Dzisiaj jest poniedziałek 22 lipca 2019, imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18975) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
17 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Matuszak w 1/32 finału mistrzostw świata. Przegrał ... (0)Konin. Seans i warsztaty filmowe na koniec Festiwa ... (0)

Suchość jamy ustnej - przyczyny i zwalczanie

Materiał promocyjny

Dodano: 23.02.2019 00:09

Na suchość w jamie ustnej w postaci braku śliny cierpią nie tylko osoby w podeszłym wieku. Kserostomia, inaczej suchość jamy ustnej, występuje, gdy zmniejsza się produkcja śliny.

Tak naprawdę ślina w jamie ustnej odgrywa bardzo ważną rolę: nie tylko nawilża, ale także reguluje pH, wpływa na prawidłowe działanie kubków smakowych, wspomaga też proces trawienny. Główne objawy suchości jamy ustnej to:

 • Uczucie suchości lub lepkości w ustach, wrażenie ust wypchanych watą;
 • Pieczenie w ustach lub na języku. Czasami wrażenie, że język jest sztywny jak podeszwa buta;
 • Trudności lub niewygoda podczas przeżuwania, przełykania lub mówienia;
 • Suchość warg i gardła lub nadżerki w ustach.

Suchość w ustach powoduje wzmożone pragnienie a niemiły zapach z ust jest sygnałem, którym organizm informuje nas o nieprawidłowościach. Suchości w ustach (kserostomia) może mieć różne przyczyny. Między innymi może prowadzić do powstawania chorób zębów i dziąseł. Z tego powodu stworzono serię produktów, które zwiększają jej wydzielanie, działają łagodząco i nawilżająco.
 

Przyczyny kserostomii

Suchość w ustach potrafi być dokuczliwym problemem. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się rano, choć niektórym osobom może towarzyszyć przez cały dzień. Suchość w ustach jest stosunkowo niegroźna, ale bywa, że powodują ją poważne choroby.

Najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej to:

 • Stosowanie leków z grupy przeciwdepresyjnych (SSRI), przeciwwymiotnych, antyhistaminowych, przeciwlękowych, hipotensyjnych. Jak i również stosowanie leków przeciwnowotworowych, czy stosowanych w chorobie Parkinsona;
 • Używki – marihuana, metamfetamina;
 • Wykonywanie radioterapii głowy i szyi – napromieniowanie ślinianek podczas radioterapii często powoduje suchość w jamie ustnej;
 • Często są to choroby układowe takie jak: amyloidoza, HIV, sarkoidoza, Zespół Sjogrena, gruźlica, czy niewyrównana cukrzyca;
 • Mogą to być także urazy głowy i szyi, infekcje wirusowe, palenie tytoniu.
   

Produkty w walce z suchością jamy ustnej

W dzisiejszych czasach leczenie suchości w ustach należy rozpocząć od diagnozy problemu. Na samym początku należy wyeliminować wszystko, co może powodować przyczynę suchości. Często również bywa tak, że przyczyny suchości w ustach są niemożliwe do usunięcia. Wtedy sięga się po leki o działaniu objawowym, takie jak zwiększające wydzielanie śliny lub preparaty ze sztuczną śliną.

Jednak najlepszą i podstawową sprawą w walce z suchością jest dokładna higiena jamy ustnej. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością powinny regularnie czyścić zęby szczoteczką do zębów i nitką dentystyczną. Oprócz tego warto również w ciągu dnia stosować płyn do płukania jamy ustnej. Zaleca się też częste wizyty stomatologiczne.

Suchości należy zapobiegać jak to tylko możliwe. Na początek należy mieć na uwadze, że należy spożywać codziennie odpowiednią ilość wody oraz dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Powinno się także zrezygnować z napojów słodkich i kwaśnych oraz pokarmów drażniących, suchych, pikantnych, gorących i zimnych.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   higiena

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.