LM.plSportPuchar Świata Seniorek w Szabli. Sylwia Matuszak w 1/32 finału

Puchar Świata Seniorek w Szabli. Sylwia Matuszak w 1/32 finału

Dwie walki w fazie pucharowej wygrała Sylwia Matuszak, szablistka KKSz Konin, podczas Pucharu Świata Seniorek w Tunisie. Srebro na Akademickich Mistrzostwach Polski Seniorek wywalczyła natomiast Natalia Nowinowska.

Matuszak rywalizację w Tunisie rozpoczęła od trzech zwycięstw i trzech porażek w fazie grupowej. W pierwszej walce w fazie pucharowej koninianka zmierzyła się z Białorusinką Darią Andrejewą i wygrała 15:11. Następnie zawodniczka KKSz Konin pokonała 15:14 Dżijeon Seo z Korei Południowej. W 1/32 finału Matuszak uległa już 9:15 Anne-Elizabeth Stone z USA, zajmując 58. miejsce w ostatecznej klasyfikacji. Spośród Polek najwyższe, dwunaste miejsce wywalczyła Angelika Wątor (Zagłębiowski Klub Szermierczy). Startowało 180 zawodniczek.

W turnieju mężczyzn w Madrycie startował Mateusz Godlewski. Koninianin zanotował w fazie grupowej cztery zwycięstwa i dwie porażki, a w pierwszej rundzie fazy pucharowej dostał wolny los. W 1/64 finału Godlewski zmierzył się z Francuzem Edwardem Barloyem, przegrywając 9:15. Reprezentant KKSz Konin sklasyfikowany został na 119. miejscu (na 223 startujących) i był najlepszy spośród startujących Polaków.

W turnieju drużynowym kobiet Polki wywalczyły jedenaste miejsce. W pierwszej walce biało-czerwone pokonały 45:32 drużynę Kolumbii, a następnie przegrały 23:45 z Koreą Południową. W walce o dziewiąte miejsce Polki pokonały Wielką Brytanię 45:31, a następnie przegrały z Hiszpankami 23:45.

Gorzej poszło reprezentacji męskiej. Polacy najpierw przegrali 31:45 z Japończykami i zajęli 21. miejsce w końcowej klasyfikacji.

W weekend szablistki KKSz Konin, reprezentujące PWSZ Konin, walczyły również w Akademickich Mistrzostw Polski. Srebrny medal zdobyła Natalia Nowinowska. Koninianka w fazie pucharowej pokonała Karolinę Rowińską (AWF Warszawa) 15:8, następnie wygrała z Martyną Maksym (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) 15:14, ale w finale uległa Julii Dobińskiej (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) 13:15, zdobywając srebrny medal.

Brąz wywalczyła Martyna Maksym, szablistka KKSz Konin i studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Koninianka najpierw pokonała Julitę Danilczuk (ASW Warszawa) 15:4, a następnie Julię Strachowską (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) 15:10. W półfinale przegrała jednak z Nowinowską 14:15, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

Szesnaste miejsce zajęła Weronika Dewicka. Koninianka w fazie grupowej zanotowała pięć porażek i jedno zwycięstwo.

Bez medali zawody zakończyli szabliści. Piąte miejsce wywalczył Hubert Glasner, siódmy był Krystian Borkiewicz, a dziewiąty - Patryk Jaskulski.