Dzisiaj jest czwartek 2 kwietnia 2020, imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17576) SPORT FORUM FIRMY (5469) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 5oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
8 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pierwsze mandaty za gromadzenie się w miejscu publ ... (15)Konin. Szpital prosi o wsparcie. Potrzebne środki ... (10)

Region koniński bez zespołu w IV lidze pierwszy raz w XXI w.

Dodano: 8.07.2019 13:43
Źródło: LM.pl

Po raz pierwszy w XXI w. wschodnia Wielkopolska nie będzie miała żadnego reprezentanta w IV lidze. Reforma rozgrywek, a następnie spadek Olimpii Koło przypieczętowały tę sytuację.

Rozgrywki IV ligi w Wielkopolsce powstały w sezonie 2000/2001. Był to jednocześnie rekordowy sezon dla drużyn ze wschodu Wielkopolski (powiatów: konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego). Wtedy na szczeblu wojewódzkim grało aż sześć zespołów z naszego regionu: Aluminium Konin, Tur Turek, Górnik Kłodawa, SKP Słupca, Olimpia Koło i Sokół Kleczew. Koninianie wywalczyli wtedy mistrzostwo i awans, a z ligą pożegnały się drużyny Olimpii Koło i Sokoła Kleczew.

Mimo tego przez kolejne szesnaście sezonów wschodnia Wielkopolska nigdy nie zeszła poniżej dwójki reprezentantów na szczeblu IV ligi. Przez większość tego czasu na szczeblu wojewódzkim grało cztery lub pięć drużyn. Najgorszy był sezon 2003/2004, kiedy to w IV lidze występowały zaledwie dwa zespoły - Olimpia Koło i Sokół Kleczew. Mimo tego wkrótce region się odbudował i przez lata miał stabilną reprezentację w IV lidze. 

Sytuację tę podkopały lata 2013 - 2016, kiedy to mistrzowie konińskiej klasy okręgowej (dwukrotnie Kasztelania Brudzew i raz Strażak Licheń Stary) odmówili startu w IV lidze. Swoich sił próbowali wicemistrzowie - Warta Krzymów i Wicher Dobra, ale oba zespoły były zbyt słabe, by skutecznie rywalizować na szczeblu wojewódzkim i po jednym sezonie spadały do konińskiej klasy okręgowej.

Brak dopływu świeżej krwi do IV ligi spowodował, że gdy w problemy finansowe i organizacyjne popadły drużyny LKS Ślesin i Olimpii Koło (wieloletni IV-ligowcy), reprezentacja wschodniej Wielkopolski nagle znacznie się uszczupliła i najpierw spadła do trzech, a następnie w sezonie 2017/2018 do zaledwie dwóch drużyn. Drugim ciosem dla wschodniej Wielkopolski była reforma IV ligi i połączenie dwóch grup w jedną. W sezonie 2017/2018 z ligi spadło aż dziewięć zespołów w tym wieloletni IV-ligowiec SKP Słupca (dwanaście sezonów z rzędu) oraz beniaminek - Tur 1921 Turek. Obie drużyny były blisko utrzymania i gdyby nie reforma, bez problemu pozostałyby w IV lidze.

Sezon 2017/2018 był również ostatnim, w którym bezpośredni awans do IV ligi można było wywalczyć z klasy okręgowej. Skorzystała na tym Olimpia Koło, która w minionym sezonie była jedynym i jak na razie - ostatnim reprezentantem wschodniej Wielkopolski w IV lidze. Młodzi zawodnicy nie podołali jednak wyzwaniu i po sezonie z rozgrywkami wojewódzkimi się pożegnali. I w ten sposób wschodnia Wielkopolska pozostała, po raz pierwszy w XXI w., bez reprezentanta na tym szczeblu rozgrywek.

I nie wygląda na to, by to się szybko zmieniło. Najpoważniejszym kandydatem do powrotu do IV ligi jest SKP Słupca, tegoroczny wicemistrz ligi międzyokręgowej. Słupecki klub to uznana marka w regionie z ogromnym doświadczeniem na szczeblu wojewódzkim. Kandydatem do awansu będzie też zapewne spadkowicz z Koła. Niewykluczone, że spośród innych reprezentantów regionu w lidze międzyokręgowej w najbliższym czasie wyłoni się kandydat do awansu, kilka z nich w lidze międzyokręgowej radziło sobie bardzo dobrze. 

Gra drużyn z regionu konińskiego w IV lidze jest bardzo ważna dla utrzymania piłkarskiego łańcucha w regionie. Zespół w lidze wojewódzkiej to naturalne miejsce dla ogrywania młodych zawodników i rezerwowych z klubów III ligi (ostatnio w Kole korzystał z tego Górnik, wcześniej w Słupcy - Sokół Kleczew), a jednocześnie miejsce, w którym młodzi piłkarze z regionu mogą szukać szansy na zauważenie przez czołowe drużyny (przykłady Jakuba Antosika i Michała Kozajdy z Koła, czy Marcela Koziorowskiego ze Słupcy). 

IV liga po reformie jest jednak już zupełnie innym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym, niż stara grupa południowa. Na dodatek ścieżka awansu wydłuża się coraz bardziej. Po pierwsze kluby z regionu muszą teraz przejść jeszcze sezon w lidze międzyokręgowej. Po drugie WZPN znosi administracyjny podział lig na rzecz podziału geograficznego. Na razie tylko dla klas okręgowych, ale w niedalekiej przyszłości zapewne również dla lig międzyokręgowych. A to oznacza, że zespoły z danego obszaru nie będą już miały gwarantowanej liczby miejsc w rozgrywkach. Kiedyś mistrz konińskiej klasy okręgowej miał zapewnioną grę w IV lidze, a następnie - w lidze międzyokręgowej. Po zmianach teoretycznie jest możliwa sytuacja, w której w danej lidze grać będą jedynie zespoły np. z powiatu kaliskiego. 

Liczba drużyn z regionu konińskiego (powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki) w IV lidze:
2018/2019: 1: Olimpia Koło
2017/2018: 2: SKP Słupca, Tur 1921 Turek
2016/2017: 3: SKP Słupca, Wicher Dobra, LKS Ślesin
2015/2016: 4: Górnik Konin, LKS Ślesin, SKP Słupca, Olimpia Koło
2014/2015: 4: LKS Ślesin, Górnik Konin, SKP Słupca, Olimpia Koło
2013/2014: 5: Górnik Konin, LKS Ślesin, SKP Słupca, Olimpia Koło, Warta Krzymów
2012/2013: 4: SKP Słupca, Olimpia Koło, LKS Ślesin, Sparta Konin
2011/2012: 4: SKP Słupca, LKS Ślesin, Sparta Konin, Kasztelania Brudzew
2010/2011: 5: Sokół Kleczew, SKP Słupca, Sparta Konin, Olimpia Koło, Zryw Dąbie
2009/2010: 4: Sokół Kleczew, Olimpia Koło, SKP Słupca, Zryw Dąbie
2008/2009: 4: Sokół Kleczew, SKP Słupca, Olimpia Koło, Zryw Dąbie
2007/2008: 4: Aluminium Konin, SKP Słupca, Sokół Kleczew, Tulisia Tuliszków
2006/2007: 4: SKP Słupca, Aluminium Konin, Sokół Kleczew, Zjednoczeni Rychwał
2005/2006: 4: Zjednoczeni Rychwał, SKP Słupca, Sokół Kleczew, Olimpia Koło
2004/2005: 3: Sokół Kleczew, Zjednoczeni Rychwał, Olimpia Koło
2003/2004: 2: Olimpia Koło, Sokół Kleczew
2002/2003: 4: Sokół Kleczew, Olimpia Koło, SKP Słupca, Zryw Dąbie
2001/2002: 4: Tur Turek, SKP Słupca, Zryw Dąbie, Górnik Kłodawa
2000/2001: 6: Aluminium Konin, Tur Turek, Górnik Kłodawa, SKP Słupca, Olimpia Koło, Sokół Kleczew.

  autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.