Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak przygotować rower do zimy?

Jak przygotować rower do zimy?

Materiał Partnera

Dodano:
Jak przygotować rower do zimy?

Sezon rowerowy właśnie dobiega końca. Coraz niższe temperatury i częste opady uniemożliwiają przejażdżki na jednośladzie, skłaniając nas do schowania roweru na dłuższy czas. Aby nasz pojazd przetrwał zimę w dobrej kondycji, a na wiosnę był od razu gotowy do drogi, wskazane jest jego odpowiednie przygotowanie do kilkumiesięcznego przestoju. Niezbędne będzie dokładne wymycie ramy i kół, wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha oraz wygospodarowanie najlepszego stanowiska, które pozwoli na bezpieczne przezimowanie roweru.

Mycie i konserwacja roweru po sezonie rowerowym
Po zakończonym letnim sezonie rowerowym wskazane jest dokładne umycie jednośladu. Przydatna będzie myjka ciśnieniowa, specjalne kosmetyki do pielęgnacji roweru lub zwykły płyn do naczyń. Jeśli jesteśmy w stanie, warto zdjąć koła i łańcuch – ułatwi to dokładne wyczyszczenie nawet najgłębszych zakamarków. Należy pamiętać, aby nie kierować strumienia wody w stronę szczelin – jej nagromadzenie w zagłębieniach może sprzyjać korozji.

Wiele osób zastanawia się, czym myć łańcuch rowerowy, aby skutecznie pozbyć się smaru i zanieczyszczeń. Do tego celu sprawdzi się profesjonalna szczotka do czyszczenia łańcucha, która precyzyjnie usunie nagromadzony brud z wszystkich szczelin. Przed mechanicznym szorowaniem warto zamoczyć łańcuch w specjalnym środku chemicznym lub benzynie ekstrakcyjnej, która ułatwi usunięcie tłuszczu. Po myciu rower należy dokładnie wytrzeć go i wysuszyć. Po wyschnięciu wskazana będzie stosowna konserwacja roweru. Dotyczy ona głównie łańcucha, przerzutek oraz linek. Warto nasmarować te elementy specjalnym olejem, który natłuści je i zapobiegnie rdzewieniu w trakcie długiego przestoju.

Najlepsze miejsca do przechowywania roweru w sezonie zimowym
Po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu roweru należy znaleźć odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Powinno być ono przede wszystkim ciepłe i suche. Najlepsza będzie piwnica, garaż, lub wolny, nieużywany pokój. Jeśli mieszkamy w większym mieście warto rozważyć także oddanie roweru do specjalnej przechowalni, która zagwarantuje mu bezpieczeństwo na kilka najbliższych miesięcy.

W momencie, gdy zdecydujemy się przezimować jednoślad w swoim domu, niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie roweru w piwnicy. W tym celu należy przykryć go cienkim kocem bądź odpowiednim pokrowcem, który uchroni przed osiadaniem kurzu. Dodatkowo warto zawczasu rozpiąć hamulce, ustawić najniższe przerzutki oraz zdjąć zbędne akcesoria – szczególnie te zasilane na baterię. W czasie zimy dobrze będzie także co jakiś czas lekko obrócić koła, co zapobiegnie ich deformacji, spowodowanej dłuższym przestojem.

Czynności serwisowe po sezonie zimowym
Gdy ustąpi już mróz, a temperatury zaczną rosnąć, możemy przystąpić do czynności serwisowych po sezonie zimowym. Zanim wyruszymy w pierwszą trasę, warto przeprowadzić gruntowny przegląd roweru. Jeżeli jesienią zadbamy o jego wyczyszczenie i zakonserwowanie, wiosną będzie wymagał znacznie mniejszych nakładów pracy. Zazwyczaj konieczne będzie przetarcie go wilgotną szmatką, która usunie kurz i ewentualne osady. Należy sprawdzić ciśnienie w oponach, a w razie konieczności – napompować je. Po zimie wskazana jest także ponowna konserwacja łańcucha rowerowego. Niezbędne będzie usunięcie nagromadzonych po zimie pyłków i zanieczyszczeń oraz powtórne zastosowanie odpowiedniego oleju lub smaru.

Skrupulatne umycie i nasmarowanie roweru przed zimą to warunek niezbędny, aby w doskonałym stanie przetrwał on okres przestoju. Odpowiednio przygotowany jednoślad będzie wymagał także mniejszej pielęgnacji na wiosnę, dzięki czemu przy sprzyjającej aurze będziemy mogli szybko wrócić na ulubione trasy.

Czytaj więcej na temat:rower, zima
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole