodarstw reprezentujących różne profile działalności, m.in.: hodowlę bydła mlecznego i opasowego, trzody chlewnej oraz drobiu, produkcję roślin uprawnych, a także sadownictwo i ogrodnictwo. Wyróżnione gospodarstwa spełniają najwyższe standardy organizacji pracy, są ekologiczne i zmechanizowane, osiągają wysoki poziom produkcji i satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne. Decyzją kapituły, nominacje otrzymali:

Wioleta i Paweł Bacherowie – posiadający nowoczesne gospodarstwo o powierzchni 80 ha w miejscowości Lisiec Mały (gmina Stare Miasto), w którym dominuje wielokierunkowa hodowla zwierząt oraz podporządkowana jej produkcja roślinna. Dzięki środkom z programów unijnych gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy oraz zmodernizowane budynki inwentarsko-składowe.

Katarzyna i Waldemar Budni – prowadzący w miejscowości Ladorudz (gmina Krzymów) 100-hektarowe gospodarstwo, którego głównym kierunkiem produkcji jest bydło opasowe. Nowo wybudowany budynek pozwala na utrzymanie 200 sztuk zwierząt. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane, a w budynku inwentarskim posiada monitoring. Zakup będących na jego wyposażeniu maszyn wspierały środki pochodzące z programów unijnych. Państwo Budni, to młodzi gospodarze, którzy stawiają na ekologię i zrównoważony rozwój, z myślą o pozostawieniu kolejnemu pokoleniu gospodarstwa w jak najlepszej kondycji.

Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie – właściciele 120-hektarowego gospodarstwa  w miejscowości Myślibórz (gmina Golina) nastawionego na produkcję bydła mlecznego. Aktualnie, stado liczy 120 krów dojnych. W 2020 roku gospodarstwo skorzystało z dofinansowania unijnego, dzięki czemu powstała obora zapewniająca zwierzętom odpowiedni dobrostan. Państwo Szczepankiewiczowie skupiają się na ekologicznym rozwoju gospodarstwa, zachowującym równowagę paszowo-nawozową. Dzięki takim działaniom gospodarstwo jest samowystarczalne.

Paulina i Szymon Jakubowiczowie – prowadzący w miejscowości Świątniki (gmina Rzgów) 30-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji drobiu rzeźnego, którego roczna sprzedaż wynosi 230 tysięcy sztuk. Korzystając z Programu Młody Rolnik państwo Jakubowiczowie wybudowali nowy kurnik i podwoili produkcję. Tucz drobiu prowadzony jest w zmechanizowanych budynkach z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Gospodarstwo jest estetyczne, dbające o środowisko, między innymi dzięki instalacji fotowoltaicznej. W bieżącym roku fermie przyznano międzynarodowy certyfikat jakości IKB, świadczący o spełnieniu najwyższych standardów produkcji.

Monika i Piotr Czajczyńscy – posiadający 130-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Łagiewniki (gmina Grodziec), specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i opasowego oraz produkcji upraw w całości przeznaczonej na zabezpieczenie bazy paszowej dla zwierząt. Po przejęciu gospodarstwa od rodziców, państwo Czajczyńscy sukcesywnie powiększają areał gospodarstwa stawiając na zrównoważony rozwój. Gospodarstwo posiada studnię głębinową oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Wybudowana najazdowa waga samochodowa umożliwia określenie wydajności produkcji roślinnej, kontrolowanie ilości kupowanych nawozów, a także sprzedawanych zwierząt i mleka.

Dominika i Michał Gulczyńscy – właściciele 20-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Młynek (gmina Sompolno). Jego głównym profilem działalności jest produkcja drzew i krzewów. Rolnicy uczestniczą w krajowych i międzynarodowych wystawach ogrodniczych, a ich rośliny sprzedawane na terenie całej Polski, a także eksportowane do wielu krajów Europy. Na terenie szkółki działa system fotowoltaiczny oraz pompy ciepła. Szkółka jest zautomatyzowana, wyposażona w maszyny szkółkarskie, a także w nowoczesną infrastrukturę. Ciągła chęć rozwoju oraz poszerzania asortymentu sprawia, że szkółka państwa Gulczyńskich regularnie dostarcza innowacyjne, a zarazem zachwycające formy znanych gatunków roślin.

Sylwia i Piotr Tomaszewscy – prowadzący w miejscowości Wierzbinek (gmina Wierzbinek) gospodarstwo o powierzchni 28 hektarów, w którym dominującym kierunkiem produkcji są sady owocowe, w tym przede wszystkim wiśnie. Gospodarstwo wyposażone jest w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, na jego terenie znajdują się też dwa zbiorniki wodne tworzące swoisty mikroklimat. W gospodarstwie przestrzega się zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej. Gospodarstwo wyróżnia się wyróżnia się nowoczesną funkcjonalną zabudową i estetyką. Poza działalnością rolniczą państwo Tomaszewscy prowadzą sprzedaż hurtową przypraw, a pan Piotr hobbystycznie hoduje pszczoły.

Magdalena i Adam Giszterowie – właściciele 31-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Ostrowąż (gmina Ślesin) nastawionego na produkcję mieszaną. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, a prowadzona w nim produkcja odbywa się z zachowaniem zasad dbałości o środowisko naturalne, higienę i bezpieczeństwo. Uwagę przykuwają, różnorodna roślinność i rzadko spotykane kwiaty i krzewy znajdujące się w otoczeniu domu, a także konie arabskie hodowane przez właściciela hobbystycznie.

Bogumiła i Ireneusz Łaźni – posiadający 33-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Grochowy (gmina Rychwał), specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego oraz rzeźnego Aktualnie stado liczy 35 krów dojnych i 25 sztuk opasów. Rolnicy osiągają sprzedaż mleka na poziomie 400 tysięcy litrów rocznie. W gospodarstwie uprawiane są także: kukurydza, lucerna i trawy z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt oraz zboża. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane z zachowaniem zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Mariola i Sławomir Pawlakowie – prowadzący 28-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Kolebki (gmina Ślesin) nastawione na produkcję mieszaną, której podporządkowana jest produkcja roślinna. W gospodarstwie znajduje się bogato wyposażony park maszynowy, który dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym jest cały czas poszerzany. Państwo Pawlakowie stawiają na ekologię, o czym m.in. świadczy wykorzystywanie w gospodarstwie instalacji fotowoltaicznych oraz pompy ciepła.

Dla uczestników dożynek na scenie wystąpi chór DOMINIUM ze Sławska, a o godz. 18:00 gwiazda wieczoru – ANDRE. Podczas uroczystości odbędzie się też zbiórka pieniędzy na 2-letnią Kaję Stankiewicz, o której pisaliśmy w ubiegłym roku (link TUTAJ).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole