Skocz do zawartości
PILNE

PWiK: Modernizacja sieci wodociągowej. Bez wody odbiorcy z ul. Wyszyńskiego 32a, 32b (pawilony) oraz Wyszyńskiego 34, 36 (bloki)

LM.plImprezy"ŚWIAT DZIECKA - BLASKI I CIENIE" - zaproszenie na otwarcie wystawy

"ŚWIAT DZIECKA - BLASKI I CIENIE" - zaproszenie na otwarcie wystawy

Dodano:
"ŚWIAT DZIECKA - BLASKI I CIENIE" - zaproszenie na otwarcie wystawy

Gdzie: CKiS przy Okólnej

Kiedy: 27 maja, g. 18.00

wstęp wolny

wystawa do 15 czerwca

Dzień Dziecka ze sztuką w tle? Takie rzeczy tylko w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie! Obchodzone w Polsce 1 czerwca święto najmłodszych stało się pretekstem do zorganizowania wystawy prac Członków Związku Artystów Plastyków.

Ekspozycja nosi tytuł „Świat dziecka – blaski i cienie”, ale zapraszamy na nią wszystkich widzów, bez względu na wiek.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 maja o g. 18.00 w CKiS przy Okólnej.  

Na wystawie zobaczymy prace aż 27 artystów. Są one bardzo różnorodne – zaprezentowane zostaną obrazy, fotografie i rzeźby.

Twórcy posługują się różnymi technikami i środkami wyrazu, ale łączy ich wspólny mianownik, jakim jest oczywiście dziecko.

Symbolizuje ono początek, czystość, nieskażony stosunek do świata, spontaniczność i przyszłość. Tu symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu aspektach i kontekstach. W jednych pracach dziecko, jako szczęśliwy, mały człowiek, ukazane zostało w sposób budzący radość i uśmiech. W innych pracach artyści wnikają w świat dziecka i jego problemy – te budzą ból i wzruszenie. Dzieciństwu towarzyszy bowiem nie tylko radość i zabawa, lecz  niejednokrotnie także smutek, gorycz, a nawet cierpienie.

Sposób przedstawiania dziecka w sztuce każdej epoki odzwierciedla aktualne podejście do najmłodszych, myśl psychologiczną, pedagogiczną oraz najnowsze tendencje i techniki artystyczne. Trudno uwierzyć, że przez stulecia dzieci rzadko były głównym tematem obrazów, dziećmi nieszczególnie się interesowano. Dopiero w wieku XVIII przestano uważać dziecko za kogoś w rodzaju niedoskonałej miniatury dorosłego. Wiek XIX to wzrost zainteresowania dzieciństwem, szczególnie w obszarze psychologii i rodzącej się pedagogiki.

Współcześnie studia nad dzieciństwem angażują wielu badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami nauki. Rozwija się idea pozwalająca dostrzec w dziecku podobny dorosłemu suwerenny i w pełni kompetentny podmiot oraz model wychowania, w którym jest ono traktowane jako jednostka autonomiczna, wartościowa sama w sobie.

Ewa Gbiorczyk – Prezes ZAP mówi: „Szczęście, radość, miłość  lub nietolerancja, ból, krzywda czy odrzucenie może być pokazane za pośrednictwem dziecka. Autorzy prac nadali wyjątkowy wyraz młodym postaciom przedstawionym na swoich obrazach i fotografiach. (…) Postacie mogą być przedstawione w uproszczony nawet symboliczny sposób - niemniej widz stanie przed dziełem sprowokowany do przemyśleń czy zadumy. W teraźniejszym świecie nadal obserwujemy dużą nietolerancję wobec mniejszych i słabszych istot. (…) Kochajmy je, pielęgnujmy, chrońmy. Niech w każdym małym spojrzeniu będzie widoczna radość i szczęście. Artyści Związku Artystów Plastyków serdecznie zapraszają na wystawę”.

Autorzy prac: Katarzyna Bukowska, Hanna Danielak, Agata Dutkiewicz, Ewa Gbiorczyk, Andrzej Hamera, Waldemar Kaliczak, Anna Kruczkowska, Alicja Łuczak, Krzysztof Marciniak, Katarzyna Masny, Izabela Mroczkowska, Joanna Pegier, Elżbieta Ponińska, Aleksandra Rowicka, Anna Sawicka, Jolanta Silska-Hałupka, Maria Silska, Elżbieta Skorupińska, Małgorzata Sobieska, Andrzej Janusz Stanisławski, Ewa Stanisławska, Agnieszka Sumińska, Danuta Surdyk, Maria Szymańska, Walentyna Śniegurska, Zdzisław Stanisław Tardowski, Jarosław Wyczyński.

Wernisaż: 27 maja | 18:00 | CKiS przy Okólnej.

Wystawę można oglądać do 15 czerwca.

Pod artykułem prace: Agnieszki Sumińskiej, Ewy Stanisławskiej i Elżbiety Skorupińskiej.

Zabierzcie dzieci na wernisaż
Zabierzcie dzieci na wernisaż
Zabierzcie dzieci na wernisaż
Zabierzcie dzieci na wernisaż
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole