Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportKim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?

Kim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?
Kim jest pulmonolog? Kiedy musisz się do niego wybrać?

Pulmonolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób płuc, a także funkcjonowaniem i zdrowiem całego układu oddechowego. Kiedy powinniśmy odbyć wizytę u tego specjalisty? Jakie choroby leczy pulmonolog?

Kim jest i czym zajmuje się pulmonolog?

Praca układu oddechowego człowieka polega na stałej wymianie gazowej, zapewniającej dotlenienie i prawidłową pracę wszystkich tkanek i organów. Układ ten pobiera z powietrza tlen, usuwa z organizmu dwutlenek węgla, a także jest filtrem dla ciał obcych, chroniąc nas przed infekcjami.

Pulmonolog diagnozuje i leczy schorzenia atakujące układ oddechowy, także te wynikające z występujących wad wrodzonych narządów tego układu. Zleca stosowanie odpowiednich kuracji oraz zapoznaje pacjentów z profilaktyką chorób układu oddechowego. Zdrowiem najmłodszych pacjentów zajmuje się pulmonolog dziecięcy. Część schorzeń pulmonologicznych ma podłoże alergiczne, dlatego wielu pulmonologów posiada dodatkową specjalizację z alergologii.

Wizyta u pulmonologa – kiedy się wybrać?

Leczeniem łagodnych schorzeń układu oddechowego przeważnie zajmuje się lekarz rodzinny. Mogą jednak wystąpić takie symptomy, które wymagają konsultacji u specjalisty. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu ma wątpliwości, może nas skierować do pulmonologa. Wskazaniem do wizyty są objawy, takie jak:

  • płytki oddech,
  • duszności,
  • trudności z oddychaniem,
  • ból w klatce piersiowej przy oddychaniu,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych
  • zadyszka przy niewielkim wysiłku,
  • świszczący oddech i inne, niepokojące dźwięki przy oddychaniu,
  • przewlekły kaszel,
  • krwioplucie,
  • zasinienie skóry (w tym palców i ust).

Do pulmonologa warto zgłosić się po doznanych urazach płuc, wynikających np. z obrażeń klatki piersiowej po wypadkach komunikacyjnych. Na wizytę powinny się udać również osoby palące papierosy i e-papierosy oraz bierni palacze mający częsty kontakt z dymem papierosowym.

Choroby, które leczy pulmonolog

Do gabinetu pulmonologa trafiają pacjenci z poważniejszymi schorzeniami dróg oddechowych. Przeważnie są to osoby, które pracują w miejscach o dużym zanieczyszczeniu lub zapyleniu powietrza, palacze, a także osoby mające pewne obciążenia genetyczne.

Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, w trakcie którego pacjent udziela informacji na temat dotychczasowego leczenia, stanu zdrowia, stosowanych leków oraz przypadków chorób pulmonologicznych w rodzinie. Na tej podstawie lekarz może przystąpić do wykonania badań. Podstawowym badaniem jest spirometria, która sprawdza wydolność płuc, ich objętość i pojemność. Ponadto pulmonolog może wykonać bronchoskopię, aby sprawdzić wnętrze tchawicy i oskrzeli. W procesie diagnostycznym wykonuje się także RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej, badanie USG, testy alergiczne oraz badania laboratoryjne.

Pulmonolog zdiagnozuje oraz rozpocznie skuteczne leczenie zapalenia oskrzeli oraz płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), pylicy, mukowiscydozy i odmy opłucnowej. Może również prowadzić terapię chorób nowotworowych oraz gruźlicy.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, pulmonolog
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole