Dzisiaj jest piątek 19 lipca 2019, imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18956) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 16oC
Jutropogoda
25 / 20oC
Pojutrzepogoda
25 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Policjantka z Babiaka uratowała 28-latka. Ściągnęł ... (5)Koniński Budżet Obywatelski. Powstaje mini uzdrowi ... (6)

Do czego służy kojec dziecięcy? Czy warto w niego zainwestować?

Materiał promocyjny

Dodano: 9.02.2019 23:18

Rosnące dziecko jest dużym wyzwaniem dla rodziców, tym bardziej jeżeli chodzi o sprawy jego bezpieczeństwa. Nie mamy się co łudzić, że damy radę być z dzieckiem non stop i ochraniać je przed każdym niebezpieczeństwem tego świata. Do tego dochodzą nasze obowiązki domowe, albo też czynności, w których dziecko nie może uczestniczyć.

Rodzice radzą sobie z tym w różnych sposób, posługując się takimi gadżetami jak łóżeczko, nosidełko, czy kojec dla dziecka. I temu ostatniemu przyjrzymy się w poniższym artykule. Jakie są jego zalety, a jakie wady? Czy warto go kupić ? Jak urządzić pokój dziecięcy?

Czym jest kojec i do czego służy ?

Kojec jest miejscem, w którym możemy umieścić nasze dziecko, aby samodzielnie w nim przebywało. Jest to swego rodzaju odgrodzenie pociechy od niebezpiecznego środowiska, przy jednoczesnym umożliwieniu mu zabawy, jak i obserwacji otoczenia. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie rozwijającemu i ciekawskiemu dziecku bezpieczeństwa bez bezpośredniego nadzorowania przez osobę dorosłą.

Kiedy dziecko będzie gotowe na kojec ?

Jeżeli kojec ma być używany zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli stwarzać w pełni bezpieczną przestrzeń do zabawy, dziecko powinno być na tyle duże, aby móc samodzielnie się w nim poruszać (chodzić, turlać, raczkować, czy pełzać), chociaż warto jest przyzwyczajać malucha do niego nieco wcześniej.

Na początku dziecko musi uzyskać od nas pomoc w przyzwyczajeniu się do nowego miejsca i samodzielnego w nim przebywania. Aby nie przestraszyć pociechy, wystarczy zastosowanie 5 minutowych zabaw w kojcu w towarzystwie jednego z rodziców. Czas ten należy wydłużać stopniowo i oddalać się, obserwując reakcję brzdąca. Dziecko powinno być wkładane do kojca, wyłącznie gdy jest spokojne i kojarzyć takie miejsce z dobrą zabawą.

Może wystarczy łóżeczko?

Kojec dla dziecka nie jest niezbędnym wyposażeniem dla malucha. Ma za zadanie wyłącznie ułatwić opiekę nad maluchem i zapewnić mu bezpieczeństwo. Z pewnością nie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu, bowiem zajmie zbyt dużą przestrzeń. W takiej sytuacji funkcję kojca może pełnić łóżeczko. Jest to idealne rozwiązanie, niemniej posiada pewne wady.

Łóżeczko z założenia służy do spania, a pozwalając dziecku się w nim bawić, dajemy mu sygnał, że nie koniecznie musi w nim spać, nawet jeśli rodzic oczekuje czegoś zupełnie innego. Łóżeczka są na ogół mniejsze, aniżeli kojce, ustawiane w cichym miejscu, co znacznie ogranicza zabawę, jak i obserwowanie rodzica z dalszych odległości. Dużą zaletą kojca jest natomiast jego masywność. Dziecko będzie w nim mogło skakać i bawić się na różne sposoby.

Jaki wybrać?

Wybór kojca dla dziecka to głównie kwestia indywidualna rodziców. Jego kształt i rozmiar zależne są od miejsca, w którym go postawimy. Niemniej jednak kojec dla dziecka nie może być za mały. Musimy brać pod uwagę to, że dziecko ciągle rośnie i musi mieć w nim odpowiednio dużą przestrzeń do zabawy. Istotna jest również waga kojca. Za ciężki będzie niezbyt praktyczny podczas przenoszenia, a zbyt lekki może się łatwo przewrócić. Producenci w swojej ofercie posiadają nie tylko kojce drewniane, ale również i wykonane z siatki.

Kojec dla dziecka - kupować czy nie?

Jak wielu jest rodziców, tak wiele istnieje opinii odnośnie zalet i wad kojców dla dzieci.

Zalety kojca

Jak w przypadku wszystkich akcesoriów dla dzieci, produkt ten powinien być użytkowany z zachowaniem umiaru. Kojec ma stanowić wyjście awaryjne, kiedy zajdzie nagła potrzeba (np. gotowanie, zamiatanie, czy umycie podłogi). Używajmy go tylko w momencie, gdy dziecko mogłoby zostać narażone na niebezpieczeństwo, a my nie damy rady być blisko niego. Poza tym krótkotrwałe przebywanie w kojcu uczy pociechę samodzielnej zabawy, a także radzenia sobie z separacją od osób dorosłych. Jest to również znakomite rozwiązanie, kiedy chcemy oddzielić nasze dziecko od zwierząt domowych, czy od rodzeństwa.

Wady kojca

Niektórym rodzicom kojec kojarzy się z więzieniem. Dziecko bowiem zmuszone jest do obserwowania świata przez kraty, ponadto jego rozwój zostaje ograniczony i nie może samodzielnie poznać otaczającego go świata. Poza tym całodzienne i długie przebywanie w kojcu izoluje dziecko nie tylko od otoczenia, ale i od domowników.

Kojec ma swoich zwolenników i przeciwników, niemniej jednak nie istnieją żadne wiarygodne badania, które przemawiałyby jasno za szkodliwością krótkotrwałego przebywania dziecka w kojcu. Jeżeli będziemy użytkować go z umiarem, będzie to wyłącznie pożyteczne rozwiązanie.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dziecko

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.