Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportSiedem błędów najczęściej popełnianych podczas nauki języków obcych

Siedem błędów najczęściej popełnianych podczas nauki języków obcych

Materiał promocyjny

Dodano:
Siedem błędów najczęściej popełnianych podczas nauki języków obcych

Nauka języków potrafi być męcząca i nużąca. Obszerność tematów, skomplikowana gramatyka, trudne i obszerne słownictwo - wszystkie te czynniki potrafią skutecznie zniechęcić każdego. Jednak nie jest to problem nie do rozwiązania! Wiele z tych przeszkód można zwalczyć czy nawet pominąć. Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad.

Jakich błędów unikać podczas nauki języka angielskiego?

 

1. Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Spadek entuzjazmu to problem nie tylko w nauce języków. Doświadczyć go można w praktycznie każdej dziedzinie życia. Oczywiście jest to problem wynikający z wielu czynników takich jak nastawienie, motywacja czy sama osobowość ucznia, ale jest jedna przyczyna, która jest właściwie uniwersalna - mowa o zmęczeniu. Ludzie na początku swojej przygody mają tendencję do przesadzania z dawkami. Pewność siebie, swoich możliwości, niecierpliwość itp. sprawiają, że ludzie mają tendencję do brania na siebie zbyt wiele, przez co zbyt szybko się męczą i nudzą.

Czasu i energii warto pilnować zwłaszcza na samym początku, kiedy to najłatwiej się zrazić. Wtedy też lepiej zaczynać od mniejszych dawek - optymalnie do godziny na jedną sesję. W ten sposób zarówno będziemy mogli wynieść coś z dnia nauki, ale i nie przemęczyć się.

2. Brak systematyczności

Każde wyzwanie, ćwiczenie lub trening wymaga systematyczności. Nie wynika to jedynie z konieczności utrzymywania kondycji, ale i tego, że bez sumienności tracimy motywację i się rozleniwiamy. Im dłuższa jest przerwa, tym gorsze są dla nas skutki - zapominamy, w jaki sposób należy ćwiczyć, nie pamiętamy o podstawach, a przez to zadania, które kiedyś uznalibyśmy za banalne, sprawiają nam problemy.

Za wszelką cenę więc warto zadbać o systematyczność. Uczyć się należy sumiennie i systematycznie, zaś wszystkie zaległości warto odrabiać szybko i dokładnie. Dzięki temu ma się pewność, że nie wypadnie się z torów nauki, a wiedza będzie wchłaniać się lepiej. Nauka języków obcych to nie sprint, lecz maraton.

3. Paniczny strach przed popełnieniem błędów

Ucz się na błędach! Własnych czy cudzych? Oczywiście lepiej na tych cudzych, ale popełnianie błędów podczas nauki języka obcego jest nieuniknione i nie należy przed nimi uciekać! Wiele osób boi się używać języka, którego się uczą. Po cichutku robią notatki, wykuwają masę słówek, gramatykę znają całkiem nieźle, a słowem się nie odezwą, bo przecież mogą palnąć coś nie tak! Nie róbcie tak! Podstawą nauki języka jest jego używanie i obcowanie z nim tak często jak to możliwe. Czekanie do momentu aż nauczymy się go perfekcyjnie jest bez sensu, ponieważ taka chwila prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Smutne? Może i smutne, ale prawdziwe.

Błędy językowe zdarzają się każdemu, nawet native speakerom z wykształceniem językowym. To nie oznacza jednak, że nie powinni odzywać się wcale. Nienaturalnym (zwłaszcza w języku mówionym) jest stuprocentowe pilnowanie każdego słowa, konstrukcji gramatycznej i tym podobnych. Błędy zdarzają się każdemu i zamiast zniechęcać się obawami przed popełnieniem takowego, o wiele lepiej jest uczyć się na nich.

4. Nadmierne korzystanie ze słownika

Nauka słowników na pamięć jest być może najdokładniejszą metodą na naukę słownictwa, ale jest też prawdopodobnie najnudniejsza i najbardziej męcząca. W czasie pracy z tekstem słowniki i inne źródła zewnętrzne są co prawda przydatne, ale wówczas zupełnie nie wykształca się intuicja językowa. Warto więc starać się wnioskować znaczenie danego słowa z kontekstu, a potem ewentualnie weryfikować je w słowniku. Dzięki temu łatwiej jest zapamiętać jego znaczenie, a proces czytania lub słuchania nie opiera się jedynie na śledzeniu tekstu w tomach encyklopedii, co sprawia, że jest on znacznie przyjemniejszy.

5. Dosłowne tłumaczenie z polskiego na angielski

Skupianie się na formie zamiast na treści to dość częsty błąd, który dodatkowo upośledza nasze spojrzenie na język. Tłumaczenie słowo w słowo, zwłaszcza w wypadku języków z dwóch różnych grup, jest bezsensowne. Języki te w wielu dziedzinach różnią się diametralnie i nie da się ich odnieść względem siebie. Dobrym przykładem jest tu język polski i angielski czy niemiecki. Elementy takie jak konstrukcje gramatyczne czy etymologia słów sprawiają, że lwia część angielskich zwrotów używanych na co dzień jest niemożliwa do przełożenia na polski i vice versa. Dlatego mówiąc w języku obcym najlepiej chwilowo "zapomnieć" języka ojczystego.

6. Nieumiejętna nauka słownictwa

Nauka słownictwa może przebiegać na różne sposoby. Jednym z promowanych przez szkolnictwo jest nauka słówek po kolei, z listy. Jest to jednak jeden ze słabszych sposobów - nużący, niewydajny, męczący i czasochłonny. Efekty te zresztą dość szybko się ulatniają.

Całe szczęście istnieje cały szereg alternatywnych sposobów nauczania. Można wymieniać wiele - fiszki, gra skojarzeń, ćwiczenia z przedmiotami i nie tylko. Sposoby te są szybsze, mniej czasochłonne, a niektóre z nich można stosować nawet podczas codziennych czynności.

7. Nauka tylko z książek

Książki nie muszą, a nawet nie mogą, być jedynym źródłem wiedzy językowej. Z tekstu możemy bowiem nauczyć jedynie czytać, zaś sprawność językowa wymaga większego zaawansowania na większej ilości płaszczyzn. Poza książkami warto uczyć się z innych źródeł. Do źródeł takich możemy zaliczyć między innymi teksty kultury takie jak filmy czy muzyka. Nauka z nich pozwala nie tylko na podszlifowanie umiejętności językowych, ale i na lepsze poznanie kultury lokalnej.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Speakin.pl

Siedem błędów najczęściej popełnianych podczas nauki języków obcych
Czytaj więcej na temat:języki obce, nauka, edukacja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole