Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16983) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Nowe zasady okręgowego Pucharu Polski. Finał już w listopadzie

Dodano: 24.07.2019 11:37
Źródło: LM.pl

Bez zespołów z III i IV ligi, a finał rozgrywany już w listopadzie - tak wyglądać będzie okręgowy Puchar Polski w nowym sezonie. To efekt przejęcia tych rozgrywek przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.

Podobnie, jak w niższych ligach, również w Pucharze Polski nastąpiły duże zmiany. Od teraz rywalizacja będzie przebiegać w dwóch etapach. Pierwszym etapem będzie rywalizacja strefowa, rozgrywana zgodnie z podziałem na stare okręgi. Wezmą w niej udział zespoły grające od V ligi do B-klasy. Udział reprezentantów V ligi i klasy okręgowej jest obowiązkowy, a drużyn z A-klasy i B-klasy - dobrowolny. W strefie konińskiej do udziału zgłosiło się zaledwie dwanaście drużyn z A-klasy i B-klasy. To znacznie mniej, niż rok temu, kiedy w Pucharze Polski wystartowało 21 zespołów z najniższych lig. Wciąż jednak można zgłaszać się do udziału w rozgrywkach.

Rywalizacja rozpocznie się od rundy wstępnej, w której zagrają drużyny z A-klasy i B-klasy oraz wszystkie inne, niewystępujące w oficjalnych rozgrywkach. W I rundzie dołączą do nich zespoły z klasy okręgowej. Następnie rozegrana zostanie II runda, a od 1/8 finału do rywalizacji włączą się zespoły z V ligi (dawna liga międzyokręgowa).

Łącznie rozegranych zostanie siedem rund, włącznie z finałem, który we wszystkich strefach zaplanowany jest na 11 listopada. Zwycięzcy Pucharu Polski w każdej ze stref awansują następnie do etapu wojewódzkiego. Tam do gry włączy się siedem drużyn z III ligi i osiemnaście zespołów z IV ligi. Dwa zespoły w I rundzie etapu wojewódzkiego dostały wolny los - KKS 1925 Kalisz i Mieszko Gniezno (najwyżej sklasyfikowane z województwa wielkopolskiego).

Co te zmiany oznaczają dla klubów z regionu konińskiego? Przede wszystkim znacznie zwiększają szansę na sięgnięcie po Puchar Polski zespołom z niższych lig. W ostatnich latach pucharowe rozgrywki zdominowane zostały przez III-ligowców z Kleczewa, Konina i Wrześni. Po raz ostatni zespół spoza III ligi sięgnął po Puchar Polski w okręgu konińskim w sezonie 2011/2012, gdy IV-ligowy SKP Słupca pokonał Victorię Września. Teraz drużyny z III i IV ligi dołączą do rywalizacji dopiero na etapie wojewódzkim, Puchar Polski w strefie konińskiej wygra więc na pewno zespół z niższej ligi.

Dla Górnika Konin i Sokoła Kleczew zmiany te oznaczają natomiast najprawdopodobniej mniej meczów pucharowych. Do tej pory III-ligowcy włączali się do rywalizacji od III rundy i dochodząc do finału rozgrywali cztery mecze. Teraz od samego startu Sokół i Górnik grać będą z drużynami wyżej sklasyfikowanymi. W etapie wojewódzkim w ostatnich latach obie drużyny nie potrafiły sięgnąć po najwyższe laury, teraz będzie o to jeszcze trudniej, meczów może więc być mniej.

Przeniesienie III- i IV-ligowców automatycznie do etapu wojewódzkiego zmniejsza również szanse drużyn z najniższych lig na zmierzenie się z czołowymi drużynami regionu. Dla wielu zespołów możliwość sprawdzenia się na tle III-ligowego rywala była największą atrakcją Pucharu Polski. Teraz będzie o to bardzo trudno. Z drugiej strony znacznie wzrośnie prestiż etapu wojewódzkiego. Do tej pory składał się on z zaledwie trzech rund (a większość drużyn rozgrywała i tak zaledwie dwa mecze) i był tylko etapem przejściowym do gry na szczeblu centralnym. Teraz prawdziwe emocje zaczną się dopiero właśnie na szczeblu wojewódzkim.

Lista uczestników Pucharu Polski z regionu konińskiego:
etap strefowy: Czarni Brzeźno, GKS Osiek Wielki, GKS Rzgów, Górnik Kłodawa, Grom Malanów, KS Mostki, Piast Grodziec, Sparta Konin, Straszkovia Straszków, Teleszyna Przykona, Wicher Dobra, WKS Boguszyczki, Baszta Przedecz, CKS Zbiersk, Czarni Ostrowite, Kasztelania Brudzew, Zryw Dąbie, Lechita Kłecko, LKS Ślesin, MKS Dąbie, Orzeł Grzegorzew, Pelikan Niechanowo, Strażak Licheń Stary, Polanin Strzałkowo, Victoria II Września, Warta Eremita Dobrów, Warta Krzymów, Warta Pyzdry, Zjednoczeni Rychwał, Polonus Kazimierz Biskupi, Tur 1921 Turek, Olimpia Koło, Tulisia Tuliszków, Wilki Wilczyn, GKS Sompolno, SKP Słupca. 
etap wojewódzki: Górnik Konin, Sokół Kleczew.

Terminarz strefowego Pucharu Polski:
10 - 11 sierpnia lub 18 sierpnia: runda wstępna
28 sierpnia: I runda
11 września: II runda
25 września: 1/8 finału
9 października: 1/4 finału
23 października: 1/2 finału
11 listopada: finał.

  autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.