Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportAktywność fizyczna - jak zacząć?

Aktywność fizyczna - jak zacząć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Aktywność fizyczna - jak zacząć?
Wysiłek fizyczny to jeden z podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Jest szczególnie ważny teraz, kiedy większość czasu spędzamy przy biurkach. Coraz więcej pracujemy przy komputerach, a ogrom spraw załatwiamy nie wychodząc z domu.

Osoby, które zaczynają wprowadzać aktywność do swojego życia, szybko zauważają różnicę w samopoczuciu. Ruch pomaga poczuć większe pokłady energii i pobudzić odporność organizmu. Motywacji do rozpoczęcia treningów jest bardzo dużo. Poprzez aktywność poprawimy nasze samopoczucie, zdrowie oraz wygląd zewnętrzny.

Jak przezwyciężyć niechęć do aktywności fizycznej?

Wiele osób nie lubi sportu i nie ma motywacji do podjęcia działań w tym zakresie. Jak nabrać chęci do ćwiczeń? Najlepiej zacząć od poszukiwań aktywności, która sprawi nam przyjemność. Dla jednych będzie to jazda na rowerze, dla innych jogging. Osoby lubiące spacery prawdopodobnie polubią nordic walking, a fani muzyki - taniec lub zajęcia z zumby. Jeśli nie lubimy danego sportu nie powinniśmy się do niego zmuszać, ponieważ szybko się zniechęcimy.

Organizm szybko przyzwyczaja się do aktywności, ale trzeba przygotować się na to, że początki będą trudne. Najprawdopodobniej ciało będzie się buntować i poczujemy się wybici z rytmu. Z biegiem czasu jednak organizm przyzwyczai się do nowych warunków i zacznie domagać się dziennej porcji ćwiczeń. Najlepiej wybrać jedną porę na wykonywanie treningów. Jeśli postanowimy wstawać wcześniej, po kilku razach nie będziemy mieć już z tym problemów.

Jak zacząć?

Kiedy już uda nam się przezwyciężyć wewnętrzną barierę i wybierzemy formę ruchu, która sprawia nam najwięcej radości, możemy rozpocząć przygotowania. W pierwszej kolejności zadbajmy o ubiór i obuwie. Podczas aktywności musimy czuć się wygodnie. Kolejny krok to zakup potrzebnego sprzętu lub karnetu na basen, czy siłownię. Na szczęście w przypadku większości dyscyplin, nie musimy wydawać kroci. Zawsze jednak warto poszukać korzystnych zniżek i rabatów na potrzebny sprzęt. Znajdziemy je online, na stronach takich jak ta. Kiedy już jesteśmy przygotowani, wybierzmy określoną porę na treningi. Najlepiej zacząć od małych kroków i nie zniechęcać się szybkim zmęczeniem. Z każdym dniem będzie nam coraz łatwiej. Szybko przekonamy się, że motywacja oraz konsekwencja opłacają się i zauważymy pierwsze postępy.

Bieganie - dla kogo najlepsze?

Bieganie posiada dużo plusów. Nie potrzebujemy drogiego sprzętu, ani długich przygotowań. Nie musimy szukać siłowni ani trenera. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie buty i wygodne ubranie. Jeśli zależy nam na dodatkowej motywacji, najlepiej znaleźć partnera do biegania i wzajemnie się wspierać. Osoby, które biegają mają więcej energii, chęci do życia, są bardziej efektywne w pracy. Dzięki bieganiu łatwo rozładujemy towarzyszący nam na codzień stres. Mało osób wie o tym, że aktywność fizyczna to jedno z lepszych lekarstw na chandrę i początki depresji.

Zalety jazdy na rowerze

Podczas gdy karnet na siłownię pochłania dość znaczną część naszego budżetu, rower jest jednorazowym wydatkiem, który posłuży nam na lata. Jazda na rowerze łączy wiele korzyści, nie tylko zadbamy o zdrowie, ale możemy szybko się przemieszczać i uniknąć korków na drogach. Zasada jest prosta: na rowerze mogą jeździć niemal wszyscy. Istnieje jednak kilka wyjątków, dlatego gdy mamy wątpliwości, najlepiej zapytać lekarza. Podczas jazdy możemy spalić nawet 600 kcal w ciągu godziny. To świetny sposób na schudnięcie i przyspieszenie przemiany materii. Rower pozwoli nam pozbyć się toksyn z organizmu oraz usunąć cellulit. Przed rozpoczęciem jazdy zawsze powinniśmy zadbać o rozgrzewkę i stopniowo zwiększać intensywność jazdy.

Nordic walking - ćwiczenia mięśni bez obciążania stawów

Nordic walking jest dyscypliną idealną dla każdego. Wyjątek stanowią osoby, które mają zakaz forsowania organizmu oraz problemy z przebytymi urazami ortopedycznymi. Spacery nordyckie są za to idealne dla osób zmagających się z reumatyzmem, Parkinsonem, czy przebytym udarem mózgu. Właśnie dlatego ta dyscyplina jest tak popularna wśród starszych osób. Koszt kijków do codziennych spacerów to około 100 złotych. Przy wyborze istotny jest nasz wzrost - powinny być o około 30% krótsze. Nordic walking jest tak popularny, że widok osób z kijkami już nikogo nie dziwi. Spacerować możemy wszędzie, a podziwianie widoków oraz świeże powietrze to dodatkowe korzyści tej dyscypliny.

Kto powinien wybrać siłownię?

Wykupienie karnetu na siłownie na pewno jest motywacją, żeby nie zrezygnować z treningów. Warto jednak przemyśleć, czy damy radę ćwiczyć samodzielnie, czy potrzebujemy trenera lub grupy osób, wśród której będzie nam łatwiej. Czasami idealnym rozwiązaniem są zajęcia fitness. Samodzielne ćwiczenia na siłowni na pewno wymagają zorganizowania i dobrego planu treningowego. Z takiej opcji często rezygnują osoby nieśmiałe, które wstydzą się oceny innych osób. Warto jednak przezwyciężyć w sobie ten lęk. Coraz więcej placówek otwiera siłownie tylko dla puszystych lub tylko dla kobiet właśnie po to, by ośmielić kolejne grupy osób do aktywności.

Czytaj więcej na temat:sport, zdrowie, aktywność fizyczna
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole