Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportCzy Bitcoin to bezpieczna kryptowaluta?

Czy Bitcoin to bezpieczna kryptowaluta?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czy Bitcoin to bezpieczna kryptowaluta?
Czy Bitcoin to bezpieczna kryptowaluta?

Odpowiedź na to pytanie nie jest ani jednoznaczna ani prosta. Żeby rzetelnie rozgryźć to zagadnienie warto zestawić kilka pozornie oczywistych faktów dotyczących kryptowaluty Bitcoin (BTC) oraz przyjrzeć się jej wadom i zaletom.

Bitcoin, a tradycyjne waluty

W dzisiejszym świecie coraz rzadziej dziwi nas przenoszenie świata rzeczywistego do wirtualnego. Elektroniczny pieniądz nie jest już dzisiaj niczym nowym, choć jeszcze kilka dekad temu mało kto wyobrażał sobie, że środki do życia będzie trzymał na jakimś wirtualnym koncie w banku.

Coraz więcej krajów w Europie dąży do zupełnego bezgotówkowego obrotu pieniądzem (kraje skandynawskie) i wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości pożegnamy się z jego tradycyjną formą. Świat coraz szybciej się rozwija, a wraz z tym rozwojem zmienia się nasze dotychczasowe wyobrażenie o pieniądzu. Zresztą czy rzeczywiście dopiero teraz?

Od czasów powstania prawa rzymskiego opasłe prace na temat pieniądza próbują odpowiedzieć na pytanie czym w istocie jest. Choć na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się prosta, powstanie wirtualnej waluty pokazuje, że wcale tak nie jest. Co ciekawe, sam termin jest na tyle nowy, że nie ujmuje go znaczna większość słowników języka polskiego.

Zacznijmy od początku, a więc do znaczenia słowa waluta (. valuta). Współczesny słownik PWN podaje cztery definicje waluty:

  1. jednostka monetarna będąca podstawą systemu pieniężnego w danym kraju.
  2. typ systemu pieniężnego zależny od tego, jakie środki pieniężne są w obiegu.
  3. banknoty i monety zagraniczne.
  4. pieniądze, gotówka.

Czytając te definicje szybko możemy się zorientować, że tytułowy Bitcoin nie mieści się w żadnej z nich, choć najbliżej mu do drugiej. Kariera Bitcoina trwa zaledwie dziesięć lat, a już zdążył zmienić nasze dotychczasowe wyobrażenie o rynku finansowym.

Zgodnie z definicją jest to szczególny rodzaj wirtualnej waluty kryptograficznej, a więc takiej, która opiera się na zdecentralizowanym systemie księgowym rozprowadzonym pomiędzy węzłami sieci peer to peer. Jeśli jesteś początkujący i chciałbyś dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł jak zacząć korzystać z Bitcoina: https://kryptopan.pl/kryptowaluta-bitcoin/. Kryptowaluta BTC została po raz pierwszy wprowadzona w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamato. Do dziś jednoznacznie nie zidentyfikowano kto się kryje pod tym pseudonimem. Obecnie istnieje już kilka tysięcy innych kryptowalut, tzw. atcoinów, jednak to Bitcoin utrzymuje najsilniejszą pozycję.

Jasne i ciemne strony Bitcoina

Bitcoin podbija świat. Jako waluta elektroniczna nie posiada przynależności do żadnego kraju, jest ponadnarodowa. W czym tkwi sekret siły przyciągania Bitcoina? Uważa się, że dobrze zabezpieczone środki w formie Bitcoinów mogą być dużo bezpieczniejsze niż tradycyjne środki pieniężne na kontach bankowych.

Zalety BTC

Ponadto, co dla wielu jest jeszcze ważniejsze, nikt nie ma prawa zająć nam tych środków – komornik, współmałżonek czy urząd skarbowy. Wielu kusi również perspektywa szybkiego i dużego zysku. Zdarzało się, że w perspektywie roku wartość bitmonety wzrastała o ponad 1000%!

Funkcjonowanie w zdecentralizowanym systemie także działa na korzyść bitcoina, ponieważ uwalnia go od wpływów światowych banków centralnych i ogólnie od globalnej koniunktury. Na koniec wisienka na torcie: handel kryptowalutami w Polsce jest zwolniony z podatku VAT.

