Dzisiaj jest środa 12 sierpnia 2020, imieniny: Klary, Lecha, Hilarii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16784) SPORT FORUM FIRMY (5516) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 17oC
Jutropogoda
25 / 18oC
Pojutrzepogoda
25 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przybyszewski zostaje w Górniku! Bardzo ważne wzmo ... (0)Regaty zakończone po jednym biegu, pogoda dała się ... (1)

Czy w XXI wieku można zdobyć dodatkowe obywatelstwo?

Materiał promocyjny

Dodano: 19.10.2019 23:16

W XXI wieku coraz bardziej popularne staje się posiadanie podwójnego obywatelstwa. Ludzie z różnych dla siebie powodów chcą mieć dwa lub nawet więcej obywatelstw, a w dzisiejszych czasach bardzo często wystarczy wybrać kraj i spełnić oczekiwane warunki. Co więcej warto wiedzieć w tej kwestii?

Czym jest obywatelstwo?

Obywatelstwo jest prawną więzią, która łączy osobę fizyczną/jednostkę z państwem. Na jej pomocy jednostka ma ustalone prawa i obowiązki w stosunku do państwa, a te z kolei, analogicznie, wobec jednostki.

Gdzie można kupić obywatelstwo?

Kraje, w których można nabyć obywatelstwo:

 1. Łotwa.
 2. Saint Lucia.
 3. Dominika.
 4. Malta.
 5. Grenada.
 6. St. Kitts i Nevis.
 7. Antigua i Barbuda.
 8. Grecja.
 9. Portugalia.
 10. Stany Zjednoczone.
 11. Bułgaria.
 12. Hiszpania.
 13. Australia.
 14. Nowa Zelandia.
 15. Cypr.

Ile kosztuje dodatkowe obywatelstwo?

Ceny za obywatelstwo są różne, w zależności od kraju. Zaczynają się od 73 tys. dolarów, np. na Łotwie, a kończą na ponad 7.2 mln dolarów np. w Nowej Zelandii.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Tu również wszystko zależy od kraju, którego obywatelem chce się zostać. Niektóre państwa mają większe wymagania, inne mniejsze. Do najczęstszych należą:

 • Inwestycje w nieruchomości,
 • Inwestycje w specjalne fundusze,
 • Inwestycje w papiery wartościowe,
 • Inwestycje w spółki,
 • Inwestycje w rynek pracy,
 • Inwestycje w firmy, które przyniosą korzyści gospodarce danego kraju.

Po co dodatkowe obywatelstwo?

Wydaje się to nieco dziwne, że ludzie chcą mieć dwa obywatelstwa. Decydują się na nie ci najbardziej zamożni. Dla nich samych wiąże się to jednak z wieloma korzyściami. Chcą w ten sposób uzyskać bezpieczeństwo, spokój wewnętrzny. Chodzi tu o sytuację, gdy w ich rodowitym kraju dojdzie do jakichkolwiek rewolucji, wojen, przewrotów społecznych. Zainteresowanie paszportami innych państw niż własne zazwyczaj nie wiąże się z unikaniem podatków. Raczej dotyczy to podążania za modą, podróży, ale też potrzebą stabilności. Może być też kolejną "zachcianką" bogaczy. Posiadają jachty, samoloty, wille, to dlaczego by nie mieć dodatkowego obywatelstwa?

Z drugiej jednak strony to ogrmny biznes dla krajów, które oferują sprzedaż paszportów. Ale i zagrożenie, jeżeli kupującymi są kryminaliści, uciekający ze swojego państwa od odpowiedzialności.

Jak wygląda w Polsce?

Polska nie ma potrzeby sprzedawania paszportów. Jest to zbędne, a gdyby taki program został stworzony - nie odniósłby sukcesu. Wszystko dlatego, że Polska nie jest atrakcyjnym krajem dla emigrantów z zamożnych krajów. Wynika to ze słabej demografii, położenia strategicznego i otoczenia polityczno-gospodarczego. Więcej na ten temat można się dowiedzieć chociażby na https://www.citizenships.com/economic/.

Jak jest z polskim obywatelstwem?

Polska nie toleruje podwójnego /dodatkowego obywatelstwa. Co roku jednak zwiększa się w niej ilość wniosków o nadanie paszportów cudzoziemcom. Wnioski o nie uzasadniane są sytuacją rodzinną, czyli małżeństwami, posiadaniem dzieci, czy też długoletnim zamieszkaniem na terenie kraju. Większość z nich dotyczy nadania obywatelstwo przez prezydenta RP. Konstytucja zapewnia mu ten przywilej. Wnioski składają także Polacy, którzy zrzekli się swego obywatelstwa, a teraz chcą jego przywrócenia. Za wniosek trzeba zapłacić 219 złotych, przy czym kwota ta jest zwracana, jeśli zostanie odrzucony. Wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie B1, co jest sporą barierą dla obcokrajowców, mających trudności z wymową, czy pisownią. Inne państwa posiadają publiczne kursy nauczania języka. W Polsce niestety jest ich niewiele.

Podsumowując - jeśli decyduje się na dodatkowe obywatelstwo warto przeanalizować oferty różnych krajów. Wybrać odpowiednią dla siebie i na "swoją kieszeń".

 • Czy w XXI wieku można zdobyć dodatkowe obywatelstwo?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:obywatelstwo,   turystyka

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.