Dzisiaj jest poniedziałek 24 lutego 2020, imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21494) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (44) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
8 / 3oC
Pojutrzepogoda
4 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Jest miejski kalendarz imprez. Można zgłaszać, a b ... (0)Kiepskie pożegnanie z własnym kibicami. MKS MOS ul ... (0)

Dwanaście lat w IV lidze. Takich drużyn w Polsce jest tylko kilka

Dodano: 23.05.2018 13:36
Źródło: LM.pl

Nieprzerwanie od sezonu 2005/2006 w IV lidze grał SKP Słupca. Takim osiągnięciem w Polsce może pochwalić się zaledwie kilka zespołów.

W IV lidze od samego początku

SKP Słupca jako klub powstał formalnie w 1999 roku, zastępując wcześniejszy słupecki klub - Pogoń. Od samego początku SKP rozpoczął rywalizację w IV lidze, wtedy jeszcze w okręgu centralnym Konin - Płock - Włocławek - Skierniewice. Rok później zespół przetrwał reformę rozgrywek i od sezonu 2000/2001 grał już w zreformowanej IV lidze gr. wielkopolskiej południowej.

Niezbyt długo - w sezonie 2002/2003 słupczanie o włos przegrali utrzymanie w IV lidze, zajmując czternaste miejsce w tabeli i ulegając trzynastej Polonii Kępno zaledwie gorszym bilansem bramek w meczach bezpośrednich. Na dwa lata SKP Słupca trafił do klasy okręgowej. W 2005 roku zespół prowadzony przez Janusza Studnickiego wygrał te rozgrywki i powrócił do IV ligi. Tym razem aż na dwanaście sezonów.

Spadli z IV ligi do... IV ligi

Powrót SKP Słupca na szczebel wojewódzki okazał się bardzo udany. Od sezonu 2005/2006 słupczanie grali w IV lidze nieprzerwanie przez dwanaście lat. W tym czasie nigdy nie zajęli miejsca niższego, niż dziesiąte (nie licząc obecnie trwającego sezonu, w którym ten wynik może jeszcze być gorszy). Największe sukcesy SKP Słupca odniósł w latach 2011 - 2013. Kolejno pod wodzą: Roberta Sarnowskiego i Tomasza Mazurkiewicza (2011/2012) oraz Damiana Augustyniaka i Waldemara Przysiudy (2012/2013) słupczanie wywalczyli czwarte i trzecie miejsce w IV lidze.

Najtrudniejszy był natomiast sezon 2007/2008. Wprowadzana wtedy w życie reforma rozgrywek piłkarskich powodowała, że z IV ligi spadały niemal wszystkie zespoły. Również SKP Słupca, który zajął wtedy dziesiąte miejsce i spadł... do IV ligi. W tym niecodziennym sezonie utworzono bowiem Ekstraklasę, co spowodowało, że mistrz IV ligi awansował do nowej II ligi, kilka najlepszych drużyn z IV ligi awansowało do nowej III ligi, a zdecydowana większość pozostałych spadała do nowej IV ligi. Wcześniej IV liga była czwartym poziomem rozgrywek, teraz natomiast nazywano tak poziom piąty, stąd formalnie drużyny spadały, choć grały cały czas w lidze o takiej samej nazwie.

Takich drużyn w Polsce jest zaledwie kilka

Dwanaście sezonów z rzędu spędzonych przez SKP Słupca w IV lidze to wynik niesamowity, nie tylko na skalę województwa, ale i całej Polski. W całej Wielkopolsce żaden z obecnych czwartoligowców (i w grupie południowej, i w grupie północnej) nie może się pochwalić tyloma sezonami z rzędu spędzonymi w IV lidze w XXI w. Blisko takiego osiągnięcia był m.in. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. Zespół z południa Wielkopolski gra w IV lidze od sezonu 2005/2006, ale w międzyczasie zaliczył jeden rok w kaliskiej klasie okręgowej.

Wynik SKP Słupca to jednak również coś unikatowego na skalę kraju. Spośród 338 zespołów grających obecnie w IV ligach w szesnastu województwach zaledwie sześć gra w niej dłużej od SKP Słupca. Od drugiej połowy lat 90. w IV lidze nieprzerwanie występuje Ina Goleniów (Zachodniopomorski ZPN), a od przełomu wieków - Alit Ożarów (Świętokrzyski ZPN). Co najmniej od sezonu 2001/2002 w IV lidze gra Rzemieślnik Pilzno (Podkarpacki ZPN), a dłuższą serię od słupczan mają również: Spójnia Ośno Lubaskie (Lubuski ZPN), Powiśle Dzierzgoń (Pomorski ZPN) i Sarmacja Będzin (Śląski ZPN).

Dokładnie tyle samo sezonów, co SKP Słupca, w IV lidze występuje natomiast Gryf Kamień Pomorski (Zachodniopomorski ZPN). Oznacza to, że razem z Gryfem, słupecki klub zajmuje siódme miejsce w Polsce pod względem nieprzerwanych występów w IV lidze licząc od dnia dzisiejszego.

Pokonała ich reforma

Ta seria zakończy się po tym sezonie, w minionej kolejce SKP Słupca stracił bowiem szanse na utrzymanie w IV lidze. Po dwunastu latach słupczanie pożegnają się z wojewódzkim poziomem rozgrywek. Co ciekawe, słupecki zespół pokonany został tak naprawdę przez reformę tych rozgrywek. Dziesiąte miejsce i 34 punkty to dorobek porównywalny do zeszłego sezonu, w ktorym słupczanie w IV lidze się utrzymali i niewiele gorszy od wyników z kilku innych sezonów (a przecież w tegorocznych rozgrywkach SKP Słupca ma jeszcze do rozegrania dwa spotkania). Gdyby nie reforma rozgrywek i połączenie dwóch grup IV ligi, słupczanie zapewne kontynuowaliby swoją serię i wciąż grali w IV lidze.

W przyszłym sezonie SKP Słupca będzie najprawdopodobniej występować w nowo utworzonej klasie rozgrywek pod nazwą Wojewódzka Liga Okręgowa. Niewykluczone, że już za rok w Słupcy kibice i klub świętować będą awans, a następnie - pierwszy mecz beniaminka IV ligi. autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:piłka nożna,   IV liga,   SKP Słupca

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Wow jestem pod wrażeniem
Dodano: 23.05.2018 14:07    Przez: ~Nnnn
A ilu jest kopaczy co potrafia zapodać z kapcia w czoło swoje oczywiście
Dodano: 23.05.2018 17:57    Przez: ~macallers
Nowoutworzonej?
Dodano: 23.05.2018 18:33    Przez: ~be
Skazani na 4lige hehe
Dodano: 23.05.2018 16:44    Przez: ~Aws
Niech przestaną palić i spijać to może.
Dodano: 23.05.2018 18:33    Przez: ~siostra
a Kurnik marzy o IV lidze = śmiech!
Dodano: 23.05.2018 18:43    Przez: ~Dyzio
ale to sie cieszymy czy żalimy z ta IV liga przez 12 lat?
Dodano: 24.05.2018 12:34    Przez: ~eqw
Szkoda skp ich miejsce to minimum 4liga
Dodano: 24.05.2018 14:26    Przez: ~Łuki
W Skp potrzebne są zmiany od zarządu zaczynajac i czas ba nowego trenera !!!
Dodano: 25.05.2018 12:55    Przez: ~Kibol

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.