Dzisiaj jest niedziela 27 września 2020, imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18395) SPORT FORUM FIRMY (5538) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 8oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sprawdzian przed startem ligi. Dwie porażki i zwyc ... (0)II liga. Sezon rozpoczęli wygraną, choć emocji nie ... (0)

Boom and Bust oraz psychologia inwestowania

Materiał promocyjny

Dodano: 10.07.2019 10:06
  • Boom and Bust oraz psychologia inwestowania

Powtarzalne sukcesy w tradingu są możliwe, o ile poznamy prawa jakie rządzą rynkiem. Aby zrozumieć jak działania traderów wpływają na rynek i jakie znaczenie odgrywa psychologia, warto poznać formację Boom and Bust.

Co oznacza termin Boom and Bust?

Sformułowanie boom and bust odnosi się do silnego wzrostu, a następnie nagłego spadku ceny. Formacja pozwala na skuteczne rozpoznanie końca trendu, a także pomaga przy próbach odwrócenia ruchu trendowego.

Jak wygląda model formacji Boom and Bust?

Aby mówić o formacji Boom and Bust muszą zostać spełnione następujące założenia:

  • trend powolny i umiarkowany na początkowym etapie,
  • silny wzrost i przyspieszenie trendowego ruchu w fazie drugiej,
  • wystąpienie formacji technicznej w trzecim etapie,
  • zakończenie boomu oraz gwałtowny spadek ceny na koniec trendu.

Profesjonalni inwestorzy działają w przemyślany sposób i trzymają się odmiennych założeń w zależności od tego, z jakim trendem mają do czynienia. Z czego najczęściej wynikają straty początkujących traderów? Zwykle stosują tą samą metodę handlu, niezależnie od tego, jak porusza się cena.

W przypadku trendów wzrostowych świetnie sprawdza się właśnie Boom and Bust. W takich przypadkach ruch powoli nabiera rozpędu, aby zamienić się w silny rajd, który przyciągnie traderów. Tak jak w przypadku wszystkich baniek spekulacyjnych po tym okresie następuje mocny bust, czyli spadek.

Jeśli chcesz zidentyfikować formację Boom and Bust, możesz wykorzystać różne wskaźniki. Są to np. linie trendu lub wstęgi Bollingera. Jeśli okaże się, że cena znalazła się poza pasmami wskaźnika, a trend posiada wysokie momentum, prawdopodobnie mamy do czynienia z boomem. Wstęgi są również pomocne kiedy chcemy określić stopień nasilenia boomu.

Bitcoin a formacja Boom and Bust

Analitycy JPMorgan określili wzrost cen Bitcoina na początku roku jako sytuację analogiczną do Boom and Bust z końca 2017 roku. Notowania w 2019 zaczęły znacząco się umacniać, a kursy pokonały maksima z zeszłego roku. W 2017 roku mieliśmy jednak do czynienia z jeszcze silniejszymi wzrostami, co zakończyło się silnym bustem. W ostatnich miesiącach również pojawiły się pierwsze spadki, co może świadczyć, że mamy do czynienia z podobną sytuacją.

Jak rozegrać strategię Boom and Bust?

Cechą charakterystyczną Boom and Bust jest to, że rajd ceny może trwać dość długo. Właśnie dlatego inwestorzy powinni unikać ekstremalnych baniek. Jako wsparcie poniżej zostawiamy kilka wskazówek na to, jak poradzić sobie ze skutecznym rozgrywaniem formacji:

1. Znajdź swoje silne strony

Traderzy, którzy grają zgodnie z formacją Boom and Bust muszą posiadać dokładny plan działania. Inwestor powinien przygotować określony scenariusz, zadbać o narzędzia potwierdzające, określić miejsce wejścia oraz ewentualnego wyjścia z transakcji.

2. Uważnie obserwuj wszystkie sygnały

Trader powinien umieć rozpoznać, w którym momencie następuje spowolnienie oraz zmiana kierunku ceny. Warto wykorzystać tu formacje techniczne i sprawdzone wskaźniki. Próby przewidywania sytuacji rynkowej mogą zakończyć się dużymi stratami. Chociaż złapanie pierwszego oraz ostatniego ruchu cenowego to najtrudniejsze etapy, to każdy trader ma na to szanse. Najważniejsze, żeby nie kierować się chciwością i skupić się na realizacji strategii.

3. Unikaj zbyt dużych baniek spekulacyjnych

Polecamy wybór mniejszych formacji w niższych przedziałach czasowych. Dobrym kompromisem może być 4-godzinny interwał.

4. Nie trzymaj otwartej pozycji zbyt długo

Oprócz umiejętnego wychwytywania zysków, warto wiedzieć kiedy wycofać się z określonej pozycji, aby uniknąć strat.

5. Rozważ użycie narzędzi, ułatwiających przewidywanie sytuacji rynkowej.

Znaczenie psychologii inwestowania

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu w inwestowaniu, oprócz poznania praw rządzących rynkiem przyda Ci się wiedza z zakresu psychologii tradingu. Rozwój umiejętności mentalnych nie przekłada się bezpośrednio na zyski, ale zabezpiecza przed stratami. Jeśli chodzi o finanse, zawsze lepiej uczyć się na błędach innych niż swoich.

Podstawowym problemem większości traderów jest brak zaufania do własnej strategii i umiejętności. Oprócz tego dochodzi bariera we wprowadzeniu teoretycznych założeń w życie. Bardzo często, kiedy dochodzi do pierwszej realizacji strategii, napotykamy na serię strat. To budzi sporo wątpliwości i podkopuje pewność siebie u inwestora.

Wielu traderów w pewnym momencie pozwala emocjom na zakłócenie procesu decyzyjnego. Czasami dzieje się to zupełnie nieświadomie. Niestabilność rynków nie ułatwia nam zadania. W niektóre dni nie dzieje się praktycznie nic, a czasem następują bardzo silne wahania w krótkim czasie. Zachowanie zimnej krwi w takich momentach to nie lada wyzwanie.

Człowiek z natury poszukuje bezpieczeństwa i stabilizacji. Handel wiąże się z ciągłym igraniem z ryzykiem, co zaburza nasz komfort. Jesteśmy wyjątkowo podatni na chwilowe impulsy. Dlatego tak ważne jest trzymanie się strategii do końca. Zawód tradera jest wymagający i tylko my odpowiadamy za nasz rachunek inwestycyjny. Trading polega na umiejętnym wykorzystaniu okoliczności, które pojawiają się na rynku.

  • 1562746190-du_ngx-spekulacje.jpg
  • 1562746200-dh7c3u-coinsbtc.jpg
  • 1562746217-y8nlqn-handelbitcoin.jpg

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:inwestycje,   pieniądze

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.