Zagrożenia

Wszystko to brzmi bardzo atrakcyjnie, trudno się zatem dziwić, że tyle osób pragnie mieć własny portfel wypełniony Bitcoinami. Należy pamiętać, że w życiu wszystko ma swoją cenę. Wejście w świat kryptowalut także wiąże się z niebezpieczeństwami. Największym (ponieważ nie mamy na nie żadnego wpływu) zagrożeniem są spekulanci.

Sam fakt występowania baniek spekulacyjnych na kursie wirtualnej waluty pokazuje, że rynek bitcoina stał się bardzo poważną gałęzią rynku finansowego. Historia zna już głośne przypadki nagłej wyprzedaży monety w celu drastycznego obniżenia jej wartości i ponownego skupu – mechanizm doskonale znany z tradycyjnej giełdy.

Spekulacje to jednak nie jedyne zagrożenia, na które należy uważać. Wystarczy prześledzić historię bitmonety, żeby poważnie zaniepokoić się ilością włamań, kradzieży i oszustw na giełdach kryptowalut. Praktycznie każdego roku w dziesięcioletniej historii miał miejsce przynajmniej jeden taki przypadek.

Bezpieczne przechowywanie Bitcoina

Kryptowalutę Bitcoin przechowuje się w aplikacjach zwanych portfelami. Istnieją różne aplikacje tego typu, a każda z nich ma odrobinę inne zastosowanie. Szczegółowo opisane portfele do bitcoina znajdziesz tutaj: https://kryptopan.pl/portfele-do-bitcoina-kryptowalut/. Najbezpieczniejsze z nich to osobne urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem, które cały czas pozostają odłączone od internetu. Takie rozwiązanie zapewnia niemal stu procentowe bezpieczeństwo użytkownikom.

Inwestowanie w Bitcoina

W przypadku Bitcoina, podobnie jak w każdej innej dziedzinie związanej z ryzykiem, najważniejszy jest rozsądek i przede wszystkim wiedza. Porządne merytoryczne przygotowanie pozwoli nam ustrzec się przed większością zagrożeń, a te, na które nie mamy wpływu zminimalizować. Musimy pamiętać o tym, że wchodząc w świat Bitcoina znajdziemy się w wirtualnym świecie, a naszym głównym narzędziem będzie komputer.

Wszystko co jest związane z bezpieczeństwem naszego sprzętu – hasła, programy antywirusowe, dbanie o odwiedzanie szyfrowanych stron, backupy – ma bezpośredni przełożenie na bezpieczeństwo portfela, na którym przechowywany jest Bitcoin.

W przypadku nowicjuszy najważniejszą zasadą jest rozsądne inwestowanie. To prawda, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, jednak w przypadku tak innowacyjnego i jeszcze nie w pełni wykształconego rynku, ostrożność może przynieść nam najwyższe profity. Jeśli ktoś lubi spore ryzyko może przeznaczyć część kapitału na zakup Bitcoina. Pamiętajmy, aby była to kwota stanowiąca niewielką część całego portfela inwestycyjnego.

Podsumowanie

Inwestowanie i operowanie Bitcoinem niesie ze sobą pewne ryzyka, ale z podobnymi spotkamy się inwestując na tradycyjnej giełdzie. Każdy innowacyjny produkt musi przejść długą ścieżkę udoskonalania, poprawek, budowania zabezpieczeń. Nie inaczej jest w tym przypadku. Bitcoin otworzył zupełnie nowy rozdział w dziedzinie informatyki, ekonomii i prawa. Wystarczy wymienić tylko niektóre zalety Bitcoina, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto w to wejść:

  • transakcje z użyciem kryptowaluty są anonimowe, a handel zwolniony z VAT,
  • bitcoina nie dotyczy inflacja,
  • opłaty dotyczące transakcji są bardzo niskie,
  • natychmiastowa wykonalność transakcji,
  • wysokie bezpieczeństwo naszego portfela (dużo łatwiej jest włamać się na konto bankowe)

Odpowiadając na tytułowe pytanie: Czy Bitcoin to bezpieczna waluta? – Tak, ale nie możemy zapominać o tym, że to przede wszystkim nasze działania o tym decydują.

Czytaj więcej na temat:bitcoin, kryptowaluty, inwestycje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole