Warsztaty: Z akwarelą w stronę tradycji

MBP w Koninie zaprasza na cykl trzech warsztatów z mistrzem akwareli — Tomaszem Olszewskim!
Obowiązują zapisy w Wypożyczalni Głównej, ul. Dworcowa 13 lub pod tel. 518 482 703. Liczba miejsc ograniczona. Jedna osoba uczestniczy w warsztatach wprowadzających i jednym plenerze (do wyboru). Miejsca plenerów zostaną ustalone podczas spotkania.
Podczas warsztatów wprowadzających w świat techniki malowania akwarelą, Tomasz Olszewski, artysta o niezwykłym talencie i wieloletnim doświadczeniu, podzieli się swoją wiedzą i pasją do tej wyjątkowej techniki.
Uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami techniki akwarelowej.
Poznamy odpowiedzi na pytania:
- dlaczego akwarela jest techniką wyjątkową?
- co ją odróżnia od innych technik?
- poznamy narzędzia niezbędne w przygodzie akwarelowej oraz sposoby nakładania farb i innych mediów w akwareli.
Będzie też wspólne malowanie. Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich, którzy zapiszą się na warsztaty i jest wstępem do warsztatów plenerowych, podczas których uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy i będą mogli malować etno zakątki w Koninie lub regionie, odkrywając piękno lokalnych pejzaży i kultury w akwarelowym wydaniu. Każda z grup będzie malowała w innym plenerze i innym terminie.
TOMASZ OLSZEWSKI
Artysta urodzony w 1970 r. w Koninie. Jego ulubiona technika to akwarela. Dlaczego ta technika? Dlatego, że jest do końca nie odkryta, tajemnicza i nieprzewidywalna. Akwarelę trudno okiełznać, rządzi się ona swoimi prawami, a efekt końcowy to wypadkowa wielu czynników. Od 2019 r. tworzy także w akrylu. Tworzy w atelier i plenerze. Używa najlepszych materiałów dostępnych na rynku, bo tylko takie dają gwarancję jakości i trwałości dzieła. Głównie maluje pejzaże, marynistykę ale także kwiaty i architekturę. Coraz częściej tworzy cykle obrazów: "Polskie Miasta", "Marynistyka" itp. Zdarzają się w jego twórczości także sceny rodzajowe. Cały czas odkrywa sztukę i nowe możliwości akwareli. W jego obrazach często występuje poszukiwanie sposobu wyrazu artystycznego; raz tworzy dzieła bardziej realistyczne, a czasami bardziej traktuje temat syntetycznie. Pociąga go ekspresjonizm w malarstwie, czego wyrazem jest dynamiczna plama i kreska. Ma na swoim koncie szereg nagród, wyróżnień oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, co świadczy o jego dynamicznej obecności na polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej.
Warsztaty są częścią zadania pod nazwą EtnoLABORATORIUM, które MBP w Koninie realizuje w ramach programu EtnoPolska.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!