Dzisiaj jest środa 27 maja 2020, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18267) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (16) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 11oC
Jutropogoda
16 / 10oC
Pojutrzepogoda
15 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Kim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano: 16.08.2019 12:43
 • Kim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?

Pulmonolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób płuc, a także funkcjonowaniem i zdrowiem całego układu oddechowego. Kiedy powinniśmy odbyć wizytę u tego specjalisty? Jakie choroby leczy pulmonolog?

Kim jest i czym zajmuje się pulmonolog?

Praca układu oddechowego człowieka polega na stałej wymianie gazowej, zapewniającej dotlenienie i prawidłową pracę wszystkich tkanek i organów. Układ ten pobiera z powietrza tlen, usuwa z organizmu dwutlenek węgla, a także jest filtrem dla ciał obcych, chroniąc nas przed infekcjami.

Pulmonolog diagnozuje i leczy schorzenia atakujące układ oddechowy, także te wynikające z występujących wad wrodzonych narządów tego układu. Zleca stosowanie odpowiednich kuracji oraz zapoznaje pacjentów z profilaktyką chorób układu oddechowego. Zdrowiem najmłodszych pacjentów zajmuje się pulmonolog dziecięcy. Część schorzeń pulmonologicznych ma podłoże alergiczne, dlatego wielu pulmonologów posiada dodatkową specjalizację z alergologii.

Wizyta u pulmonologa – kiedy się wybrać?

Leczeniem łagodnych schorzeń układu oddechowego przeważnie zajmuje się lekarz rodzinny. Mogą jednak wystąpić takie symptomy, które wymagają konsultacji u specjalisty. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu ma wątpliwości, może nas skierować do pulmonologa. Wskazaniem do wizyty są objawy, takie jak:

 • płytki oddech,
 • duszności,
 • trudności z oddychaniem,
 • ból w klatce piersiowej przy oddychaniu,
 • nawracające infekcje dróg oddechowych
 • zadyszka przy niewielkim wysiłku,
 • świszczący oddech i inne, niepokojące dźwięki przy oddychaniu,
 • przewlekły kaszel,
 • krwioplucie,
 • zasinienie skóry (w tym palców i ust).

Do pulmonologa warto zgłosić się po doznanych urazach płuc, wynikających np. z obrażeń klatki piersiowej po wypadkach komunikacyjnych. Na wizytę powinny się udać również osoby palące papierosy i e-papierosy oraz bierni palacze mający częsty kontakt z dymem papierosowym.

Choroby, które leczy pulmonolog

Do gabinetu pulmonologa trafiają pacjenci z poważniejszymi schorzeniami dróg oddechowych. Przeważnie są to osoby, które pracują w miejscach o dużym zanieczyszczeniu lub zapyleniu powietrza, palacze, a także osoby mające pewne obciążenia genetyczne.

Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, w trakcie którego pacjent udziela informacji na temat dotychczasowego leczenia, stanu zdrowia, stosowanych leków oraz przypadków chorób pulmonologicznych w rodzinie. Na tej podstawie lekarz może przystąpić do wykonania badań. Podstawowym badaniem jest spirometria, która sprawdza wydolność płuc, ich objętość i pojemność. Ponadto pulmonolog może wykonać bronchoskopię, aby sprawdzić wnętrze tchawicy i oskrzeli. W procesie diagnostycznym wykonuje się także RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej, badanie USG, testy alergiczne oraz badania laboratoryjne.

Pulmonolog zdiagnozuje oraz rozpocznie skuteczne leczenie zapalenia oskrzeli oraz płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), pylicy, mukowiscydozy i odmy opłucnowej. Może również prowadzić terapię chorób nowotworowych oraz gruźlicy.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   pulmonolog

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.