Dzisiaj jest środa 26 czerwca 2019, imieniny: Jana, Pawła, Miromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20100) SPORT FORUM FIRMY (5340) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
30 / 18oC
Jutropogoda
20 / 14oC
Pojutrzepogoda
21 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Golina. Umowa na rewitalizację osiedla Starówka po ... (0)Konin. Najpierw Zatorze, potem "Rondo". Przerwa na ... (1)

Gdzie z małym dzieckiem w Tatry? Sprawdź o czym warto pamiętać

Materiał promocyjny

Dodano: 17.09.2018 12:54

Wyprawa z małym dzieckiem do Zakopanego nie musi oznaczać ograniczania się do spaceru po Krupówkach. Tatrzańskie szlaki należą do różnorodnych i łatwo znaleźć tu trasę idealną do pokonania z maluchem. Przed każdym wyruszeniem w góry warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Górskie apartamenty? Zakopane, Kościelisko i wiele innych
Dobrze dobrany nocleg to często klucz do udanej wyprawy w góry. Dlaczego? Ponieważ mały wędrowiec musi mieć dobre warunki do regeneracji. Po przejściu szlaku, warto zapewnić naszemu szkrabowi inne atrakcje, tak aby zachowana została odpowiednia równowaga. Wówczas malec jeszcze chętniej wróci na trasę. Taką różnorodność mogą zapewnić nam atrakcyjne formy noclegowe. Ostatnio w Zakopanem oprócz tradycyjnych pensjonatów, coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne apartamenty. To oferta skierowana nie tylko do bardziej wymagających klientów, ale też do tych turystów, którzy cenią jakość i poczucie komfortu. Przestronne apartamenty zlokalizowane są zazwyczaj w atrakcyjnych punktach Zakopanego i zapewniają malownicze widoki na Tatry. Ponadto taka oferta obejmuje często możliwość wypożyczenia sprzętu górskiego, rowerów itp. Dodatkowym atutem niektórych z nich jest też jacuzzi czy strefy relaksu stanowiące integralną część miejsc noclegowych.

Zadbaj o górski strój i prowiant
Przede wszystkim warto pamiętać, że pogoda w górach jest zmienna i nawet najlepsze prognozy nie dają nam gwarancji słonecznej pogody. Dlatego zawsze bądź gotów na deszcz. Do plecaka koniecznie spakuj płaszcze przeciwdeszczowe i skarpetki na zmianę. Ubierz dobre, górskie obuwie ze specjalną twardą podeszwą, która uchroni ciebie i twojego małego wędrowca przed kontuzją. W miarę możliwości unikaj w górach dni burzowych. Rozdzierające błyskawice na grani to doświadczenie, którego lepiej unikać, szczególnie wędrując z małymi dziećmi. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też mając na oku silne obciążenie emocjonalne dla młodego wędrowca. Aby malec dzielnie maszerował musi być też odpowiednio, energetycznie zaopatrzony. Dlatego zabierz ze sobą też spore zapasy jedzenia i wody. Możesz też zaopatrzyć się w ulubiony baton czy cukierki twojego dziecka. Po zdobyciu szczytu to będzie dla niego prawdziwa nagroda. Dobrze jest też przed wyruszeniem na szlak opowiedzieć dziecku parę ciekawostek na temat przemierzanej trasy. Również w trakcie wędrówki warto przekazywać jak najwięcej informacji i anegdot na temat gór, przyrody czy historii Zakopanego.

Gdzie z dzieckiem w Tatry?
Jedną z najpopularniejszych tras spacerowych w polskich górach jest Dolina Kościeliska.To łatwa trasa, którą pokonasz w granicach dwóch, trzech godzin. Dodatkową atrakcję stanowią zlokalizowane w pobliżu jaskinie i Smreczyński Staw, o którym w swoich wierszach pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Innym interesującym szlakiem jest Dolina Pięciu Stawów. Znajdujące się tam schronisko należy do najwyżej położonych w polskich górach. Warto jednak pamiętać, że trasa do stawów zarezerwowana jest tylko dla dzieci dysponujących bardzo dobrą kondycją. Trzecią dobrą propozycją jest Dolina Chochołowska. Zwłaszcza wiosną, kiedy dolina pokrywa się dywanem krokusów, widoki są niezapomniane. Poziom trudności podobny jak w Kościeliskiej. W razie trudności z pokonaniem szlaku, ratunkiem może być podjechanie dłuższego fragmentu szlaku rowerem, co samo w sobie może być miłą atrakcją dla dzieci.

Dziecko ma priorytet
Idąc z maluchem na szlak, pamiętaj, że najważniejszy jest jego komfort. Jeżeli dziecko będzie niezadowolone, również dla ciebie wędrówka zamiast przyjemnością, stanie się udręką. Dlatego bacznie obserwuj jego zachowanie, staraj się odpowiadać na jego potrzeby i unikaj sytuacji ekstremalnych: przemęczenia, złych warunków atmosferycznych czy pokonywania zbyt dużych odległości. Jeżeli dziecko będzie zadowolone, również dla ciebie wypad w Tatry będzie atrakcyjny, a przede wszystkim wolny od kłopotów.

VisitZakopane.pl
ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane
tel. +48 600 49 49 49

  • Gdzie z małym dzieckiem w Tatry? Sprawdź o czym warto pamiętać

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turystyka,   dzieci,   tatry

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.