Dzisiaj jest czwartek 20 lutego 2020, imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20747) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (49) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 4oC
Jutropogoda
5 / 2oC
Pojutrzepogoda
5 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zbliża się wiosna. Niedługo znowu ruszy Koniński R ... (4)Wsparcie finansowe dla młodzieży. Stypendia staros ... (0)

Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko komputerowe w domu lub mieszkaniu?

Materiał promocyjny

Dodano: 20.05.2019 12:58

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada w domu komputer. Częściej jest to laptop, a rzadziej komputer stacjonarny, jednak oba wykorzystywane są zarówno do celów prywatnych jak i do pracy z domu. Jak zatem zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy z komputerem we własnym domu lub mieszkaniu nie wydając na to dużej sumy pieniędzy? Zapraszam do lektury!

Krzesło

Podstawowym elementem ergonomicznego stanowiska komputerowego jest krzesło. Powinno to być krzesło obrotowe, z 5-ramienną podporą z kółkami, regulacją wysokości oraz podłokietnikami, a także oparciem pleców. Jest to minimalny poziom wyposażenia krzesła. Warto jednak zainwestować w fotel posiadający wyprofilowane, w obrębie lędźwiów, oparcie wykonane z oddychającej (najlepiej siatkowej) tkaniny. Oparcie głowy również pozytywnie wpływa na naszą pozycję pracując przy komputerze. Regulacja podłokietników sprawi, iż nasze ręce będą swobodnie spoczywać nie obciążając naszych mięśni.

Zewnętrzny monitor

Monitor jest standardowym wyposażeniem komputera stacjonarnego. Zachęcam jednak do zakupu takiego monitora nawet kiedy posiadamy laptop. Taki monitor jest znacznie większy niż ten wbudowany w komputerze przenośnym oraz posiada możliwość regulacji wysokość oraz odległość od oczu.

Zewnętrzna klawiatura i mysz

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w zewnętrzną klawiaturę oraz mysz komputerową – podobnie jak monitor – nawet kiedy korzystamy z laptopa. Komputer przenośny zaczyna zatem pełnić funkcję jednostki centralnej. Ponadto odpowiednia podkładka żelowa pod nadgarstki pozwoli na prawidłowe ułożenie przedramion co zapobiegnie uciskowi nerwu pośrodkowego, a tym samym ochroni nas przed zespołem cieśni nadgarstka.

Podnóżek

Podnóżek jest świetnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymywać nasze stopy nieco wyżej. Dzięki temu mięsień dwugłowy nie jest uciśnięty, a to zapewnia dobrą cyrkulację krwi w kończynach dolnych. Odchylenie stóp ku górze pomaga utrzymać mięsień łydki rozciągnięty, a to zapobiega skurczom nóg.

Ile to wszystko kosztuje?

Niewiele. Na pewno mniej niż wizyty u fizjoterapeuty. Przyzwoity ergonomiczny fotel obrotowy to koszt od 180 zł. Zewnętrzny monitor, dla osób niewymagających specjalnego odwzorowania barw (praca z dokumentami, pocztą oraz internetem) to koszt od 280 zł. Za klawiaturę i mysz zapłacimy od 50 zł. Kiedy jednak zainwestujemy te pieniądze i zasiądziemy przed komputerem poczujemy na własnej skórze, iż wydane pieniądze zostały dobrze zainwestowane.

Paweł Sereda
Główny Specjalista ds. BHP
SAFETY Service
Krakowskie Centrum BHP

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:praca,   ergonomia,   zdrowie

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.